Alex Karkosik coraz bliżej liderów francuskiej Formuły 4

Alex Karkosik wystartował w miniony weekend w czterech wyścigach piątej i przedostatniej rundy mistrzostw Francji Formuły 4. Na słynnym torze Le Mans jedyny Polak w stawce mimo problemów z bolidem zrobił kolejny krok w kierunku ścisłej czołówki.

AUTO - GT TOUR LEDENON 2016

16-latek z Torunia, który dopiero niedawno przesiadł się do bolidu jednomiejscowego po międzynarodowej karierze w kartingu, w tym sezonie już wielokrotnie imponował w swoim debiucie we francuskiej Formule 4. Karkosik wysoko mierzył także w Le Mans, choć z powodu małego błędu w kwalifikacjach musiał startować do wyścigów dopiero z czternastego pola.

Mimo wszystko młody Polak w pierwszych dwóch startach przebił się na trzynaste miejsce, w trzecim był dwunasty, a w czwartym dziewiąty, znacznie redukując swoją stratę do czołowych, dużo bardziej doświadczonych kierowców i sięgając po kolejne dwa punkty do klasyfikacji generalnej.

Ostatnia runda francuskiej Formuły 4 odbędzie się wyjątkowo poza granicami Francji, na znanym z Formuły 1 torze w Barcelonie, na którym kierowcy wystartują w dniach 4-6 listopada. Już w najbliższy weekend Alex zaprezentuje się z kolei w Warszawie na Stadionie Narodowym podczas imprezy Verva Street Racing.

AUTO - GRAND PRIX DE PAU 2016

„Po długiej wakacyjnej przerwie nie mogłem doczekać się powrotu do samochodu Formuły 4 – mówi Alex Karkosik, który ściga się bolidem F4 o mocy 160 KM i wadze zaledwie 470 kg. – Co prawda intensywnie trenowałem bolidami innych serii, ale chciałem znów poczuć ten smak rywalizacji. Niestety zmagania na legendarnym torze Le Mans, gdzie jeszcze kilka tygodni temu ścigali się kierowcy słynnego wyścigu 24-godzinnego, nie poszły po naszej myśli. Podczas każdej rundy zawodnicy losują bolidy na weekend. Tym razem trafiliśmy na auto, z którym mieliśmy bardzo dużo problemów. Co więcej, popełniłem mały, ale kosztowny błąd w kwalifikacji. Za bardzo ścinałem jeden z zakrętów i anulowano mi przez to dziesięć z czternastu kółek z czasówki, a to oznaczało start dopiero z czternastej pozycji.”

1858f9cb-8cec-4517-a3d7-c12fe3d62ac5

„Wiedziałem, że czekają mnie trudne wyścigi, bo większość rywali regularnie testuje w Le Mans i zna ten tor jak własną kieszeń, a ja byłem tutaj raptem dwa razy – kontynuuje młody torunianin, który w klasyfikacji generalnej mistrzostw Francji zajmuje 15. pozycję, jako szósty z debiutantów. – Co więcej, przebijanie się do przodu w stawce identycznych bolidów jest bardzo trudne. Pierwsze trzy wyścigi nie były może idealne, ale w ostatnim mogłem pokazać na co mnie stać. Po dobrym starcie wyprzedziłem lidera klasyfikacji generalnej i mimo ostrych ataków byłem w stanie utrzymać go za sobą. Nawet jemu nie udało się odrobić straty z kwalifikacji. Finiszował za mną, a to bardzo budujące. Miałem bardzo dobre tempo i gdyby nie fakt, że wyścig został przerwany z powodu wypadku, finiszowałbym wyżej niż na dziewiątym miejscu.”

AUTO - GT TOUR LEDENON 2016

„Może wyniki wyścigów z tego weekendu nie oddają tego w pełni, ale runda w Le Mans i czasy okrążeń  pokazały, jak duże zrobiłem w tym roku postępy – przyznaje Alex. – Na początku sezonu traciłem do bardzo doświadczonej czołówki po 2,5 sekundy na jednym kółku. Teraz to zaledwie sześć dziesiątych, mimo problemów z bolidem, więc idziemy w bardzo dobrą stronę. Ostatnia runda w Barcelonie powinna wyrównać szanse, dlatego będę chciał pokazać na co naprawdę mnie stać. Teraz nie mogę już jednak doczekać się spotkania z polskimi fanami sportów motorowych podczas Verva Street Racing. Do zobaczenia w Warszawie w najbliższy weekend!”

AUTO - GRAND PRIX DE PAU 2016

Więcej informacji o Aleksie Karkosiku na jego oficjalnym profilu na Facebookuwww.facebook.com/alexkarkosikkarting/. Więcej informacji o francuskich mistrzostwach Formuły 4 pod adresem www.autosportacademy.com. Bezpośrednia relacja z wyścigów na stronie www.gt-tour.fr.

AUTO - GT TOUR MAGNY-COURS 2016

inf.pras.

Dodaj komentarz