Opolski podbój Mikołowa i Żor

Cztery załogi z reprezentantami Automobilklubu Opolskiego wystartowały w 5. Rajdzie Mikołowsko-Żorskim, pierwszej rundzie Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska. Na 81 startujących w imprezie załóg czekało siedem odcinków specjalnych o łącznej długości ponad 40 km. W sobotę odbył się prolog ulicami Mikołowa, a w niedzielę zawodnicy ścigali się w okolicach Zamka Chudów, Żor i Gostynia.

Znakomicie spisali się Mariusz Preś i Maciej Krzysik w BMW E30 318is. Po sobotnim prologu załoga, w której pilotem jest członek Automobilklubu Opolskiego, prowadziła w stawce załóg rywalizujących o punkty w RSMŚl, a w niedzielę radziła sobie nie gorzej, utrzymując prowadzenie po pierwszej niedzielnej pętli. Obciążeni 10-sekundową karą Preś i Krzysik stracili prowadzenie, ale walczyli do końca i efektem jest znakomita trzecia pozycja w klasyfikacji generalnej RSMŚl i zwycięstwo w klasie RO 1 (do 2000 cm3).

Kolejnym reprezentantem Automobilklubu Opolskiego rywalizującym w inauguracyjnej rundzie RSMŚl był Artur Sękowski, pilotowany przez Tomasza Borko, który zaliczył pierwszy start w Hondzie Civic piątej generacji. Sobotni prolog i pierwsze niedzielne próby były potraktowane szkoleniowo i stąd dość daleka pozycja w klasyfikacji.Jednak Sękowski i Borko rozkręcali się z oesu na oes i dzięki temu zajęli ósme miejsce w klasyfikacji generalnej RSMŚl i piąte w klasie RO 2 (do 1600 cm3).

Archiwum Klubowe

Ze zmiennym szczęściem podróżowali zdobywca tytułu Kierowca Roku Opolszczyzny z 2014 roku Tomasz Marek i kolejny reprezentant Automobilklubu Opolskiego Wojciech Kolaczek w Renault Clio Sport. W sobotę popisali się trzecim czasem w stawce punktujących załóg w śląskim czempionacie, jednak 10 sekund kary spowodował znaczący spadek w klasyfikacji rajdu. W niedzielę kilka razy plasowali się w pierwszej dziesiątce stawki RSMŚl i mieli duże szanse na punkty w ogólnej klasyfikacji, jednak kolejne kary (w sumie 1 minuta) zepchnęły załogę Renault Clio na 16. miejsce w klasyfikacji RSMŚl i dziewiąte w klasie RO 1.

W klasie RO R (auta grupy R, nieklasyfikowana w punktacji ogólnej RSMŚl) rywalizował Kierowca Roku Opolszczyzny 2015 Arkadiusz Lechoszest, którego pilotem był Paweł Drahan w Peugeocie 208 R2. Sobotni prolog był pewnego rodzaju zapoznaniem ze śląskim czempionatem, a w niedzielę załoga z reprezentantem Automobilklubu Opolskiego za kierownicą popisywała się kilka razy świetnymi czasami w generalce, często mieszczące się w pierwszej dziesiątce całego rajdu. Podobnie jak załoga Marek/Kolaczek i ta załoga złapała kary czasowe (także 1:10), które w konsekwencji spowodowały spadek na 2. miejsce w klasie RO R.

Automobilklub Opolski miał także liczną reprezentację w postaci sędziów, którzy zabezpieczali i obsługiwali odcinek specjalny numer 2 i 5 Zamek Chudów.

Kolejną rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska będzie 6. Rajd Zamkowy, który odbędzie się w dniach 21-22 maja w okolicach Będzina. Tam też nie zabraknie reprezentantów Automobilklubu Opolskiego, którzy z całą pewnością zrobią wszystko, by osiągnąć jak najlepsze wyniki!

Wyniki 5. Rajdu Mikołowsko-Żorskiego (23-24.04.2016):

1. Tomasz Sztwiertnia/Krzysztof Pietruszka (Citroen Saxo VTS) 28:50.1

2. Damian Kostka/Paweł Pochroń (Honda Civic) +4.3

3. Mariusz Preś/Maciej Krzysik (BMW E30 318is) +16.4

4. Adam Wrocławki/Marek Dobrowolski (Renault Clio Sport) +19.2

5. Piotr Baran/Michał Paciej (Honda Civic) +21.4

6. Mikołaj Marczyk/Sebastian Dwornik (Honda CivicType-R) +23.6

7. Szymon Cieślak/Bartosz Sajdak (Honda Civic) +27.7

8. Artur Sękowski/Tomasz Borko (Honda Civic) +42.2

9. Kamil Makuchowski/Łukasz Denkiewicz (Honda Civic) +49.3

10. Robert Wanicki/Mateusz Martynek (Renault Clio Sport) +53.2

16. Tomasz Marek/Wojciech Kolaczek (Renault Clio Sport) +1:33.8

Klasyfikacja klasy RO R:

1. Tomasz Wróblewski/Radosław Banach (Peugeot 208 R2) 29:07.2

2. Arkadiusz Lechoszest/Paweł Drahan (Peugeot 208 R2) +34.2

3. Michał Kućka/Łukasz Jastrzębski (Ford Fiesta R2) +2:10.4

4. Przemysław Smoliński/Adam Kędzierski (Ford Fiesta R2) +21:39.5

inf.pras.

Dodaj komentarz