3 Städte Rallye: decydująca rozgrywka Tomaszczyka i Sitka

Zwycięzca bierze wszystko – remis w czołówce klasyfikacji czeskiego Pucharu Opla Adama sprawia, że walka o zwycięstwo w tym cyklu rozstrzygnie się w bezpośredniej walce dwóch liderujących załóg podczas ostatniej rundy sezonu. Szanse na końcowy triumf zachowała jeszcze załoga Ulter Sport Rally Team, czyli Jerzy Tomaszczyk i Łukasz Sitek, a także czeski duet Matej Kamenec i Adam Jurka. O tym, kto wygra – Polacy czy Czesi – zdecydują wyniki zaplanowanego na nadchodzący weekend Rajdu 3 Städte w Niemczech (21-22 października).

 6356c1a7-ae57-48c1-98bc-7522afcd4d75

Już w swoim debiutanckim sezonie na czeskich odcinkach specjalnych Jerzy Tomaszczyk i Łukasz Sitek zaliczają się do ścisłej czołówki cyklu XTG Adam Opel Cup. W sześciu rozegranych do tej pory rundach, załoga wspierana przez markę ProfiAuto ani razu nie zajęła miejsca niższego niż drugie, a w trzech rajdach była najszybsza w klasyfikacji pucharu, pokonując liczną miejscową konkurencję. Dzięki temu Polacy wywalczyli w tym sezonie aż 135 na 150 możliwych do zdobycia punktów. Jedynymi konkurentami w pucharze, którzy utrzymali tempo załogi Ulter Sport Rally Team, jest załoga Kamenec/Jurka. Czesi mają na swoim koncie identyczny bilans punktowy co Tomaszczyk i Sitek. Tym samym walka o końcowy triumf w czeskim Pucharze Opla Adama rozegra się w bezpośredniej walce między tymi dwiema załogami. Zwycięży ta załoga, która w ten weekend, na odcinkach specjalnych wschodniej Bawarii, zdobędzie więcej punktów. Właśnie tam odbędzie się finałowa i jedyna poza Czechami runda XTG Adam Opel Cup, czyli 3 Städte Rallye, będący jednocześnie dziewiątą, ostatnią rundą tegorocznych mistrzostw Niemiec.

 7220c379-7285-4269-949a-bbccf329531b

Do rywalizacji w 3 Städte Rallye zgłosiła się rekordowa liczba 128 załóg, w tym także stawka niemieckiej edycji Pucharu Opla Adama. Na trasę rajdu ruszy więc aż 25 załóg w identycznych pucharowych Oplach. Oprócz tego na odcinkach specjalnych nie zabraknie całej czołówki mistrzostw Niemiec. Gwiazdą imprezy będzie Walter Röhrl. Dwukrotny rajdowy mistrz świata wsiądzie do Porsche 911 GT3 i pojedzie nim jako „zerówka”, czyli otwierający trasę samochód organizatora.

Organizatorzy 3 Städte Rallye przygotowali łącznie 11 odcinków specjalnych podzielonych na dwa etapy. Pierwsze cztery próby tworzą piątkowy etap zawodów liczący niemal 26 km oesowych. W sobotę załogi czeka blisko 95 km ścigania, podzielone na 7 odcinków specjalnych. Zakończenie zmagań zaplanowano na sobotę, 22 października, na godzinę 16:29.

 b9eeae40-a248-4556-a90c-ee32a73ecadf

Jerzy Tomaszczyk:

– W nadchodzący weekend będziemy mieli przyjemność być częścią widowiska i rywalizacji, na jaką rajdowi kibice czekają i liczą. Przez cały sezon szliśmy łeb w łeb z naszymi głównymi konkurentami i przed ostatnią prostą nic nie jest rozstrzygnięte. Mamy remis, tyle samo punktów, więc zwycięży ten, kto lepiej wytrzyma presję, by pojechać szybciej i skuteczniej. Nie będzie przy tym miejsca na kalkulację. Zadanie jest proste, ale bardzo wymagające zarazem – jeżeli chcemy triumfować w pucharze, to musimy ukończyć ten rajd przed naszymi głównymi rywalami. Jednak niezależnie od tego czy tak się stanie, już wiem i czuję, że to dla nas bardzo udany sezon. Pokonywać miejscowych zawodników w debiucie na nowych odcinkach specjalnych – takie wyniki są sukcesem bez względu na końcowe rozstrzygnięcia. Chciałbym też podkreślić, że nie osiągnęlibyśmy tego bez wsparcia firm, które są z nami w tym sezonie, czyli Ulter Sport, ProfiAuto, Kowala oraz Nova Trading.

 baf2371c-d066-4432-9605-24921cf07249

Opel ADAM Rally Cup, to puchar rajdowy dla młodych kierowców, którego celem jest umożliwienie rozwoju rajdowym talentom podczas wyrównanej i zaciętej rywalizacji w identycznych rajdowych Oplach Adamach. Czeska edycja pucharu rozgrywana jest w ramach Rajdowych Mistrzostw Czech, Mistrzostw Czech w Rallysprintach, a także Rajdowych Mistrzostw Niemiec (1 runda). Kalendarz tegorocznej edycji pucharu składa się 7 rajdów, a do końcowej klasyfikacji liczy się 5 najlepszych wyników.

fot. rallyservice.cz, Grzegorz Rybarski

inf.pras.

Dodaj komentarz