Emocje w Słomczynie – ruszają OPONEO Mistrzostwa Polski Rallycross

Zmodernizowany Autodrom Słomczyn będzie areną rywalizacji podczas inauguracyjnej rundy OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross, która odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 9 kwietnia. Na starcie zawodów na obiekcie Automobilklubu Rzemieślnik stanie cała krajowa czołówka, na czele z Mistrzem Polski – Tomaszem Kucharem.

 1._runda_oponeo_mprc_plakat rallycross_slomczyn_04_fot_michal_kondrowski

Efektowne poślizgi, zacięta walka zderzak w zderzak i błotnik w błotnik, zaskakujące rozstrzygnięcia, różnorodność samochodów i klas – to wszystko tworzy niezwykle emocjonujące widowiska jakim są zawody w rallycrossie. Z kolei kompaktowy format imprez i możliwość obserwowania całej akcji, dziejącej się na krótkim asfaltowo-szutrowym torze, sprawiają że rallycrossowa rywalizacja to nie lada gratka dla każdego fana motoryzacji.

Pierwszą w tym roku okazją do obejrzenia zmagań najlepszych polskich kierowców w tej dyscyplinie, będzie inauguracyjna runda OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross. Zawody odbędą się w niedzielę 9 kwietnia, na zmodernizowanym Autodromie w Słomczynie. Na obiekcie, który od Warszawy dzieli zaledwie 45 minut jazdy, spotka się cała krajowa czołówka rallycrossu – od zawodników ścigających się samochodami o mocy kilkuset koni mechanicznych, po kierowców wiecznie młodych Fiatów 126p. W stawce nie zabraknie oczywiście obrońcy tytułu Mistrza Polski w Rallycrossie, czyli Tomka Kuchara, który w tym sezonie ma przesiąść się z Subaru Impreza do nowego samochodu – Citroena C4.

Wstęp na imprezę, w tym także na trybunę Autodromu Słomczyn, będzie bezpłatny. Kibice, którzy przyjadą na tor nieopodal Grójca, mogą liczyć na cały dzień sportowych wrażeń – w trakcie jednych zawodów OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross, w każdej z klas odbywają się biegi kwalifikacyjne, półfinałowe i finał.

Harmonogram 1. rundy OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross:

 • 9:30 – 10:00: wolny trening

 • 10:30: biegi kwalifikacyjne 1, 2, 3 i 4

 • 15:50: bieg półfinałowy A

 • 16:05: bieg półfinałowy B

 • 16:30: bieg finałowy

 • 17:40: wręczenie nagród

W całym sezonie 2017 zaplanowano 7 rund krajowego czempionatu:

 

 • 9 kwietnia 2017 – Autodrom Słomczyn
 • 7 maja 2017 – OPONEO Motopark Toruń
 • 25 czerwca 2017 – Sobiesław Zasada Centrum Bednary
 • 22-23 lipca 2017 – Vilkyciai Rallycross Litwa
 • 27 sierpnia 2017 – Sobiesław Zasada Centrum Bednary
 • 17 września 2017 – OPONEO Motopark Toruń
 • 8 października 2017 – Autodrom Słomczyn

 

Kierowcy startujący w rundach OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross otrzymują punkty za wyniki wywalczone w biegach kwalifikacyjnych, półfinałowych i finałowym. Tym samym praktycznie każdy z wielu wyścigów rozgrywanych w czasie zawodów jest wypełniony licznymi pojedynkami o każdą sekundę i każdy centymetr toru.

 rallycross_slomczyn_06_fot_michal_kondrowski

Wypowiedzi przed 1. rundą OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross:

Tomasz Kuchar, AK Rallyland, Mistrz Polski w Rallycrossie 2016:

