Bezpieczna podróż na ferie

Trwają ferie zimowe! Wiele osób w tym okresie wybiera się na krótkie zimowe wakacje. Jak przygotować auto do takiej trasy i co warto ze sobą zabrać? W przygotowaniu się na zimowy wyjazd autem pomoże Wam trzykrotny Rajdowy Mistrz Europy Kajetan Kajetanowicz.

Zanim pojedziemy na wymarzone ferie, przede wszystkim należy wcześniej sprawdzić stan techniczny auta. Skontrolować stan, a także ciśnienie w oponach. Prawidłowe ciśnienie w oponach dla danego auta można znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu, na naklejce na środkowym słupku w pojeździe lub na wewnętrznej stronie klapki wlewu paliwa. Oprócz ciśnienia ważna jest także głębokość bieżnika opony. Minimalna dozwolona głębokość bieżnika w Polsce to 1,6 mm. Bardzo łatwo to sprawdzić za pomocą monety dwuzłotowej. Po włożeniu jej do rowka w oponie zewnętrzna złota obwoluta monety powinna się w niej zmieścić w całości. – Trzeba także pamiętać, aby akumulator był naładowany, a także sprawdzić przednie i tylne światła. Warto przed wyjazdem dobrze wyczyścić reflektory. Dobre oświetlenie drogi jest niezbędne, tym bardziej że zimą szybko robi się ciemno. Należy także koniecznie sprawdzić układ kierowniczy, hamulcowy oraz układ chłodzenia silnika i nagrzewania kabiny – mówi Kajetan Kajetanowicz, trzykrotny Rajdowy Mistrz Europy.

Sól na drogach, połączona z padającym deszczem i śniegiem skutecznie ograniczają widoczność kierowcy. W tym pomoże zimowy płyn do szyb oraz dobrej jakości wycieraczki. Co należy zabrać ze sobą do samochodu na taką wycieczkę? Zabierzmy ze sobą kable rozruchowe i przede wszystkim apteczkę. Nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać, a jest to must-have w trakcie wyjazdu nie tylko na ferie, ale i na co dzień. Warto także zabrać na ferie skrobak do szyb oraz zestaw łańcuchów, który pomoże się w trudnych warunkach. Nie każdy kierowca ma doświadczenie w zakładaniu łańcuchów, dlatego warto „na sucho” spróbować je założyć jeszcze przed wyjazdem. Natomiast jeżeli wybieramy się w góry lub miejsce, gdzie planowane są duże opady śniegu pamiętajmy, aby wziąć także szuflę do odśnieżania na wypadek utknięcia w śniegu.

– Pakując do auta bagaże, układajmy je w taki sposób, aby nie ograniczały one widoczności tylnej szyby. Układanie przedmiotów na tylnej półce nie tylko przeszkadza kierowcy, ale jest także niebezpieczne w przypadku nagłego hamowania lub kolizji. Niezabezpieczone bagaże mogą stanowić zagrożenie dla kierowcy i współpasażerów – radzi Kajetan Kajetanowicz, kierowca LOTOS Rally Team.

Przed wyjazdem warto sprawdzić prognozy pogody, żeby być gotowym na niesprzyjające warunki na drodze. W trakcie jazdy pamiętajmy, aby dostosować prędkość do panujących warunków, jechać ostrożnie, nie przyśpieszać i zachować większe odległości od pojazdów. – Pamiętajcie, aby wziąć ze sobą gorące napoje, koce i jedzenie. Zimą jest sporo korków, dlatego warto mieć takie rzeczy na wypadek dłuższego postoju. Warto także co jakiś czas robić przerwy, aby kierowca mógł odpocząć. Ponadto, kierowca przed drogą powinien być wypoczęty i wyspany, ponieważ jazda zimą jest trudna i obciążająca nie tylko dla samochodu, ale i dla kierowcy – mówi Kajetan Kajetanowicz.

***

inf.pras.