64. Rajd Wisły: Milowy krok Kostki w stronę tytułu

Na cztery rozegrane w tym sezonie rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska, aż trzy na swoje konto zapisał Damian Kostka (Honda Civic). Pilotowany przez Mateusza Martynka kierowca, do zwycięstw w Rajdzie Baborowa i Śląska dołożył triumf w 64. Rajdzie Wisły. Tegoroczna odsłona zawodów organizowanych przez Automobilklub Śląski miała jedna jeszcze jednego… zwycięzcę, bowiem w Beskidach ścigali się także uczestnicy Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. W tej rywalizacji zwyciężył Robert Luty z pilotem Marcinem Celińskim (Subaru Legacy). Zawodowy perkusista pojechał koncertowo i historyczną klasyfikację Rajdu Wisły wygrał po raz drugi z rzędu.

Ton rywalizacji w ramach mistrzostw Śląska od początku nadawali zawodnicy stanowiący ścisłą czołówkę tegorocznej batalii w tym cyklu, czyli wspomniany Kostka oraz ustronianin Szymon Żarłok. Początkowo, gdy odcinki specjalne były jeszcze mokre, w klasyfikacji prowadził Żarłok, pilotowany przez Krzysztofa Pietruszkę. Z czasem jednak nad okolicę wróciło słońce, asfaltowe drogi przeschły, a w tych warunkach tempo podkręcił Kostka, stopniowo oddalając się od Żarłoka, który nie ustrzegł się błędów. Trzecie miejsce zajmowała załoga, którą śmiało możemy określić rewelacją Rajdu Wisły, czyli Łukasz Godula z Danielem Nowakiem. Zawodnicy jadący Peugeotem 106 – samochodem znacznie słabszym niż czołowe konstrukcje w mistrzostwach – wytrzymali presję i obronili życiowy wynik. Rozczarowany może być za to Szymon Żarłok, który na finałowym oesie rajdu popełnił błąd, dachował i nie dotarł do mety. Na drugie miejsce rzutem na taśmę wskoczyli Dominik Cholewa i Marcin Roik, którzy wyprzedzili Godulę i Nowaka o zaledwie 0,3 sekundy. Załoga w Peugeocie zrealizowała jednak swój cel, którym było zwycięstwo w Pucharze Peugeota i Citroena.

Po Rajdzie Wisły Kostka i Martynek umocnili się na prowadzeniu w mistrzostwach Śląska. Ich przewaga nad drugimi Żarłokiem i Pietruszką wzrosła do 37 punktów. Na dwie rundy przed zakończeniem sezonu czyni to z nich głównych faworytów do tytułu.

Rywalizacja w mistrzostwach historycznych zaczęła się zgodnie z „planem” – od zwycięstwa Michała i Jacka Pryczków na odcinku Koniaków. Faworytów zmagań pokonała jednak awaria skrzyni biegów w ich Subaru Imprezie. Co prawda załoga w składzie ojciec i syn dotarła do serwisu, ale tam mechanicy, pomimo wysiłków, musieli się poddać. Problemy Pryczków wykorzystali Robert Luty i Marcin Celiński w Subaru Legacy. Luty udowodnił, że bardzo dobrze się czuje na wymagających oesach w Beskidach. Rozkręcał się z oesu na oes i po raz drugi z rzędu wygrał historyczną rywalizację w Rajdzie Wisły i to pomimo problemów technicznych, które trapiły go pod koniec zmagań. Za plecami Lutego pasjonującą batalię toczyli zwolennicy przedniego i tylnego napędu. Ci pierwsi to Jerzy Tomaszczyk i Kamil Dąbrowski w Nissanie Sunny, a drudzy – Dawid Smółka oraz Mateusz Radecki w BMW 318is. Ostatecznie szybszy okazał się Tomaszczyk, po tym jak na jednym z oesów w aucie Smółki opona zeszła z felgi. Historyczne zmagania toczyły się także w klasach wiekowych. Wśród zawodników w najstarszych samochodach zwyciężyła załoga Wodziński/Rathe (Lancia Fulvia Coupe, klasa FIA-1). W kolejnych kategoriach triumfowali Hoffman/Kaszuba (SAAB 96 V4, kategoria FIA-2), Zaleski/Gruszczyński (Porsche 911 RS SC, kategoria FIA-3), a Luty i Celiński zgarnęli pierwsze miejsce w FIA-3.

