Leszczynianin wyścigowym wicemistrzem Bliskiego Wschodu, teraz Formuła 4

Pochodzący z Włoszakowic niedaleko Leszna Filip Kaminiarz wywalczył niedawno tytuł wicemistrza bliskowschodniej serii wyścigów Formula Gulf. Po pierwszych testach bolidu Formuły 4 16-latek w tym sezonie chce ruszyć na podbój Europy.

0b975fc5-3355-4253-8a2c-b3c901e3c31b

Swoją przygodę ze sportem motorowym młody kierowca z wielkopolski rozpoczął startując w poprzednim sezonie w trzech ostatnich wyścigach w międzynarodowej serii Kia Platinum Cup i poznając tak słynne tory, jak m.in. znana z Formuły 1, włoska Monza.
04bd583f-788d-4074-814b-da4c1d90950c
Zimą leszczynianin postanowił przesiąść się z samochodu do bolidu jednomiejscowego i wystartował w bliskowschodniej Formule Gulf, będącej kuźnią młodych talentów i pierwszym krokiem w kierunku wymarzonej przez wielu kierowców Formuły 1. 16-latek imponował na torach w Dubaju i Abu Zabi, za kierownicą auta o mocy 180 KM i wadze zaledwie 400 kg ostatecznie sięgając po tytuł wicemistrza. Po drodze cztery razy stanął na podium i raz startował z pole position.
adf5f689-dc63-4aa7-8078-858d65a32afc
Po powrocie do Europy Kaminiarz nie zwalniał tempa i ponownie imponował. Tym razem podczas dwudniowych, majowych testów na hiszpańskim torze Albacete, gdzie prowadził 160-konny bolid Formuły 4 słynnej ekipy Drivex, której współwłaścicielem jest były kierowca Formuły 1, Pedro de la Rosa. Wkrótce przed Filipem kolejne testy, a następnie pierwsze starty bolidem w Europie. Więcej informacji o jego tegorocznym programie wyścigowym już niedługo.
b4e5464e-d05e-4815-8222-e880c8560708
„Cała moja rodzina od lat żyje sportami motorowymi, z Formułą 1 włącznie – mówi Filip Kaminiarz. – Rok temu miałem okazję przejechać się wyścigową Kią Picanto i z miejsca połknąłem bakcyla. Naszym celem były starty Kią w tym roku, ale zimą zadebiutowałem w Formule Gulf i wszyscy byliśmy zaskoczeni tym, jak szybko odnalazłem się za kierownicą bolidu mimo niewielkiego doświadczenia. Postanowiliśmy więc zrobić kolejny krok i już w tym sezonie na stałe przesiąść się do samochodu Formuły 4. Pierwsze testy w Hiszpanii z zespołem Drivex były bardzo udane. Bolid F4 okazał się bardzo zbliżony do tego z Formuły Gulf, choć trudniejsze było np. dogrzewanie opon. Szybko jednak poczułem się za kierownicą komfortowo i poprawiałem czasy. Jednocześnie bardzo dużo się nauczyłem, także dzięki pomocy mojego trenera Tomasza Płaczka oraz Katarzyny Sakowskiej, którym bardzo dziękuję za wsparcie. Oczywiście każdy kierowca wyścigowy marzy o startach w Formule 1, ale póki co skupiam się na F4. Przed nami w tym roku jeszcze sporo nauki, ale mam nadzieję, że także wiele udanych wyścigów.”
c37b1df0-204b-45cb-a30f-bb552cfa882b
„Filip trafił do Formuły Gulf jako debiutant z niewielkim doświadczeniem, ale pracował bardzo ciężko, nauczył się bardzo dużo dzięki analizie danych, a także uważnie słuchał rad naszych trenerów, Andy’ego Pardoe i Tommy’ego Erdosa
 – wyjaśnia organizator bliskowschodniej serii, Martin Hope. – Nagrodą za jego ciężką pracę były cztery finisze na podium, a także pierwsze pole startowe podczas piątej rundy. Jeśli Filip będzie nadal ciężko pracował i otaczał się odpowiednimi ludźmi z pewnością daleko zajdzie. Jesteśmy przekonani, że może osiągać spore sukcesy w sporcie motorowym i mamy nadzieję, że zimą wróci na Bliski Wschód, aby znów reprezentować Polskę w jednej z naszych serii, Formule Gulf lub wyścigach Radical SR3, których także miał okazję spróbować.”
ef546c8b-50e5-42cc-a723-954ea181bb8e
„Filip zrobił na całej ekipie bardzo dobre, pierwsze wrażenie
 – dodaje Miguel Angel de Castro, szef hiszpańskiego zespołu Drivex i dziewięciokrotny mistrz Hiszpanii w wyścigach samochodowych. – Podczas testów w Albacete został rzucony na głęboką wodę, wsiadając do nowego dla siebie bolidu, na nowym dla siebie torze i pracując z nowym ludźmi. Mimo wszystko poradził sobie bardzo dobrze i z okrążenia na okrążenie podkręcał tempo, przejeżdżając łącznie grubo ponad 100 okrążeń. Przede wszystkim uważnie słuchał naszych doświadczonych inżynierów, a następnie na torze wcielał w życie wskazówki, które od nich usłyszał i poprawiał czasy. Jego styl jazdy także wydaje się dobrze pasować do bolidów Formuły 4, dlatego jeśli wybierze tę drogę, z pewnością czeka go obiecujący sezon.”
f78affc0-1c9a-4483-8865-e4dfe7e7e837
Więcej informacji o Filipie Kaminiarzu znaleźć można na jego oficjalnym profilu na Facebooku pod adresem www.facebook.com/FilipKracingdriver/ .

inf.pras.

Dodaj komentarz