POWRÓT PERU

40. edycja Rajdu Dakar, która rozpocznie się 6 stycznia 2018 roku w Limie (Peru) i dobiegnie końca 20 stycznia w Córdobie (Argentyna), zaczyna nabierać kształtów wraz z otwarciem listy zgłoszeń. Powrót rajdu na peruwiańskie wydmy, które były areną zmagań w 2012 i 2013 roku, należał w poprzednich latach do najczęściej wyrażanych przez zawodników życzeń.

image002

Powrót jest coraz bliżej. Od startu dzieli nas mniej niż osiem miesięcy, a zawodnicy przygotowują się już do edycji 2018, przy okazji której Rajd Dakar wróci do Peru pięć lat po poprzedniej wizycie w kraju Inków. Niektórzy już wywalczyli sobie prawo startu poprzez sukcesy w Dakar Challenge, jak Tanveer Abdul Wahid w rajdyie Baja India czy Xavier de Soultrait w Afriquia Merzouga Rally. Dla innych zawodników kolejnym wyzwaniem jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego i przesłanie go organizatorom do 15 lipca. W kategoriach motocykli i quadów Departament ds. Zawodników podejmie decyzje, oceniając doświadczenie kandydatów.

Latem przyszłoroczna wizyta na wydmach pustyni Ica nabierze konkretnych kształtów dla tych zawodników, którzy otrzymają pozytywną odpowiedź. Lista zgłoszeń będzie wciąż otwarta, do 1 listopada, dla samochodów i ciężarówek, a także dla nowej kategorii pojazdów buggy (zwanych także Side by Side albo UTV). W styczniu rywalizacja tych lekkich pojazdów, dzięki którym na starcie stanie wielu nowych uczestników, będzie miała miejsce po raz drugi. Jednocześnie rozpocznie się trzyletni okres modyfikacji regulaminowych.

Maciej Giemza

Debiutuję w Rajdzie Dakar, więc dla mnie nowością będzie nie tylko powrót na peruwiańskie wydmy, ale cała trasa. Ciekaw jestem tego, co nas czeka w Peru, Boliwii i Argentynie. To spełnienie moich sportowych marzeń, wygrałem właśnie Dakar Challenge i czuję ogromną motywację oraz wielkie emocje przed tym wyjątkowym wyzwaniem. Czterdziesta edycja Rajdu Dakar to piękny jubileusz i jestem dumny, że mogę być jego częścią. Ze względu na mój debiut jest to dla mnie podwójnie wyjątkowy start. Tak jak w wygranym Afriquia Merzouga Rally, startuję w barwach Orlen Team na motocyklu KTM. W tym profesjonalnym zespole czuję się jak w rodzinie.

 

Rafał Sonik

Powrót Peru do trasy Rajdu Dakar to świetna wiadomość. Myślę, że wszyscy uczestnicy rajdu ucieszyli się z tego. Już nie mogę doczekać się startu w Limie w styczniu 2018. Jestem pewny, że ten fakt przyczyni się do wzrostu popularności Dakaru w przyszłym roku i w kolejnych edycjach. Mam nadzieję, że na starcie stanie więcej zawodników z Polski, w kategorii quadów, ale także we wszystkich pozostałych. Moim celem będzie oczywiście drugie w karierze zwycięstwo. Bardzo jestem ciekaw jakie wrażenia przyniesie nam Cordoba, jako miasto goszczące po raz pierwszy metę Dakaru. Nieco późniejszy start rajdu zaplanowany na 6 stycznia daje szansę spędzenia Świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra w domu, po raz pierwszy od wielu lat, chociaż myślami i tak wszyscy będą już na starcie w Limie.”

Good Project Dakar: amatorski zespół ze wsparciem BFGoodrich®

Z okazji 40. edycji oficjalny dostawca opon Rajdu Dakar zwiększa poziom swojego zaangażowania w sport, stwarzając jednej załodze szansę odkrycia rajdu. Wyłonieni spośród nadesłanych do 16 czerwca aplikacji (warunki dostępne na stronie http://goodproject.bfgoodrich.com/subscribe) laureaci otrzymają wsparcie obejmujące opłatę wpisowego oraz opony, aby marzenie zmienić w rzeczywistość…

Więcej informacji na www.dakar.com

inf.pras.