Aleks Zawada w Hyundaiu i20 R5

W sezonie 2018 Aleks Zawada wystartuje w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Europy Juniorów do lat 28. Dzięki współpracy z Hyundai Motorsport Customer Racing jego samochodem będzie Hyundai i20 R5 w najnowszej specyfikacji. Polski zawodnik za kierownicą nowego auta zadebiutuje w rajdzie na Wyspach Kanaryjskich już na początku maja.

Hyundai i20 R5_1

Aleks Zawada ze swoim pilotem, Grzegorzem Dachowskim, w zeszłym roku walczył o tytuł rajdowego Mistrza Europy juniorów w klasie R2. Po zwycięstwie w Rajdzie Barum w Czechach prowadził w klasyfikacji generalnej, jednak ostatecznie, po awarii samochodu w Rally di Roma Capitale i piątym miejscu w ostatnich zawodach sezonu (Rajd Lipawy na Łotwie) zajął w „generalce” 4. miejsce. Po ciężko przepracowanej zimie i wielotygodniowych negocjacjach sezon 2018 oznacza dla niego duże zmiany i nowe wyzwania.

– Jeszcze w grudniu wszystko wskazywało na to, że w sezonie 2018 będę próbował osiągnąć to, do czego tak niewiele zabrakło w 2017 roku: zdobyć tytuł w Mistrzostwach Europy do lat 27 w klasie R2. Bardzo mi na tym zależało i sportowo i ambicjonalnie. W między czasie jednak pojawiała się okazja, której nie mogłem powiedzieć „nie”. Była to propozycja nie do odrzucenia. Będzie to dla mnie nowość, będzie to wyzwanie, ale na tym to wszystko polega – trzeba wierzyć w siebie i iść zdecydowanie do przodu. Dlatego w sezonie 2018 wystartuję Hyundaiem i20 R5 w Mistrzostwach Europy do lat 28. W pierwszym rajdzie na Azorach nie wziąłem udziału, czekaliśmy na dostarczenie samochodu, ale od rajdu na Wyspach Kanaryjskich będziemy ostro walczyć – tłumaczy Aleks Zawada.

Awans w klasie polskiego kierowcy możliwy jest m.in. dzięki wsparciu otrzymanemu od Hyundai Motorsport Customer Racing, który zapewnia stałą opiekę techniczną. – Współpraca z młodymi, utalentowanymi i perspektywicznymi kierowcami, jak Aleks jest dla nas ważna. Robimy co możemy, aby wspierać kierowców jeżdżących naszymi samochodami w osiąganiu ich celów, jakimi w przypadku Aleksa są starty w Mistrzostwach Świata. Naszym zadaniem jest więc zapewnienie mu jak najlepszego i najbardziej niezawodnego narzędzia do zwyciężania. Pierwszy etap współpracy rozpoczynamy od zaangażowania się w jedną z najlepszych serii rajdowych dla klasy R5, jaką są Mistrzostwa Europy Juniorów do lat 28 – dodaje Andrew Johns, Senior Sales Associate z Hyundai Motorsport Customer Racing.

Hyundai i20 R5_2

Pierwszym rajdem, w trakcie którego kibice będą mogli zobaczyć Aleksa Zawadę i Grzegorza Dachowskiego za kierownicą ich nowego samochodu będzie asfaltowy rajd na Wyspach Kanaryjskich rozgrywany w dniach 3-5 maja. Zmagania kierowców biorących udział w cyklu Mistrzostw Europy będzie można śledzić w Motowizji oraz Eurosporcie.

– Pierwszy rajd w nowej klasie, za kierownicą nowego samochodu to będzie spore wyzwanie. Szczególnie w tak wymagających zawodach, gdzie ścigamy się po bardzo przyczepnym asfalcie, więc prędkości są z gatunku tych najwyższych. Przede wszystkim jednak ogromnie się cieszę, odliczam dni i nie mogę się doczekać rywalizacji z innymi Polakami startującymi w cyklu – dodaje Zawada.

inf.pras.

Dodaj komentarz