Oficjalna premiera „Hooligana” – nowego auta w stajni Avalon Extreme Racing League

Adaptacja auta WRC pod potrzeby osoby z niepełnosprawnością to miesiące wypełnione projektowaniem, składaniem, przebudowywaniami i testami. Jest to sztuka angażująca fachowców z różnych dziedzin: mechaników, specjalistów od elektroniki czy programistów i informatyków. Minimum po roku pracy nad innowacyjnymi rozwiązaniami, których celem jest zapewnienie maksymalnego komfortu kierowcy i wykręcenie najwyższych możliwych osiągów samochodu podczas wyścigu, auto jest wypuszczane na tor. Ten wyjątkowy moment oficjalnej premiery „Hooligana” – auta rajdowego modyfikowanego pod specjalne potrzeby Sebastiana Luty, rajdowca sparaliżowanego w 95%, będzie można podziwiać już w październiku na targach Warsaw Motor Show 2019.

Avalon EXTREME jest jedynym w Polsce projektem popularyzującym sporty ekstremalne, w tym motorsport wśród osób z niepełnosprawnościami. Fundator i założyciel Fundacji Avalon, w ramach której realizowane są działania Avalon EXTREME, Sebastian Luty to jedyny na świecie w 95% sparaliżowany kierowca, który na torach rajdowych rywalizuje i niejednokrotnie wygrywa z pełnosprawnymi kierowcami. W sezonie 2019 wystartował 20 razy, w tym sezonie już pięciokrotnie wjeżdżał swoim wózkiem na podium. Od zawsze ciągnęło go do sportów związanych z wysokim poziomem adrenaliny. Poprzez działania w Avalon EXTREME, walczy na wiele sposobów z aktualnym wizerunkiem osób z niepełnosprawnościami w Polsce. To właśnie z jego inicjatywy została stworzona sekcja racingowa Avalon EXTREME Racing League, która zrzesza osoby z niepełnosprawnościami i daje im możliwość pielęgnowania pasji wyścigowej oraz udziału w profesjonalnych zawodach. Sukcesy kierowcy takiego jak Sebastian stanowią z pewnością świetną inspirację.

Ambasador Avalon EXTREME ma w garażu samochody, dzięki którym z powodzeniem może wygrywać wyścigi ze standardowymi wersjami aut prowadzonymi przez pełnosprawnych kierowców. Ostatnie 3 sezony rajdowiec przejeździł Mitsubishi Lancer Evo 10. Jego wyjątkowość polega na tym, że jest przystosowany do prowadzenia przez osobę z bardzo dużą niepełnosprawnością i mocnym porażeniem rąk. Co to oznacza dla konstrukcji auta? Każdy może się przekonać na własnej skórze już od piątku, gdzie w strefie VIP Avalon EXTREME zaprezentuje swoje aktualne auto – Mitsubishi Lancer Evolution Rally GSR GT360 sterowane dwoma joystick’ami oraz symulator, na którym będzie można zobaczyć jak to jest prowadzić auto z tego typu nawigacją . W niedzielę na scenie głównej nastąpi oficjalna premiera nowego auta Sebastiana. „Hooligan”, bo taką ksywkę nadał samochodowi Seba, to Hyundai i20 WRC Proto na podzespołach Evo 10. Silnik generujący moc 500 KM, napędy zeszperowane PPG, sekwencyjna skrzynia biegów KAPS oraz joysticki podłączone do komputera przystosowane są do specjalnych potrzeb kierowcy, jakim jest Sebastian. W ten sam dzień na stoisku Avalon EXTREME będzie można poznać osobiście Sebastiana Luty i porozmawiać z nim o innym wymiarze motosportu.

Motorsport to tylko jedna z odsłon projektu Avalon Extreme. W ramach projektu działają także sportowcy z kilku innych “ekstremalnych” dyscyplin, takich jak rugby, drift, sitwake, workout oraz soaring. Poprzez swoje działania, chcą oni zachęcać inne osoby z niepełnosprawnościami do próbowania sił w aktywnościach podnoszących poziom adrenaliny we krwi. Jednocześnie zależy im, aby udowodnić, że sport osób z niepełnosprawnościami może być równie ekscytujący i fascynujący, co ten uprawiany przez osoby w pełni sprawne. Sebastian Luty oraz jego wyczyny w Bestii, a wkrótce też w HOOLIGANIE, są tego najlepszym przykładem.

Zapraszamy wszystkich do udziału w wydarzeniu!

***

Avalon Extreme jest jedynym w Polsce projektem popularyzującym sporty ekstremalne zarówno wśród osób pełnosprawnych, jak i z niepełnosprawnościami. Projekt jest prowadzony przez Fundację Avalon od listopada 2015 r. Ambasadorzy Avalon Extreme regularnie biorą udział w wydarzeniach sportowych, w których często rywalizują
z pełnosprawnymi sportowcami. Do dyscyplin należą
rugby, racing, drift, sitwake, workout oraz soaring, ale ich zakres jest sukcesywnie rozszerzany. Ambasadorami projektu są Tomasz Biduś, Adam Czeladzki, Sebastian Luty, Bartosz Ostałowski oraz Szymon Klimza. Avalon Extreme to drużyna prawdziwych sportowców bez barier.

Avalon Extreme przełamuje stereotypy w postrzeganiu osób z niepełnosprawnościami. Motywuje ludzi do pokonywania własnych barier i ograniczeń, stawiając przed nimi nowe wyzwania. Aktywizuje oraz wspiera wszystkich, którzy chcą przezwyciężyć własne słabości i znaleźć sposób na aktywne spędzenie czasu. Avalon Extreme kreuje wizerunek niepełnosprawnych profesjonalnych sportowców – żyjących aktywnie i odnoszących znaczące sukcesy sportowe.

Więcej informacji:

https://avalonextreme.pl/

https://www.facebook.com/AvalonExtremeSports/

inf.pras.