Huttunen i Lukka triumfują na Śląsku, powiększając przewagę w RSMP 2020

● Reprezentanci Hyundai Poland Racing, po zaciętej i wyrównanej walce z Grzegorzem Grzybem i Michałem Poradziszem, stanęli na najwyższym stopniu podium 4. Rajdu Śląska.

● Finowie po raz drugi w swojej sportowej karierze, wygrywają rajd na nawierzchni asfaltowej i zamykają pierwszą połowę RSMP 2020 z kompletem zwycięstw.

● 4 wygrane odcinki specjalne i 5 bonusowych punktów próby Power Stage – bilans drugiego polskiego zwycięstwa Jariego Huttunena i Mikko Lukka.

● Przed Rajdem Świdnickim (2-4 października) liderzy RSMP 2020 zgromadzili na swoim koncie 69 punktów, o 14 oczek wyprzedzając duet Grzyb / Poradzisz, a o 31 załogę Byśkiniewicz / Cieślar.

Po 0,2 s. różnicy, jakie na mecie Rajdu Śląska 2018 dzieliły Tomasza Kasperczyka i Jakuba Brzezińskiego, tym razem o zwycięstwie na odcinkach specjalnych Górnego Śląska, zadecydowało 7,3 sekundy. Ozdobą rywalizacji w drugiej rundzie Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, był zacięty pojedynek, jaki toczyli Jari Huttunen i Mikko Lukka z Grzegorzem Grzybem, pilotowanym przez Michała Poradzisza. Na najwyższym stopniu podium, po pięknym finiszu na drugiej pętli, podobnie jak na mecie w Rzeszowie stanęli reprezentanci Hyundai Poland Rally Team. Kierowca z fińskiego Kiuruvesi tym samym dołączył, obok Tomasza Kasperczyka i Miko Marczyka, do grona triumfatorów, w czteroletniej historii rajdu. Po swoim tegorocznym debiucie, pierwszy zagraniczny zwycięzca imprezy, ma na swoim koncie 4 wygrane odcinki specjalne. Co ciekawe, cała trójka triumfatorów „najmłodszej” rundy kalendarza Mistrzostw Polski, nie ukończyła jeszcze 28 lat.

Po drugim zwycięstwie z rzędu, Jari Huttunen i Mikko Lukka umocnili się na pozycji liderów polskiego czempionatu i na półmetku zmagań o 14 punktów wyprzedzają duet Grzyb / Poradzisz. Kierowcy Hyundaia i20 R5 i Skody Fabia Rally2 evo, podzielili między siebie, w stosunku 3:4, zwycięstwa na wszystkich odcinkach specjalnych dzisiejszej rywalizacji. To również ta dwójka aż 3-krotnie wymieniała się prowadzeniem w Rajdzie Śląska. Od pierwszej, do przedostatniej próby, różnica czasowa wahała się od zaledwie 0,5 do 6 sekund.

Druga pętla to jednak popisowa jazda Finów, którzy wygrali wszystkie trzy odcinki, w tym kończący rajd Power Stage. Na pierwszym stopniu podium stanęli o 7,3 sekundy przed bezpośrednimi rywalami i o 32.3  s. wyprzedzili załogę Kasperczyk / Syty. To drugie zwycięstwo załogi Hyundai i20 R5 na asfalcie (obydwa wywalczone w Polsce). Co najważniejsze, z kompletem zwycięstw, na półmetku RSMP 2020 i trzy tygodnie przed startem 48. Rajd Świdnickiego 2020 (2-4 października) umacniają się na pozycji liderów.

Jari Huttunen Emocje tego rajdu długo nie opadną. To, co dziś wydarzyło się w Polsce, w Chorzowie, jest po prostu niesamowite! Byłem pewien, że gospodarze będą tutaj bardzo trudnymi przeciwnikami, ale tempo, jakie utrzymywaliśmy walcząc z Grzegorzem Grzybem, nawet na moment nie pozwalało na dekoncentrację. Asfalty Górnego Śląska i specyfika odcinków mocno różniła się od tych, jakie spotkaliśmy w Rzeszowie, więc za nami kolejne bardzo ważne kilometry i doświadczenia.

Zrealizowaliśmy założenia i wykonaliśmy ogrom pracy. Zabieramy z Rajdu Śląska komplet punktów, bardzo ważnych w kontekście drugiej części polskiego sezonu. Wygrywamy jeszcze mniejszą różnicą, niż w Rzeszowie, więc walka staje się coraz bardziej zacięta. Już nie mogę się doczekać pojedynku w Świdnicy.    

Starty zespołu Hyundai Poland Racing w sezonie 2020 wspierają: Hyundai Motor Poland, Hyundai Motorsport Customer Racing, GRX Grönholm RX, Gulf Race Fuels Distribution EU oraz Kowax 2Brally.

inf.pras.