Rajd Śląska: Kasperczyk mknie po wicemistrzostwo Polski, Baran pierwszym liderem w RSMŚl.

 

  • Tomasz Kasperczyk i Damian Syty (Ford Fiesta R5) zdecydowanie prowadzą po pierwszym etapie Rajdu Śląska.
  • Nieprawdopodobny błąd i dramat dotychczasowych liderów – Zbigniew Gabryś i Artur Natkaniec urwali koło jeszcze przed startem do piątego oesu.
  • Wieczorna rywalizacja na ulicach Mikołowa zakończyła pierwszy etap finałowej rundy Mistrzostw Śląska.
  • Drugi w generalne Mikołaj Marczyk (Subaru Impreza) i trzeci Łukasz Kotarba (Mitsubishi Lancer) z szansami na życiowe wyniki.
  • Piotr Baran i Michał Paciej pierwszymi liderem w klasyfikacji mistrzostw Śląska – załoga Hondy Civic nie dała szans rywalom na ulicach Mikołowa.

6ad691c2-c8c5-4418-bd02-52cc335f6609

Sobotni etap rywalizacji w Rajdzie Śląska rozpoczął niespełna 7-kilometrowy oes Wyry. Najlepszy czas na tej próbie zanotowała załoga Tomasz Kasperczyk i Damian Syty (Ford Fiesta R5), obejmując tym samym prowadzenie w rajdzie. Drugi oes padł łupem Dominika Butvilasa i Kamila Hellera (Skoda Fabia R5), jednak 3- minutowa kara za skrócenie trasy piątkowego prologu sprawiła, że litewsko-polska załoga jest daleko w klasyfikacji generalnej rajdu. Po pierwszym przejeździe próby Ochaby na prowadzenie wysunęli się Zbigniew Gabryś i Artur Natkaniec (Ford Fiesta R5), którzy na tym oesie pokonali Kasperczyka o 6,7 s. Reprezentant Tiger Energy Drink zrewanżował się najlepszym czasem na odcinku Miedźna, ale nie zdołał wyprzedzić Gabrysia i na oddalony serwis w Żorach zjechał jako drugi w klasyfikacji.

7b683ae6-ff75-42b0-9e7d-8be0855d8702

Lider rajdu nie nacieszył się długo swoją pozycją – rozgrzewając opony przed OS5 Gabryś zahaczył o wystający na poboczu korzeń i urwał koło. Ten kuriozalny błąd kierowcy biało-zielonej Fiesty R5 oznaczał koniec jazdy w pierwszym etapie. Gabryś i Natkaniec wrócą do rywalizacji w niedzielę, by walczyć o punkty za Power Stage, czyli ostatni odcinek zawodów. Mimo tej przygody Gabryś zachował matematyczne szanse na tytuł wicemistrza Polski. By to osiągnąć musi jutro sięgnąć po zwycięstwo na drugim przejeździe próby Suszec i liczyć na to, że Tomek Kasperczyk nie ukończy rywalizacji, a co za tym idzie nie zdobędzie żadnego punktu. Na obu oesach drugiej pętli najszybszy był Butvilas. Szybka jazda kierowcy Skody pozwoliła awansować z 41. pozycji po OS1 do pierwszej 10 po OS6.

77d3af8a-8033-4963-b818-b2e4652b711f

Z pecha załóg w najszybszych samochodach skorzystali kierowcy Subaru Poland Rally Team. Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk od początku rajdu zajmowali miejsce na podium, a po odpadnięciu Gabrysia awansowali na drugą pozycję. O trzecią pozycję rywalizowali Łukasz Kotarba z Grzegorzem Dachowskim (Mitsubishi Lancer Evo IX) i Marcin Słobodzian z Jakubem Wróblem (Subaru Impreza). Przed oesem w Mikołowie na prowadzenie wysunął się kierowca Subaru, ale w Mikołowie szybszy był Kotarba i to on zakończył dzień na trzeciej pozycji.

ce17080b-a61d-4aa9-aaf6-b92031eeec5d

Na widowiskowej próbie w centrum Mikołowa najlepszy rezultat uzyskał Mikołaj Marczyk. Kierowca Subaru wyprzedził Łukasza Kotarbę i Tomasza Kasperczyka. Ten ostatni zakończył dzień jako lider rajdu, z przewagą 1:03,8 s. nad Marczykiem. Kierowca Subaru otwiera z kolei klasyfikację w klasie Open N.

