Alex Karkosik wygrywa w Formule Gulf w Dubaju

Alex Karkosik zadebiutował w bliskowschodnich mistrzostwach Formula Gulf wygrywając w piątek dwa pierwsze wyścigi sezonu, poprawiając rekord toru Dubai Autodrome w Dubaju i obejmując prowadzenie w klasyfikacji generalnej. 

f8a21ab0-e004-46ea-b9fc-0c01881b9675

Zaledwie trzy tygodnie po zakończeniu debiutanckiego sezonu w mistrzostwach Francji Formuły 4 16-latek z Torunia ponownie zasiadł za kierownicą bolidu jednomiejscowego. Karkosik rozpoczął swoją przygodę z bliskowschodnią serią Formula Gulf od wywalczenia drugiego pola startowego w sesji kwalifikacyjnej, na zupełnie nowym dla siebie torze rozmijając się z pole position o zaledwie 16 tysięcznych sekundy. W obu piątkowych wyścigach nie miał już jednak sobie równych.

Jedyny Polak w międzynarodowej stawce w pierwszym wyścigu zdeklasował rywali, prowadząc od startu do mety i finiszując aż 35 sekund przed aktualnym wicemistrzem serii, Omarem Gazzazem z Arabii Saudyjskiej. Podium uzupełnił Saeed Al Ali ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Karkosik uzyskał także najlepszy czas okrążenia na torze Dubai Autodrome w sześcioletniej historii Formuły Gulf i był najszybszym z 53 kierowców, którzy tego dnia ścigali się w Dubaju w różnych klasach w ramach zawodów UAE National Race Days. Alex nie miał sobie równych także kilka godzin później, podczas drugiego wyścigu, po 14 okrążeniach wygrywając z przewagą sześciu sekund na Gazzazem. Podium uzupełnił tym razem Nabil Zakir Hussein z Indii.

Dzięki dwóm zwycięstwom Karkosik prowadzi w klasyfikacji generalnej Formuły Gulf po dwóch z ośmiu zaplanowanych na zimowy sezon wyścigów. Kolejne dwa odbędą się dziewiątego grudnia, także na Dubai Autodrome, ale w innej, dłuższej konfiguracji. Na krótszą pętlę toru w Dubaju kierowcy wrócą na dwa kolejne wyścigi 18 lutego, a 10 marca zakończą sezon dwoma wyścigami na torze Yas Marina w Abu Zabi, gdzie już za tydzień rozstrzygnie się walka o mistrzostwo Formuły 1.

W Formule Gulf kierowcy korzystają z bolidów o wadze zaledwie 400 kg, napędzanych silnikami z motocykli Suzuki GSX-R 1000 o mocy ponad 180 KM i pakietów aerodynamicznych zbliżonych do Formuły 3. Bliskowschodnia seria to także kuźnia talentów i akademia, która pomogła już w rozwoju kariery 47 kierowcom z całego świata. Jej organizatorzy bezpośrednio współpracują ze słynnym hiszpańskim zespołem Campos Racing, tegorocznymi mistrzami Euroformuły Open. Nagrodą za wygranie całego cyklu są właśnie testy bolidu Formuły 3 Camposa. Przed pierwszymi wyścigami w Dubaju Alex nie planował co prawda startu we wszystkich rundach, ale po udanym debiucie nie wyklucza takiej możliwości. Ostateczna decyzja zapadnie wkrótce.

fd65c188-3e68-40f7-ad2d-5a258d270fc8

„Start w Dubaju był bardzo cennym doświadczeniem, zakończonym dwoma zwycięstwami, więc wracam do Polski bardzo zadowolony – mówi Alex Karkosik. – Bolid Formuły Gulf okazał się czymś pomiędzy samochodem Formuły 4, którym w tym roku startowałem, a Formułą Renault 2.0, którą już kilka razy testowałem, więc szybko odnalazłem się za jego kierownicą i bardzo przypadł mi do gustu. Spory docisk aerodynamiczny dawał o wiele lepszą przyczepność i stabilność niż Formuła 4. Po trudnym sezonie nauki we Francji, gdzie przed wyścigami miałem tylko po 30 minut na poznanie nowych dla mnie torów, dobrze było pokazać w Dubaju mój prawdziwy potencjał i wrócić na szczyt podium. Nie spodziewałem się, że aż tak odjadę kierowcom, którzy doskonale znają ten obiekt, ale szybko złapałem tempo i kontrolowałem sytuację w obu wyścigach. Chciałbym jeszcze tej zimy wystartować w Formule Gulf, ale jednocześnie chciałbym także jak najszybciej przetestować bolid Formuły 3 i wybrać kierunek rozwoju na sezon 2017. Musimy więc teraz dobrze zastanowić się nad planem na najbliższe miesiące, ale wkrótce wszystko powinno być jasne.”

„Byliśmy pozytywnie zaskoczeni tym, jak szybko Alex odnalazł się za kierownicą naszego bolidu podczas czwartkowych treningów, choć wcześniej nie brał udziału w oficjalnych, przedsezonowych testach na torze Yas Marina – dodaje Barry Hope z GulfSport Racing, organizator Formuły Gulf. – Przez całe zawody Alex bardzo dobrze współpracował z naszym trenerem Andym Pardoe. Co prawda w walce o pole position o włos pokonał go aktualny wicemistrz, ale to Alex wygrał oba wyścigi i ustanowił nowy rekord toru, pokazując się jako wspaniały ambasador polskiego sportu motorowego. Wiele osób jest bardzo ciekawych, jak Alex poradzi sobie podczas kolejnej rundy, która odbędzie się na torze w Dubaju w konfiguracji Grand Prix.”

Więcej informacji o Aleksie Karkosiku na jego oficjalnym profilu na Facebooku www.facebook.com/alexkarkosikkarting/. Więcej informacji o Formule Gulf pod adresem www.formulagulf.academy .

Alex Karkosik w akcji – onboard z okrążenia Dubai Autodrome:

https://youtu.be/BRf_lPZXUCo

inf.pras.

 

Dodaj komentarz