Kolejną rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska będzie Rajd Grodzki, zaplanowany w dniach 6-7 października.

Oficjalna klasyfikacja 64. Rajdu Wisły – 4. rundy RSMŚl:

1. Damian Kostka/Mateusz Martynek (Honda Civic) 31:30,9 s.
2. Dominik Cholewa/Marcin Roik (Renault Clio) +52,0 s.
3. Łukasz Godula/Daniel Nowak (Peugeot 106 S16) +52,3 s.
4. Radosław Osiak/Wojciech Kordeusz (Honda Civic) +55,4 s.
5. Krzysztof Rybka/Michał Miklaszewski (Citroen Saxo) +1:08,1 s.
6. Adam Wrocławski/Marek Dobrowolski (Renault Clio) +1:16,7 s.
7. Grzegorz Ciombor/Marcin Borycki (Honda Civic) +1:27,3 s.
8. Maciej Sordyl/Krystian Korzeniowski (Honda Civic) +1:27,5 s.
9. Adrian Jurasz/Tomasz Tkacz (Renault Clio) +1:37,0 s.
10. Szymon Kalczyński/Mieczysław Kalczyński (Peugeot 106) +1:51,0 s.

Zwycięzcy odcinków specjalnych:

OS 1 (Koniaków): Żarłok/Pietruszka (Honda Civic)
OS 2 (Kotelnica): Kostka/Martynek (Honda Civic)
OS 3 (Koniaków): Kostka/Martynek (Honda Civic)
OS 4 (Kotelnica): Kostka/Martynek (Honda Civic)
OS 5 (Kubalonka): Godula/Nowak (Peugeot 106)
OS 6 (Koniaków): Kostka/Martynek (Honda Civic)
OS 7 (Kotelnica): Kostka/Martynek (Honda Civic)
OS 8 (Kubalonka): Rybka/Miklaszewski (Citroen Saxo)

Klasyfikacja Rajdowych Mistrzostw Śląska po 64. Rajdzie Wisły:

1. Kostka/Martynek 85 pkt.
2. Żarłok/Pietruszka 48 pkt.
3. Grela/Momot 40 pkt.
4. Godula/Nowak 33 pkt.
5. Bojanowski/Ksyt 31 pkt.
6. Cholewa/Roik 29 pkt.
7. Wrocławski/Dobrowolski 28 pkt.
8. Sordyl/Korzeniowski 23 pkt.
9. Stańdo/Grzesik 16 pkt.

Patronat honorowy nad 64. edycją Rajdu Wisły objął  Marszałek Województwa Śląskiego oraz  Starosta Powiatu Żywieckiego i  Starosta Powiatu Cieszyńskiego.

Partnerami imprezy są: miasto Wisła, gminy: Istebna, Milówka, Rajcza, a także: Motul, Ramirent, Polski Związek Narciarski, Hotel Ogrodzisko, Renault Wektor, Ireco Motorsport, Hotel i Restauracja Złoty Groń, Wiślańskie Centrum Kultury, Makita oraz VanFart.pl. Patronat medialny nad imprezą objęli: Polskie Radio Katowice, TVP 3 Katowice, Dziennik Zachodni, naszemiasto.pl, Autoklub.pl, Motowizja, Rajdy24.pl, SuperNowa.pl, Infobeskidy.eu, Classicauto, Rally and Race oraz Kronika Rajdów.

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska – informacje

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska 2018  dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego, a  honorowy patronat nad cyklem objął Marszałek Województwa Śląskiego. Kalendarz mistrzostw tworzy sześć rund, w których zawodnicy ścigają się po asfaltowych odcinkach specjalnych:

  • Rajd Baborowa – 13-14 Kwietnia, Baborów;
  • Rajd Ziemi Bocheńskiej – 1-2 czerwca, Bochnia;
  • Rajd Śląska – 29-30 czerwca, Chorzów;
  • Rajd Wisły – 14-15 września, Wisła;
  • Rajd Grodzki – 6-7 października, Biecz/Jasło.
  • Rajd Cieszyńska Barbórka – 23-24 listopada, Cieszyn

inf.pras.