 

W klasie 4 po siedmiu oesach prowadzą Tomasz Gryc i Michał Kuśnierz (Peugeot 208 R2), wyprzedzający Łukasza Byśkiniewicza i Tomasza Borko (Opel Adam R2) i Jacka Jureckiego z Michałem Trelą (Peugeot 208 R2). Grzegorz Bonder i Jakub Gerber prowadzą w klasie 3 a w Open 2WD od początku do końca na prowadzeniu utrzymywali się Robert Halicki i Tomasz Tkacz (Fiat 500 Abarth).

cf572c91-bf4c-4be5-8899-461c61bf395b

Dziś kolejne 58 załóg wyruszyło z Mikołowa na trasę Rajdu Śląska, by ścigać się w ramach 4. rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska. W sobotę zawodnicy mieli do przejechania jedynie 1,9-kilometrowy odcinek wiodący ulicami Mikołowa, który najszybciej pokonali Piotr Baran i Michał Paciej (Honda Civic).

 

Aktualni liderzy mistrzostw Śląska uzyskali czas 01:56,5 s i w pokonanym polu zostawili Macieja Matysiaka pilotowanego przez Karoliną Baćkowską w Citroenie Saxo (02:00,4 s), którzy tym samym okazali się najlepszą załogą w Pucharze Peugeota i Citroena. Trzecią lokatę, ze stratą 4,2 sekundy do zwycięzców zajęli Tomasz Marek i Grzegorz Szczęsny (Honda Civic), a na kolejnych miejscach sklasyfikowano załogi: Damian Kostka/Paweł Pochroń (Honda Civic), Konrad Strzeżysz/Olga Goźlińska (Honda Civic) oraz Kamil Makuchowski/Wojciech Habuda (Honda Civic).

 

W rajdzie nie mogli wystartować wiceliderzy klasyfikacji RSMŚl – Tomasz Zbroja i Piotr Kokoszka (Renault Clio), którzy nie posiadali wymaganych dokumentów.

Najlepszy bezwzględny czas w Mikołowie zanotował duet Rafał Kręcioch/Kamil Kozdroń (Peugeot 208 R2), który wygrał klasyfikację Gość 2WD. Zaledwie 0,3 sekundy stracili do nich Wiesław Ingram i Magdalena Lukas-Jurkowski (Subaru Impreza STI) – najszybsi w kategorii Gość 4WD. Wirtualne podium w Gość 2WD uzupełnili: Rafał Pochłopień i Bartłomiej Wątroba (Opel Astra) oraz Przemysław Lizończyk i Zbigniew Cieślar (Peugeot 208 VTI). Z kolei w klasie Open N najszybsi byli Marek Nowak i Adam Grzelka (Mitsubishi Lancer Evo IX).

 

Jutro załogi walczące o punkty w RSMŚl mają w programie po dwa przejazdy odcinków Bzie (8,01 km), Chybie (7,99 km) i Suszec (5,7 km).

e7b95945-c7b8-4d76-b0ca-27c41da9c93c

Wypowiedzi zawodników po 1. etapie Rajdu Śląska

 

Tomasz Kasperczyk (Ford Fiesta R5, 1. miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu): – Za nami bardzo trudny dzień. Od samego rana starałem się cisnąć, jechać tak szybko, jak tylko mogę, by skutecznie walczyć ze Zbyszkiem Gabrysiem na tych trudnych oesach. Mój rywal popełnił jednak dość kuriozalny błąd podczas grzania opon, ale i takie rzeczy zdarzają się w rajdach. Po tym wydarzeniu jazda wcale nie była łatwiejsza, bo cały czas z tyłu głowy mam świadomość, że jestem teraz dużo bliżej celu i muszę po prostu osiągnąć metę. Cieszę się, że jutro Zbyszek wraca na odcinki i będę mógł się z nim porównywać i ścigać – już nie o zwycięstwo, ale o lepsze czasy na poszczególnych oesach. Myślę, że nasza rywalizacja sprawi radość nie tylko nam, ale także kibicom.

