Rajd Elektrenai 2018: Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk rozpoczynają szutrową część sezonu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

  • Już w piątkowe popołudnie Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk rozpoczną rywalizację w Rajdzie Elektrenai, przedostatniej rundzie cyklu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.
  • Pierwsza z dwóch szutrowych imprez zaliczanych do tegorocznego kalendarza krajowego czempionatu zostanie rozegrana na Litwie, gdzie na zawodników czeka 16 odcinków specjalnych o łącznej długości 100 kilometrów.
  • Po przejechaniu pięciu z siedmiu rajdów, które tworzą tegoroczny kalendarz Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski załoga Marczyk / Gospodarczyk zajmuje trzecią lokatę w klasyfikacji sezonu.
  • Reprezentanci ŠKODA Polska Motorsport powalczą o czołowe pozycje z jedenastoma załogami w konkurencyjnych samochodach klasy R5.


Po pięciu asfaltowych imprezach tegorocznego cyklu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski przyszedł czas na szutrowe zmagania, które rozpocznie rozgrywany na Litwie Rajd Elektrenai. Wśród zgłoszonych do szóstej rundy krajowego czempionatu nie zabrakło reprezentantów ŠKODA Polska Motorsport – Mikołaja Marczyka i Szymona Gospodarczyka, którzy prowadzili intensywne przygotowania do finałowej części sezonu. Po pierwszych kilometrach testowych na luźnej nawierzchni i treningowym starcie w Rajdzie Warmińskie Szutry, gdzie osiągnęli drugą lokatę, Marczyk i Gospodarczyk są gotowi do walki na odcinkach specjalnych. Rywalizacja rozpocznie się już w piątkowy wieczór, gdy po przejechaniu przez rampę startową załogi pokonają dwukrotnie miejską próbę wytyczoną ulicami Elektreny – miasta stanowiącego bazę tegorocznych zmagań. Na sobotę zaplanowano czternaście odcinków specjalnych, po których około godziny 18 poznamy zwycięzców szóstej rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski łączonej z litewskim czempionatem.

Zdaniem kierowcy – Mikołaj Marczyk:
– Rajd Elektrenai z pewnością będzie wymagający dla naszego zespołu. Jest to mój debiutancki start na szutrze w Mistrzostwach Polski ŠKODĄ Fabia R5. Pomimo faktu, że pierwsze przejazdy po luźnej nawierzchni wypadły pomyślnie, muszę pamiętać, że w tym roku przejechałem po niej 200 kilometrów, a moje całe szutrowe doświadczenie to około 400 kilometrów oesowych. Rajdy to sport, w którym doświadczenie odgrywa bardzo ważną rolę, więc moim celem na najbliższy weekend jest nie próbować być szybszym od tego, na co pozwala moja wiedza o tego typu imprezach. Chciałbym żebyśmy ukończyli rywalizację na mecie z uśmiechami na twarzach i  przeświadczeniem, że wykonałem progres na luźnej nawierzchni. Trzymajcie za nas kciuki!
Zdaniem pilota – Szymon Gospodarczyk:
–  Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski zmieniają nawierzchnię na szutry. Na kolejną rundę jedziemy na nieznane dla nas odcinki specjalne na Litwę. W ostatnim tygodniu uczyliśmy się jazdy naszą Fabią R5 po szutrze, pojechaliśmy treningowy rajd i zrobiliśmy trochę testowych kilometrów. Jazda po luźnej nawierzchni sprawia nam dużo frajdy, w takich warunkach dużo bardziej widać możliwości auta klasy R5. Już nie mogę się doczekać, aż wsiądę wraz z Miko do rajdówki. Miłe jest to, że mamy tylu kibiców, którzy trzymają za nas kciuki, jest to bardzo ważne, szczególnie kiedy mamy przed sobą nowe wyzwania.
Klasyfikacja generalna Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski 2018
1. Brzeziński / Kozdroń (ŠKODA Fabia R5)  146 pkt
2. Grzyb / Hundla (ŠKODA Fabia R5)  104 pkt
3. Marczyk / Gospodarczyk (ŠKODA Fabia R5)  66 pkt
4. Poloński / Sitek (Ford Fiesta R5) 61 pkt
5. Kasperczyk / Syty (Ford Fiesta R5) 57 pkt
6. Gabryś / Natkaniec (Ford Fiesta R5) 46 pkt
7. Słobodzian / Dachowski (Subaru Impreza STI) 45 pkt
8. Byśkiniewicz / Wisławski (Hyundai i20 R5) 43 pkt
9. Kołtun / Pleskot (Ford Fiesta R5) 23 pkt
10. Chuchała / Rozwadowski (Subaru Impreza STI) 21 pkt

inf.pras.