Nikt nie będzie się nudził – Rajd Śląska pełen atrakcji

 
 • Czołg PT-91 M2, Rosomak, transportery, ciężarówki – wystawa dużego kalibru przy Stadionie Śląskim.
 • Sobota w Mikołowie pod znakiem nauki, zabawy i ścigania.
 • Coś dla ducha, coś dla ciała – atrakcje dla dzieci i rodziców na Stadionie Śląskim.
 • Zabawy na najwyższych obrotach wypełnią żorski rynek w niedzielę, 15 października.

1aa8cb5e-8f0e-4e03-a493-d81142444cb7

Rajd Śląska to nie tylko zacięta, sportowa rywalizacja załóg w rajdowych samochodach. Organizatorzy zawodów, we współpracy z partnerami, zadbali także o liczne dodatkowe atrakcje nie tylko dla fanów motoryzacji.
9add76b4-7014-4730-8e0a-981da4c06e3d

Poligon wrażeń w Chorzowie

Czołg PT-91 M2, wozy bojowe, ciężarówki, a także inny sprzęt wojskowy będzie można zobaczyć 14 października w sobotę, w strefie militarnej przy Stadionie Śląskim. Dzięki zaangażowaniu WKU w Chorzowie, Zakładów Mechanicznych Bumar Łabędy S.A., Rosomaka S.A. z Siemianowic Śląskich oraz Parku Techniki Wojskowej z Zabrza, w strefie rozrywkowej Rajdu Śląska pojawi się wywołujący niemałe emocje sprzęt dużego kalibru. Największą gwiazdą będzie zapewne PT-91 M2. Pod tym kryptonimem kryje się prototyp najnowszego czołgu z gliwickiej fabryki Bumar Łabędy, napędzany silnikiem o mocy 850 KM. Nie zabraknie także sprawdzonego w boju transportera opancerzonego Rosomak. W Chorzowie będzie także można zobaczyć historyczne samochody wojskowe, które zakończyły już swoją służbę w armii. Wśród nich znajdą się m.in. takie pojazdy jak transporter opancerzony BTR-152, klasyczny „Gazik” czyli GAZ-69, ciężarówka Ził-157 czy Humvee w wersji patrolowej.

25fca049-cd5a-46f4-ae03-61257054dff1

Nauka, zabawa i ściganie w Mikołowie

W sobotę, 14 października, między godziną 13 a 19 na Mikołowskim rynku najmłodsi nie będą się nudzić ani przez chwilę. Wszystko dlatego, że w tym czasie główny plac miasta będzie dosłownie wypchany po brzegi atrakcjami dla dzieci. Sobotnie popołudnie warto spędzić na rynku w Mikołowie dlatego, że:
bf0a786c-deeb-4b7d-aacc-7e680bd1e5ee

 • Centrum Kreatywnej Edukacji RoboKids zorganizuje warsztaty konstruowania robotów z klocków LEGO. Każdy robot będzie miał sterowniki, silnik, czujniki ruchu oraz koloru i zostanie wprawiony w ruch za pomocą tabletu. Dzieci poznają zasady budowania przekładni zębatych i mechanizmów silnika, a na zakończenie wezmą udział w wielkim wyścigu.
 • Studio MathRiders Mikołów udowodni, że bez matematyki żaden rajd nie mógłby się odbyć. Dzieci wspólnie z instruktorami obliczą zużycie paliwa samochodów rajdowych i porównają je z pojazdami, którymi poruszamy się na co dzień. Sprawdzą, ile kilometrów trasy pokonały auta, a na koniec wezmą udział w minirajdzie matematyczno-samochodowym.
 • Centrum Helen Doron zaprosi na warsztaty językowe. Ich uczestnicy poznają angielskie zwroty i wyrażenia, które królują w świecie motoryzacji. Dowiedzą się, jak prawidłowo przechodzić przez ulicę, nauczą się piosenek rajdowych i wezmą udział w zawodach na minitorze wyścigowym.
 • W strefie gier planszowych przygotowanej przez Zgraną Rodzinę będzie można zagrać w nowoczesne planszówki.
 • O najmłodsze szkraby zadbają animatorki z Sali Zabaw Kraina Czarów, które zorganizują konkursy i zrobią dla każdego chętnego wymarzone zwierzątko z balonów. Do dyspozycji dzieci będzie basen z piłkami i minidmuchaniec.
 • Zobaczycie spektakularne układy breakdance w wykonaniu grupy tanecznej ze Studia Tańca Big Art, a potem pokaz i zajęcia zumby.
 • Od Grupy Capoeira Unicar Mikołów dowiecie się na czym polega Capoeira, czyli brazylijska sztuka walki.
 • Spotkacie się ze znanym z pierwszej edycji programu „You Can Dance” Rafałem Tito Krylą i jego grupą NoGravitation. Zespół zatańczy w rytm hip-hopu, funky i breakdance. Po pokazie zaplanowano kilka bloków warsztatowych, podczas których dzieciaki zasięgną nauk od samego mistrza. Finałem tej atrakcji będzie wielka taneczna bitwa.
Tuż przed 18 w Mikołowie zacznie się ściganie, a ulice wypełni ryk silników podczas widowiskowej próby wytyczonej na ulicach miasta. Najpierw na trasę ruszą zawodnicy rywalizujący w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Śląska, a po nich kibice zobaczą stawkę kierowców i pilotów z mistrzostw Polski. Wśród nich będą także zawodnicy w jeżdżących efektownymi poślizgami rajdówkach z napędem na cztery koła.
c01a3ead-2d9d-4f10-ba30-b9e40e5d1e0c

