Jubileuszowa msza, a po niej trening na torze

W najbliższą niedzielę, 15. marca, już po raz dziesiąty w kościele na toruńskich Bielawach odbędzie się nabożeństwo w intencji całego środowiska sportów motorowych. Tuż po nim kierowcy odbędą ostry trening w MotoParku Toruń.

Coroczne nabożeństwa odprawiane w intencji żużlowców już od 30 lat poprzedzają każdy sezon speedwaya w Polsce. Podobnej tradycji doczekali się też fani pozostałych dyscyplin sportów motorowych. Pod koniec lutego 2011 roku w ówczesnej kaplicy parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy ul. Szczecińskiej w Toruniu odbyła się pierwsza msza święta w intencji zawodników, działaczy, sędziów i kibiców motorsportu. Jak więc łatwo policzyć, już za kilka dni pasjonaci rajdów, wyścigów, kartingu, drifitngu i innych form tego sportu spotkają się już po raz dziesiąty!

Zjadą się z kilku regionów

W dotychczasowych mszach uczestniczyli przedstawiciele w sumie aż kilkudziesięciu organizacji zrzeszających pasjonatów sportu samochodowego, motocyklowego i kartingowego. Spotkanie zyskało już charakter ponadregionalny. Poza reprezentantami Kujaw i Pomorza w nabożeństwach brali udział też motorsportowcy z Mazowsza oraz Warmii i Mazur. Nie inaczej ma być i tym razem. Swoją obecność w najbliższą niedzielę zapowiedzieli choćby utytułowani kierowcy z Warszawy.

Msza rozpocznie się o godz. 10.00 w nowej świątyni parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, mieszczącej się przy Szczecińskiej 38 w Toruniu. Będzie jej przewodniczył proboszcz parafii i jednocześnie „duszpasterz motorsportowców” – ks. Zbigniew Łukasik. W nabożeństwie mogą wziąć udział wszystkie chętne osoby związane ze środowiskami motorowymi. W trakcie mszy odbędzie się m.in. święcenie kasków i innych akcesoriów służących bezpieczeństwu zawodników, a tuż po niej święcenie pojazdów.

Wszystkie kluby i zespoły zainteresowane oficjalnym udziałem w nabożeństwie proszone są o przesłanie informacji o tym zamiarze na adres e-mail: kontakt@mercedestorunclub.pl. Zgłoszenia można dokonać także na miejscu przed mszą do godz. 9.40. Z racji na porządek organizacyjny i komunikacyjny przyjazd osób ze środowiska motorowego wskazany jest do g. 9.45.

Po torze treningowo i na czas


Tuż po nabożeństwie zainteresowani kierowcy będą mogli wziąć udział w Przedsezonowym Treningu z Track Day Trophy, organizowanym przez nową ogólnopolską serię samochodową, który odbędzie się na torze samochodowym w MotoParku Toruń. Zaplanowany przejazd kolumny aut spod kościoła na tor ruszy około godz. 11.00. Trening z elektronicznym pomiarem czasu na obiekcie przy ul. Łukasiewicza 66 potrwa do godz. 17.00. Choć wydarzenie ma charakter głównie integracyjno-treningowy, to jednak dla zainteresowanych prowadzona będzie nieoficjalna klasyfikacja generalna oparta o rezultaty przejazdów na zasadach time attack.

Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich posiadaczy aut – zarówno tych seryjnych, jak i maszyn fachowo przygotowanych do sportu. Tym samym niemalże każdy może poczuć na własnej skórze emocje związane z testowymi przejazdami po torze i walką za kierownicą o jak najlepszy czas. Wpisowe za udział w tym kilkugodzinnym treningu wynosi jedynie 100 złotych.

Więcej informacji o niedzielnych wydarzeniach znaleźć można m.in. na Facebooku:

inf.pras.