Nowa karta w Polskim Rallycrossie – Kuchar zdobywa Bednary

W minioną sobotą na obiekcie w Bednarach w Sobiesław Zasada Centum, odbyło się historyczne wydarzenie, bowiem po 18 latach polski rallycross doczekał się nowego obiektu. Inauguracja odbyła się podczas PRX Mistrzostw Polski i Pucharu Polski Rallycross Cup, ale także razem z zagranicznymi kierowcami podczas rundy Mistrzostw Europy Strefy Centralnej.

bednary_po DSC_0036

Nowy tor bardzo podobał się zawodnikom szczególnie szybkie szutrowe partie. Obiekt posiadał wszystkie możliwe cechy czyli nawrót, szybkie zakręty i łuki po asfalcie i szutrze oraz zupełną nowość w Polsce czyli hokpę. Pierwsze próby tor w Bednarach przeszedł na testach tydzień wcześniej, ale dopiero na zawodach wszyscy kierowcy z Polski i zagranicy mogli go osobiście przetestować.

DSC_9676

Początek zawodów podczas pierwszej kwalifikacji w klasie SuperCars padł łupem Mikołaja Otto przed Pawłem Hankiewiczem i Tomkiem Kucharem. Ale później wiatru w skrzydła złapał Kuchar i wyskoczył na prowadzenie w kolejnych kwalifikacjach. Kierowcy Subaru wyraźnie spodobały się fragmenty szutrowe gdzie prezentował widowiskową i skuteczną jazdę. Paweł Hankiewicz i Mikołaj Otto na przemiennie zajmowali drugi i trzecie miejsce. Finał rozpoczął się dramatycznie dla Tomka Kuchara po kontakcie z Hankiewiczem i Czarneckim obrócił auto. Rozpoczęła się szaleńcza pogoń za rywalami. Na prowadzenie wysunął się Otto, a za nim Hankiewicz. Przy wyjściu z Joker Lapa z rywalizacji odpadł Max Pucher w Fordzie Fiesta gdy po kontakcie z Mikołajem Otto wpadł na belę siana wyznaczającą granicę toru. Sam Mikołaj zaczął mieć problemy gdy spadł wąż od turbiny i Lancer stracił moc. Tą szansę wykorzystał Paweł Hankiewicz i odrabiający straty Tomek Kuchar. Dopiero po ostatnim Jokerze Hankiewicza było widać jakie tempo złapał kierowca Subaru. Wyskoczył przed maskę Hankiewiczowi i objął prowadzenie, którego nie oddał aż do mety. Paweł był drugi, a Mikołaj zdołał utrzymać się na trzeciej pozycji. To zwycięstwo pozwoliło Kucharowi na objęcie prowadzenia w klasyfikacji generalnej sezonu.

DSC_9766

DSC_9818

Alan Wiśniewski startujący Citroenem Saxo potwierdził swoją doskonałą formę w tym sezonie. Odniósł kolejne zwycięstwo. Jego największy rywal w punktacji, Paweł Melon miał dużego pecha. Najpierw zaliczył poważny kontakt z rywalem gdzie ucierpiał bok jego auta. A w biegu finałowym doszło do awarii silnika w jego BMW i zapalił się wyciekający olej. Do akcji musiała wkroczyć straż. Udało się uratować auto, Paweł wyszedł cały z samochody, ale przepadła szansa na dobry wynik w Bednarach. Drugie miejsce wywalczył weteran polskiego rallycrossu czyli Łukasz Zoll w BMW M3. Rewelacyjny wynik odniósł Robert Górniak startujący w Renault Clio. Cały czas utrzymywał się w ścisłej czołówce, a w biegu finałowym awansował na trzecie miejsce. W klasie Seicento Cup tryumfował Łukasz Grzybowski, ale przez cały finał czół na swoich plecach oddech Jakuba Wyszyńskiego, który miał apetyt na pierwsze zwycięstwo. Trzecie miejsce wywalczył Damian Oleksiak.

DSC_9833

DSC_9837

To już drugi tor który udało się stworzyć dzięki działaniom RC Promotor Polska. Widać, że zainteresowanie w Polsce rośnie i również coraz więcej obiektów w naszym kraju jest zainteresowanych w organizacji takich eventów. Promotor już prowadzi rozmowy na temat nowych torów na sezon 2017 więc przyszłość rallycrossu w Polsce zaczyna wyglądać coraz lepiej!

DSC_9872

DSC_9895

inf.pras.

Dodaj komentarz