Tętniący życiem Stadion Śląski

Zmodernizowany stadion w sercu Śląska będzie nie tylko bazą finałowej Rundy Inter Cars Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, lecz także centrum przygody, nauki, zabawy – słowem tego, co interesuje i na długie godziny zajmuje dzieci. Dzięki portalowi SilesiaDzieci.pl od 13 do 18 w sobotę, a także między 12 i 16 w niedzielę, odwiedzający będą mogli liczyć na następujące atrakcje:

 • Zajęcia Centrum Edukido, w trakcie których maluchy będą mogły poznać tajniki budowy modeli pojazdów z klocków LEGO i w przystępny sposób dowiedzieć się, jak działają w samochodach układy przeniesienia napędu, kierowniczy oraz skrzynia biegów.
 • Kącik naukowca Akademii Twórczego Rozwoju – Bystrzak, gdzie dzieci poznają podstawowe zagadnienia z zakresu fizyki i chemii – wezmą udział w niezwykłych eksperymentach i doświadczeniach, ale i poznają sztuczki umysłu.
 • Wprowadzenie w tajniki aerodynamiki w Uniwersytecie Rozwoju. Tu będzie się można dowiedzieć, dlaczego wyścigówka nie wygląda jak autobus, a także jak fizycy parzą herbatę i co to znaczy stawiać opór.
 • Zabawa z nowoczesnymi grami planszowym z katowickiej kawiarni planszówkowej – Ludiversum. Goście strefy gier będą mogli zasiąść za sterami Szalonych Wózków, aby rywalizować o pierwsze miejsce w Wielkim Wyścigu, będą wcielać się w piratów ścigających się wokół Jamajki, a osoby z żyłką hazardzisty – próbować swoich sił, obstawiając zwycięzcę wyścigu Przebiegłych Wielbłądów.
 • Gry multimedialne po angielsku przygotowane przez Centrum Helen Doron.
 • Stoisko Gigantów Programowania, gdzie pod okiem specjalistów będzie można samodzielnie stworzyć aplikacje i gry.
Podczas gdy dzieciaki będą zajęte zabawą, rodzice będą mogli odpocząć przy kawie serwowanej przez mobilną kawiarnię z Katowic Cafe Cool’a & Cafe Diesel. W tym miejscu każdy znajdzie też coś na ząb. Zapewnią to m.in. food-trucki: Najlepsze Frytki w Mieście, Natural Born Grillers i słynące ze swojskich zapiekanek Pożarcie. W sobotę na stoisku mgr dietetyki klinicznej Joanny Kowalskiej, właścicielki Poradni Dietetycznej – Slimberry w Gliwicach, dowiemy się, jak ważne jest zdrowe odżywianie, czym różni się dieta osoby uprawiającej sport od tej, która od ruchu stroni, oraz czy tzw. fast foody mogą być zdrowe.
dcdaedb6-f687-4243-8e26-beddef20c1bb

Emocjonująca niedziela na żorskim rynku

Meta Rajdu Śląska odbędzie się w Żorach. Zanim jednak najlepsze załogi rajdowe Polski i Śląska zjadą do tego miasta, dzieci i dorośli będą mogli rozerwać się na żorskim rynku, gdzie:

 • Instruktorzy z Akademii Nauki i Rozwoju postawią przed dziećmi technologiczne wyzwanie zbudowania zmechanizowanych robotów z klocków LEGO. Na szczęście przy wsparciu profesjonalistów każdemu dziecku uda się ta sztuka. Zajęcia pozwolą odkryć świat nowoczesnych technologii i informatyki.
 • Animatorki z Figlolandii obiecują, że z nimi żaden maluch nie będzie się nudził. Dzieci z wymalowanymi w motywy rajdowe twarzami będą ścigać się w samochodach zabawkach i brać udział w zajęciach z olbrzymią chustą Klanzy.
 • Zobaczycie pokaz w wykonaniu sensei Rafała Obrzuda, posiadacza czarnego pasa i stopnia 4. dan, instruktora i egzaminatora Polskiej Federacji Aikido z Centrum Vita-Sport Żory. Po pokazie przyjdzie czas na warsztaty z mistrzem.
Załogi rajdowe dotrą na rynek w Żorach około 17:30. 10 minut później w tym miejscu rozpocznie się ceremonia mety.

Rajd Śląska – informacje:

Patronat honorowy nad Rajdem Śląska 2017 objął Marszałek Województwa Śląskiego. Zawody są współfinansowane z budżetu Województwa Śląskiego.

Partnerami imprezy są: Inter Cars (sponsor tytularny Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, RCU Ubezpieczenia, ibudhaus, AVIA, miasto Mikołów, miasto Żory, miasto Chorzów, Auto Zięba, Stadion Śląski, Park Śląski, AZT Events oraz Time4.Organizator imprezy: Automobilklub Ziemi Tyskiej. Atrakcje dla dzieci przygotował partner wydarzenia – portal SilesiaDzieci.pl

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska – informacje:

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska 2017 dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego, a honorowy patronat nad cyklem objął Marszałek Województwa Śląskiego. Kalendarz mistrzostw tworzy pięć rund, w których zawodnicy ścigają się po asfaltowych odcinkach specjalnych:

 • Rajd Zamkowy – 13-14 maja, Będzin;
 • Rajd Ziemi Bocheńskiej – 2-3 czerwca, Bochnia;
 • Rajd Wisły – 22-23 września, Wisła;
 • Rajd Śląska – 14-15 października, Chorzów;
 • Rajd Barbórka Cieszyńska – 24-25 listopada, Cieszyn.

inf.pras.

Dodaj komentarz