BARTŁOMIEJ MARSZAŁEK ROZPOCZYNA SEZON F1 H2O

 

Bartłomiej Marszałek rozpoczyna sezon motorowodnej formuły – F1 H2O. Pierwszy i jedyny Polak w najbardziej elitarnej klasie wyścigów na wodzie dzisiaj i w niedzielę walczyć będzie o punkty Mistrzostw Świata F1 H2O.

Dwudziestu najlepszych kierowców na świecie reprezentujących jedenaście krajów rywalizować będzie w 16. Grand Prix rozgrywanym w Portugalii w 34. letniej historii Mistrzostw Świata motorowodnej formuły jeden. Najbliższy wyścig będzie pierwszym z siedmiu Grand Prix zaplanowanych na cykl mistrzostw świata 2017.

 TŁO

F1 H2O to najbardziej spektakularny sport wyścigowy na wodzie. Często trafnie opisywany, jako jazda asfaltowym bolidem F1 przy pełnej prędkości, ale bez hamulców i po przeoranym falami torze. Łodzie przyspieszają do 100 km/h w mniej niż 3 sekundy. Rozpędzone do ponad 230 km/h wykonują dynamiczne skręty, przy przeciążeniach 8G podobnych do tych jakie działają na pilotów wojskowych myśliwców.

Kierowcy F1 H2O najlepsi zawodnicy na świecie, którzy otrzymują Superlicencję F1 H2O na dany sezon. Aby dostać się do F1 H2O, trzeba przejść szereg testów medycznych oraz wydolnościowych. Chętnych jest dużo więcej niż miejsc. F1 H2O to konkurencyjna, fascynująca, ambitna i najbardziej profesjonalna liga wodna na świecie. Analogicznie do samochodowej Formuły 1 zawodnicy zrzeszeni są z profesjonalnych zespołach.

Portimao jest miejscem, w którym zadebiutowałem w F1 H2O w 2011 roku. Mam do tego toru wielki sentyment. Od ostatniego wyścigu w grudniu 2016 bardzo intensywnie pracowałem nad przygotowaniami do tego sezonu. Dysponuję dobrymi silnikami i wieloma nowymi rozwiązaniami technicznymi. Tor w Portugalii jest bardzo wymagający i wąski. Nie ma tam wielu miejsc do wyprzedzania. Mam nadzieje rozpocząć sezon 2017 na poziomie, na którym zakończyłem rok 2016. W ostatnim wyścigu w Szardży po raz pierwszy w życiu miałem realne szanse na podium w wyścigu F1 H2O, jednak z powodu awarii nie dojechałem do mety. Ostatni start dał mi dużo pewności siebie i jest owocem wielu lat ciężkiej i konsekwentnej pracy. Formuła 1 na wodzie to najwyższa liga. Tu nie trafiają przypadkowi zawodnicy. Poziom rywalizacji w zespołach jest bardzo wysoki i już niebawem dowiemy się jak prezentuje się na tle konkurencji. Bardzo się cieszę, że sezon wreszcie się rozpoczyna. – komentuje Bartłomiej Marszałek.

Portimao liczy około 50 tys. mieszkańców jest drugim co do wielkości miastem prowincji Algarve. Portimao to zaplecze Praia da Rocha i innych kurortów Algarve. Jest to bardzo znana destynacja dla turystów z całego świata. Portimao jest gospodarzem wielu cenionych w świecie imprez sportowych. Pod tym względem wyróżnia się w Algarve. Ilość imprez sportowych robi duże wrażenie. Najważniejszą imprezą jest Grand Prix wodnej formuły 1. Na wodach po których ścigają się najlepsi zawodnicy F1 H2O rozgrywane są również liczne regaty żeglarskie oraz zawody w windusrfingu i kitesurfingu. Obok wyścigów na wodzie Portimao słynie również z wyścigów torowych. Od roku 2009 do użytku został oddany nowoczesny tor wyścigowy Autódromo Internacional do Algarve, gdzie corocznie goszczą serie wyścigowe WTTC i Superbike. 

 
F1H2O Grand Prix of Harbin, Harbin - China 2nd-4th September 2016

Kalendarz Mistrzostw Świata F1 H2O w sezonie 2017:

 

22-23 kwietnia Grand Prix Portimao – Portugalia

01-02 lipca Grand Prix Evian – Francja

12-13 sierpnia Grand Prix Harbin – Chiny

01-02 października Grand Prix Liuzhou – Chiny

10-12 listopada Grand Prix Azji – TBA

07-08 grudnia Grand Prix Abu Zabi – Zjednoczone Emiraty Arabskie

15-16 grudnia Grand Prix Szardży – Zjednoczone Emiraty Arabskie

 

Tor Grand Prix Portimao

image016

Woda: słona / Ilość zakrętów: 7 / Średnia głębokość: 6 m /Długość okrążenia: 1937 m

 

 

 

 

 

Sobota 22 kwietnia 2017

 

09.00 – 10.00 – treningi

12.00 – 13.00 – SESJA KWALIFIKACYJNA

 

Niedziela 23 kwietnia 2017

 

09:30 – 10:30 – treningi

12:30 – 13:30 – GRAND PRIX PORTIMAO F1 H2O

*godziny podane w formacie czasu w Polsce.

 

Zapraszamy do oglądania relacji na żywo z kwalifikacji i wyścigu dostępnego na stronie www.f1h2o.com

image017

inf.pras.

 

 

 

Dodaj komentarz