Kasperczyk z jedynką w Głubczycach

Dwukrotni wicemistrzowie Polski – Tomasz Kasperczyk i Damian Syty otwierają listę zgłoszeń do 2. Rajdu Ziemi Głubczyckiej. Inauguracyjna runda mistrzostw Śląska odbędzie się w nadchodzący weekend (24-25 lipca).

Zaledwie dwa tygodnie dzielą zawody w Głubczycach od Rajdu Rzeszowskiego, który otworzy tegoroczną odsłonę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Dla Kasperczyka i Sytego jest to zatem jedna z ostatnich okazji do treningu przed walką o punkty do klasyfikacji krajowego czempionatu.

Na oesy zlokalizowane na południu województwa opolskiego Tomek z Damianem ruszą swoją nową rajdówką – Volkswagenem Polo GTI R5. Rajd Ziemi Głubczyckiej będzie ich trzecim treningowym startem w tym roku, po 4. Ireco Motorsport Rally i Rajdzie Bohemia, czyli pierwszej rundzie mistrzostw Czech. Załoga Tiger Energy Drink Rally Team otrzymała od organizatorów pierwszy numer startowy.

Trasa rajdu składa się z trzech prób sportowych. Po starcie na głubczyckim rynku, w piątek 24 lipca zawodnicy zmierzą się na nieco ponad kilometrowym prologu wytyczonym na terenie browaru w Głubczycach. W sobotę powalczą o jak najlepsze czasy na dwóch szybkich i podbijających, a miejscami także bardzo śliskich odcinkach specjalnych. Każdy z nich – Rycerskie (6,8 km) oraz Galmet (8,8 km) – będzie pokonywany dwukrotnie. Łączny dystans wszystkich oesów to 47,3 km. Zakończenie zawodów – w sobotę o 17 na rynku w Głubczycach.

Tomasz Kasperczyk:

– Jedziemy do Głubczyc trenować i szlifować formę, ale znowu będziemy mieli takie „mini RSMP”, bo na liście zgłoszeń są zawodnicy, z którymi w Rajdzie Rzeszowskim już powalczymy na poważnie, kiedy stawką będą punkty. W ten weekend także chcemy się z nimi pościgać – każdy jest tego głodny. Mamy jednak jeszcze kilka rzeczy do sprawdzenia w naszym nowym samochodzie i kilka pytań dotyczących ustawień, na które chcę poznać odpowiedzi przed Rajdem Rzeszowskim. Oczywiście jedynka na aucie zobowiązuje, więc pojedziemy szybko, ale jednocześnie bez stawiania wszystkiego na jedną kartę.

==================================================================

Informacje o zespole

Zespół Tiger Energy Drink Rally Team powstał w 2012 roku, od samego początku jego trzon stanowi załoga Tomasz Kasperczyk/Damian Syty. Rok 2012 to pełny sezon Rajdowego Pucharu Polski oraz czeski Rajd Kostelec. W kolejnym sezonie Tomasz Kasperczyk (ur. 25. 9. 1992 r.) zadebiutował w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski, zdobywając tytuł II wicemistrza Polski w klasie 6. Kolejny – 2014 rok to zmiana samochodu i walka o punkty w klasyfikacji generalnej Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Nowy samochód i bardzo intensywny program treningowy zaowocowały 6. miejscem w klasyfikacji generalnej RSMP i pierwszym podium w tym cyklu podczas Rajdu Dolnośląskiego. Duet Tomasz Kasperczyk/Damian Syty zajął znakomite, drugie miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu. Sezon 2015 to kolejny rok startów w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski oraz wybranych rundach Rajdowych Mistrzostw Europy w Fordzie Fiesta R5. Sezon 2017 przyniósł pierwsze zwycięstwo w rundzie Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Tomek z Damianem byli najszybsi w Rajdzie Śląska i przypieczętowali tytuł wicemistrzów kraju. W 2018 roku zespół rywalizował w wybranych rundach FIA ERC i RSMP, co dało mu czwarte miejsce w mistrzostwach Polski. W drodze do tego wyniku Kasperczyk i Syty powtórzyli sukces z sezonu 2017 i po raz drugi z rzędu wygrali Rajd Śląska, ustanawiając jednocześnie nowy rekord w polskich rajdach. Na mecie wyprzedzili drugą załogę o 0,2 sekundy – to najmniejsza różnica w historii. W sezonie 2019 Kasperczyk i Syty zwyciężyli w Rajdzie Nadwiślańskim i stanęli na podium w czterech innych rundach krajowego czempionatu, co dało im tytuł rajdowych wicemistrzów Polski. W sezonie 2020 rajdową bronią Tiger Energy Drink Rally Team jest nowy samochód Volkswagen Polo GTI R5 – przygotowywany przez stajnię Rallytechnology. Sponsorem strategicznym zespołu jest Tiger Energy Drink.

inf.pras.