Exact Systems – potrójny Mistrz Polski GSMP

Po sukcesie zespołu Exact Systems Race & Rally Team w sezonie 2015 i dwóch tytułach Mistrza Polski dla Rafała Serafinowicza i całego teamu, rok 2016 zaowocował kolejnymi sukcesami. Paweł Gos i Rafał Serafinowicz popisali się w Górskich Samochodowych Mistrzostwach Polski niebywałą wolą walki, która przełożyła się na 22 wygrane wyście zarówno w klasyfikacji indywidualnej jak i zespołowej.

Exact_Systems1

 

Na scenie wyścigów górskich dawno nie było tak mocnego zespołu, który po 14 rundach zdobył aż trzy tytuły Mistrzowskie wygrywając rywalizację w grupie N, A oraz wśród zespołów sponsorskich. Czy te sukcesy zapowiadają dalszą ekspansję polskiego teamu, tym razem na europejskich trasach FIA European Hill Climb Championship?

Gala Mistrzów Sportu Samochodowego 2016

Wielkie święto sportu samochodowego, czyli doroczna Gala Mistrzów odbyła się w Warszawie w Hotelu Sofitel Victoria na tydzień przed Świętami Bożego Narodzenia. To właśnie podczas tego wydarzenia zawodnicy Exact Systems Race & Rally Team odebrali swoje szarfy mistrzowskie oraz puchary za rywalizację w 2016 roku.

Na pierwszym stopniu podium pojawili się Rafał Serafinowicz – Mistrz Polski GSMP w grupie N, Paweł Gos Mistrz Polski GSMP w grupie A, oraz po raz kolejny Paweł Gos, który odebrał szarfę mistrzowską za rywalizację w klasyfikacji zespołów sponsorskich.

Exact_Systems3

Sezon 2016

Droga do sukcesu Pawła Gosa i Rafała Serafinowicza zaczęła się podczas I i II rundy GSMP Załuż w ramach 42 Bieszczadzkiego Wyścigu Górskiego rozgrywanego w okolicy Sanoka. To właśnie podczas tych zawodów Team Exact Systems zanotował chyba najbardziej spektakularny sukces. W rundzie nr 1, Serafinowicz wskoczył na podium klasyfikacji generalnej zajmując 3 lokatę, a Gos sklasyfikowany został na 4 miejscu. W klasie obaj zawodnicy podczas tego weekendu pojawili się na podium rozpoczynając tym samym sezon 2016 mocnym uderzeniem.

Kolejna rywalizacja podczas III i IV rundy rozegrała się tym razem na słowackiej trasie w okolicy Koszyc. Obaj zawodnicy uplasowali się dwukrotnie na 2 miejscu w swojej klasie na bardzo szybkiej trasie, która łączy w sobie elementy jazdy wyścigowej i rajdowej. Zespół po raz drugi w sezonie zdobył pierwsze miejsce w klasyfikacji zespołowej.

Trzeci wyścigowy weekend to parada Gosa i Serafinowicza w ramach GSMP Magura. Wakacyjny weekend przyniósł rewelacyjne wyniki. Dwa zwycięstwa w grupie N oraz dwie wygrane w grupie A i kolejne pierwsze miejsce zespołowo dało konkurencji mocno do myślenia. To był z pewnością moment, kiedy cały zespół uwierzył w swoje siły. Preludium do zdobycia tytułu Mistrza Polski? Wielu zadawało sobie to pytanie.

Exact_Systems2

Podczas Mistrzostw Europy w Limanowej, niesieni falą zwycięstw Gos i Serafinowicz pokazali swój kunszt jazdy na bardzo szybkiej trasie ze Starej Wsi do Przełęczy Pod Ostrą. Zwycięstwo już po podjazdach treningowych było tylko kwestią czasu. Ostatecznie udało się i Exact Systems wywiózł z Limanowej 6 zwycięstw. Warto zaznaczyć, że Rafał Serafinowicz w starciu z zagranicznymi zawodnikami z Mistrzostw Europy zanotował świetny występ pokonując samochody grupy Open z GSMP i ME.

Przełom lipca i sierpnia to coroczny wyścig na szczyt Jankov Vrsok w okolicy Banovców nad Bebravou na Słowacji. Tym razem zawodnicy z pod znaku trzech diamentów mieli nie lada wyzwanie. Ostatecznie Serafinowicz pojawił się na 2 i 3 miejscu w mocno obsadzonej grupie N, a Gos ukończył rywalizację na 2 i 1 miejscu. Patrząc na cały sezon, można zaryzykować stwierdzenie, że wakacyjna aura nie sprzyjała tym razem wygrywaniu w klasyfikacji indywidualnej, jednak w przypadku Rafała Serafinowicza był to zdecydowany pech związany z awarią silnika. Wszystko jednak udało się Exact Systems nadrobić w klasyfikacji zespołowej przywożąc ze Słowacji kolejne zwycięstwo.

Przedostatni weekend wyścigowy rozegrany został nad Bałtykiem podczas Grand Prix Sopot-Gdynia. Rafał przyzwyczaił już wszystkich do wygrywania i nie inaczej było na górskiej trasie w wakacyjnej stolicy Polski. Paweł Gos, pierwszego dnia drugi w grupie A, podczas niedzielnego wyścigu musiał pogodzić się z awarią jego Lancera podczas ostatniego podjazdu wyścigowego. Niestety awaria techniczna wyeliminowała go z rywalizacji o zwycięstwo w X rundzie. Zabrakło dosłownie 2 kilometrów do szczęścia.

Wielki finał rozegrany w Korczynie odbył się już bez obecności Pawła Gosa, który tytuł Mistrza Polski zapewnił sobie, podobnie jak Serafinowicz już w Sopocie. Tu barwy Exact Systems reprezentował tylko Rafał, który po wygraniu sobotniego wyścigu na Podkarpaciu i potwierdzeniu swojej dominacji, musiał wycofać się z dalszej walki ze względu na awarię skrzyni biegów.

Exact_Systems4

Mistrzostwa Europy 2017 z Rafałem Serafinowiczem?

Po udanym sezonie 2016 przyszedł czas na plany na nowy rok 2017. Rywalizacja rozpoczyna się już w kwietniu, kiedy to wystartują Mistrzostwa Europy oraz FIA International Hill Climb Cup. Pierwsze rundy GSMP startują w Załużu w dniach 12-14 maja. To właśnie w tych trzech seriach kibice wyścigów górskich zobaczą Rafała Serafinowicza, który pojawi się dobrze znanym Lancerem Evo X, ale tym razem w specyfikacji R4.

Po zdobyciu 3 tytułu Mistrza Polski w Górskich Samochodowych Mistrzostwach Polski, Serafinowicz postanowił powalczyć z europejską czołówką. W jego kolekcji brakuje tytułu Mistrza Europy i Mistrza FIA International Hill Climb Cup, które już w tym roku mogą trafić do zawodnika z Lubania na Dolnym Śląsku.

inf.pras.