PAWEŁ TRELA MISTRZEM NOCNEJ RUNDY EEDC

ŚWIETNA PASSA PAWŁA TRELI TRWA. W SOBOTĘ 23 SIERPNIA, WSPIERANY PRZEZ CASTROL EDGE ZAWODNIK PO RAZ CZWARTY W TYM SEZONIE STANĄŁ NA PODIUM. DO TRIUMFU W DANII, DRUGIEGO MIEJSCA WYWALCZONEGO W WARSZAWIE I TRZECIEGO ZDOBYTEGO PRZED KILKOMA TYGODNIAMI W KOWNIE NA NEMUNO ŽIEDAS, TRELA DOŁOŻYŁ WYGRANĄ PODCZAS NOCNEJ RUNDY MIĘDZYNARODOWEJ LIGI EEDC (EASTERN EUROPE DRIFT CHAMPIONSHIP) ROZGRYWANEJ NA WĘGRZECH.

trela_wegry4

Driftingowe zawody na torze Rabócsi Ring należą do jednych z najtrudniejszych z rozgrywanych w Europie w tej konkurencji. Tradycją tej rundy jest to, że finałowa 32 zawodników, wyłoniona z kwalifikacji, rozpoczyna pojedynki wraz z zachodem słońca, a najlepsza ósemka rywalizuje już w nocy. Sztuczne oświetlenie rozmieszczone wokół toru bardziej niż zawodnikom pomaga… kibicom. W kłębach dymu, jak określił to Trela, nie widać zupełnie nic poza tylnymi światłami w aucie przeciwnika. „To jak jazda w gęstej mgle w nocy przy 120 km/h w pełnym poślizgu” – skomentował polski zawodnik.

trelawegry7

Dobrą dyspozycję drifter potwierdził już podczas piątkowych treningów, na których osiągnął najwyższą prędkość inicjacji driftu – blisko 140 km/h. Nie zawiódł także w kwalifikacjach, w których uzyskał drugi wynik, przegrywając z jedynie z mistrzem Węgier, Zsoltem Grozingerem, o 0,16 pkt. „Kwalifikacje były prowadzone w błyskawicznie zmieniających się warunkach, z którymi sporo zawodników miało duży problem. Do południa padało, więc połączenie deszczu i gumy z opon pozostawionej tam po piątkowych treningach stworzyło prawdziwą »szklankę«. Najgorzej było wtedy, gdy tor zaczął miejscami przesychać. Duże fragmenty były bardzo śliskie, a na innych nagle odzyskiwało się przyczepność. Podczas przejazdu trzy razy wyratowałem auto przed konkretnym »dzwonem«. Tym bardziej jestem zadowolony z wyniku, bo nie było łatwo w tych warunkach zaplanować dokładnie przejazd. Trzeba było liczyć na swoje umiejętności i mieć zaufanie do samochodu” – relacjonował Trela.

trelawegry5

W drodze na najwyższy stopień podium kierowca Opla GT pokonał kolejno zawodników z Polski, Białorusi i Litwy. Szczególnie efektowny okazał się pojedynek z Andriusem Vasillauskasem, z którym Troll przegrał podczas ostatniej rundy EEDC w Kownie. Rewanż niemal zakończył się przedwcześnie, po kontakcie aut w pierwszym, najszybszym zakręcie. W finale Paweł zmierzył się z utytułowanym rodakiem, Bartoszem Stolarskim, dysponującym blisko 900-konnym Nissanem S14. Z pojedynku, prowadzonego w kłębach dymu i przy dużych prędkościach, zwycięsko wyszedł jednak Trela. Sam zawody ocenia jako bardzo udane: „Topowi zawodnicy, rewelacyjna frekwencja i entuzjastycznie reagująca publiczność. Jeden z moich ulubionych torów. Dzięki kibicom czuję się tu jak w domu. Wyszedłem zwycięsko z pojedynków w trudnych warunkach, z bardzo dobrymi, czołowymi kierowcami w Europie. Bardzo cieszy mnie powtarzalność i pewność moich przejazdów” – powiedział.

trelawegry9

Zapytany o najbliższe plany, odpowiedział: „Odnalazłem właściwy rytm, samochód jest optymalnie przygotowany i realizujemy dokładnie to, co sobie założyliśmy. Byli tacy, którzy nie wierzyli w mój projekt. Ale takim sezonem jak ten i wynikami, które osiągam, myślę że skutecznie potwierdzam zasadność swoich wyborów. Samochód spisuje się znakomicie, czyli tak, jak powinien. Dolewam paliwo, zmieniam olej i widzimy się w Poznaniu za dwa tygodnie”.

Film: https://www.facebook.com/blackfinchfilms/videos/863199853774357/

 

Fot. Damian Lewandowski

inf.pras.

Dodaj komentarz