Kart-slalom podczas młodzieżowych zawodów motoryzacyjnych

W dniu 20 maja 2017 r. w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Tarnowie odbył się XXI FINAŁ WOJEWÓDZKI OGÓLNOPOLSKIEGO MŁODZIEŻOWEGO TURNIEJU MOTORYZACYJNEGO. Głównym zadaniem uczestników było rozwiązanie testów z zakresu przepisów ruchu drogowego i historii motoryzacji, jazda sprawnościowa motorowerem i samochodem, obsługa codzienna tych pojazdów oraz udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej.
97822

Najwięcej punktów zdobył zespół z Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Myślenicach, w składzie: Szymon Szymski, Grzegorz Kasprzycki i Jan Kucia. Indywidualnie dwa pierwsze miejsca także zajęli uczniowie tej szkoły – Grzegorz Kasprzycki i Szymon Szymski. II miejsce wywalczyła drużyna reprezentująca Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Zakliczynie: Kamil Ramian, Bartłomiej Ćwik, Piotr Soból. Bartłomiej Ćwik indywidualnie był trzeci. Na ostatnim miejscu podium uplasował się Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych ze Starego Sącza: Jan Gacek, Maciej Chlebek, Dawid Bober. Najlepszym kierowcą turnieju został Daniel Chrapusta, uczeń Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie. Z kolei najlepsi otrzymali cenne nagrody rzeczowe i przepustkę do ogólnopolskiego finału turnieju. Natomiast wszyscy uczestnicy tarnowskich eliminacji odebrali pamiątkowe medale i dyplomy.

18620610_1185177238271057_5542541916084218717_o

Podczas tych zawodów również nasi młodzi kierowcy kartingowi – klubu TTSK K-TEAM Tarnów działającego przy Małopolskim Ośrodku Sportów Motorowych – Torze Speed Race Tarnów, Iza Bułka, Kacper Kajmowicz. Adrian Mikuła, Kamil Bizub zaprezentowali swoje umiejętności i technikę jazdy w ramach próby kart-slalomu. Do sprawdzenia swoich zdolności przystąpili również uczestnicy turnieju motoryzacyjnego.

Opanowanie pojazdu mechanicznego – gokarta czy samochodu, sprawnego skręcania i wychodzenia z poślizgu można nauczyć się na zamkniętym torze. To ważne umiejętności, ale czy wystarczające,by zostać dobrym kierowcą na co dzień? Zdecydowanie nie. Potrzeba jeszcze odpowiedzialności, zdolności przewidywania, rozsądku, wyobraźni i wielu innych cech kierowcy znającego sztukę właściwej techniki jazdy, których nie da się wypracować z dnia na dzień. Pojazd mechaniczny, to nie tylko kola, kierownica i pedał gazu, ale przede wszystkim kierowca, którego postawa ma kluczowy wpływ na bezpieczeństwo jazdy.
18699357_1185179204937527_5860307177543781428_o
Bo na umiejętność sprawnego prowadzenia każdego pojazdu składa się: właściwa technika, spostrzegawczość, planowanie działania, wcześniejsze doświadczenie oraz szybka analiza tego, co może wydarzyć się na drodze.
Już ruszamy z kolejnym programem adresowanym do najmłodszych adeptów kierownicy, ale i nie tylko.
SPORT KARTINGOWY = BEZPIECZEŃSTWO
inf.pras.

Dodaj komentarz