– Mamy w zespole dwa cele na ten sezon. Pierwszy to obrona tytułu mistrza Polski w klasyfikacji indywidualnej, a drugi to… obrona tytułu mistrza Polski wśród zespołów sponsorskich. Te zadania będę chciał zrealizować za kierownicą innego samochodu, czyli Citroena C4. Nie jest to najnowsza konstrukcja, za to bardzo specyficzna, bo siedzi się w nim daleko od przedniej szyby. Pod tym względem C4 przypomina Peugeota 307 WRC, którego kierowcy kochali albo nienawidzili. Ja 307 WRC pokochałem od pierwszych kilometrów. Czy tak będzie z C4? Na to pytanie będę mógł odpowiedzieć pewnie dopiero po rundzie w Słomczynie. W ubiegłym roku, gdy zaczynałem swoją przygodę z rallycrossem, to wszyscy byli dla mnie bardzo życzliwi, pomocni, wręcz opiekuńczy. W tym roku też pewnie będą życzliwi, ale na dobre rady chyba już nie będę mógł liczyć (uśmiech). Myślę, że sezon 2017 będzie mi upływał według zasady „bij mistrza”, bo wiem, że jest wielu ambitnych zawodników, którzy bardzo chcieliby mnie pokonać. To mi jednak wcale nie przeszkadza, wręcz przeciwnie – bardzo mi się to podoba i nawet staram się dbać o to, by stawka w rallycrossowych mistrzostwach Polski była jak najmocniejsza. Sam dzwoniłem do wielu zawodników i namawiałem ich na tę świetną dyscyplinę. Wiem, że być może w ten sposób utrudniam sobie zadanie, ale jeżeli ktoś pokona mnie w duchu fair-play, w trakcie ekscytujących wyścigów, to nie mam z tym najmniejszego problemu. Rallycross jest niesamowitą dyscypliną, która ma ogromny potencjał i jest bardzo przyjazna dla kibica, ze względu na jedność miejsca, akcji i czasu. Mam nadzieję, że rundy rallycrossu staną się wydarzeniami, na które będą chciały przychodzić całe rodziny.

Dawid Struensee, AK Bydgoski, zdobywca Pucharu Polski Oponeo Rallycross 2016 w klasie e36:

– W sezonie 2017 chciałbym powtórzyć to, co osiągnąłem w poprzednim, czyli wygrać swoją klasę, więc dołożę wszelkich starań, by tak właśnie się stało. Oczywiście w tym roku rośnie nam ranga rywalizacji, bo nie będziemy walczyć o Puchar Polski, tylko już o tytuł mistrza kraju. To sprawia, że zaczynam sezon z nieco innym podejściem i z większym zaangażowaniem, bo chcę, żeby wszystko jak najlepiej wypadło. A sezon zapowiada się naprawdę ciekawie, także dlatego, że mamy nowości w kalendarzu. Autodrom Słomczyn to techniczny obiekt, który zyskał po zmianach. Oponeo Motopark Toruń znam od dziecka, ale ciekawi mnie runda w Bednarach. Nigdy nie ścigałem się w Centrum Sobiesława Zasady, więc fajnie będzie poznać ten tor. Na pewno też wybiorę się na Litwę. Mam szutrową, rajdową przeszłość, więc pewnie mi się tam spodoba. Mam też nadzieję, że do grona wszystkich moich ubiegłorocznych rywali dołączy jeszcze kilku nowych i będziemy tworzyć najbardziej liczną i widowiskową klasę w polskim rallycrossie. Chciałbym, żeby emocje walki o tytuł towarzyszyły nam do samego końca ostatniego wyścigu w sezonie.

Łukasz Zoll, AK Rzemieślnik, II Wicemistrz Polski 2016 w klasie SuperNationals:

– Inauguracyjną rundę tegorocznych mistrzostw na pewno pojadę moim „Frankensteinem”, czyli BMW e30, którym startowałem w ubiegłym roku. Plany na dalszą część sezonu będę ustalał na bieżąco, w zależności od tego jaką obsadę będą miały mistrzostwa i jak będzie się układać rywalizacja. Chciałbym też przesiąść się do nowego samochodu, który buduję, czyli tylnonapędowego Audi A1, ale nie wiem jeszcze na 100 procent, kiedy to będzie możliwe. Wszystkie obiekty jakie mamy w tegorocznym kalendarzu znam. Dla mnie numerem 1, podobnie jak dla wielu innych zawodników, jest tor Vilkyciai na Litwie. Świetnie zapowiada się runda w Bednarach, tak jak ściganie w Słomczynie, który jest dużo ciekawszy po ostatnich zmianach. Przyznam szczerze, że już mnie potwornie nosi, już chciałbym wsiąść za kierownicę i ruszyć do rywalizacji. Pod tym względem zima jest ciężkim okresem dla zawodników (uśmiech). Mam nadzieję, że wszystkie perturbacje, jakie ostatnio dotknęły rallycross w Polsce w końcu się skończą, atmosfera się poprawi i sytuacja się ustabilizuje, by ta dyscyplina mogła się rozwijać tak bardzo, jak bardzo jest widowiskowa. Trzymam za to kciuki.

W sezonie 2017 sponsorem tytularnym Mistrzostw Polski Rallycross jest OPONEO. Organizacją cyklu zajmują się stowarzyszenie OPONEO Motorsport i Automobilklub Rzemieślnik przy współpracy Automobilklubu Kujawsko-Pomorskiego oraz LKT Wyczół, pod patronatem Polskiego Związku Motorowego.

inf.pras.

Dodaj komentarz