 

Mikołaj Marczyk (Subaru Impreza, 2. miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu): – Jedziemy N-grupowym Subaru i po pierwszym etapie rajdu jesteśmy na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej i na pierwszym w klasie Open N, więc jestem bardzo zadowolony, ale to nie był łatwy dzień. Za nami bardzo wymagające odcinki, na których potrzebne było nieustające skupienie. A uważam, że jutrzejszy dzień będzie jeszcze bardziej wymagający i to pod każdym względem. Chciałbym pojechać mądrze i muszę przepracować solidnie dzisiejszy wieczór i przeanalizować onboardy z zapoznania. Mam nadzieję, że jutro, po rajdzie będziemy rozmawiać w podobnych nastrojach. Chcemy być na mecie i wykorzystać całe to doświadczenia i możliwości rozwoju jaki zapewnia nam zespół.

 

Łukasz Kotarba (Mitsubishi Lancer, 3. miejsce w klasyfikacji generalnej Rajdu): – To bardzo udany dzień. Nie spodziewałem się przed startem, że tak się wszystko potoczy. Odcinki są bardzo trudne i szybkie. Pokazaliśmy co potrafimy, choć przyznam, że nie naciskaliśmy bardzo mocno. Myślę, że drugi etap zweryfikuje nasze tempo. Zobaczymy czy będziemy musieli trochę przyspieszyć. Zależy nam oczywiście, żeby wyprzedzić naszego rywala w Subaru, ale to pokaże jutrzejszy etap. Jadę z nowym pilotem, bo mój brat w poniedziałek zostanie tatą, więc nie mógł pojechać tu ze mną. Ale Grzesiek Dachowski to bardzo doświadczony pilot, ma przeszło 130 rajdów na koncie, więc bardzo mi pomógł. Bardzo szybko się dotarliśmy. Staram się zachować chłodną głowę i utrzymać tempo. Nie nastawiam się na walkę o tytuły, choć oczywiście chcemy trochę nacisnąć kolegów w Subaru.

 

Tomasz Gryc (Peugeot 208 R2, 1. miejsce w klasie 4): – Nie będę mówił, że jadę na 100% i staję na głowie. Choć nie brakowało dziś emocji na odcinkach specjalnych, a walka w klasie jest naprawdę bardzo zacięta. Nasi rywale nie odpuszczają nawet na moment, a oesy są naprawdę bardzo wymagające, więc nie ma czasu na nudę. Jutro przed nami sporo pracy i będziemy walczyć do ostatnich metrów o tytuł. Nasza sytuacja jest oczywiście całkiem komfortowa, ale strategiczne pilnowanie pozycji bywa trudniejsze niż atakowanie na maksa.

 

Rajd Śląska – nieoficjalna klasyfikacja RSMP po OS7

 

1. Tomasz Kasperczyk/Damian Syty (Ford Fiesta R5) 42:29,4 s

2. Mikołaj Marczyk/Szymon Gospodarczyk (Subaru Impreza STi) +1:03,8 s

3. Łukasz Kotarba/Grzegorz Dachowski (Mitsubishi Lancer Evo IX) +1:08,8 s

4. Marcin Słobodzian/Jakub Wróbel (Subaru Impreza STi) +1:44,0 s

5. Tomasz Gryc/Michał Kuśnierz (Peugeot 208 R2) +3:02,8 s

6. Łukasz Byśkiniewicz/Tomasz Borko (Opel Adam R2) +3:06,7 s

7. Grzegorz Bonder/Jakub Gerber (Renault Clio R3) +3:25,5 s

8. Dominik Butvilas/Kamil Heller (Škoda Fabia R5) +3:36,3 s

9. Robert Halicki/Tomasz Tkacz (Fiat 500 Abarth) +3:46,9 s

10. Jacek Jurecki/Michał Trela (Peugeot 208 R2) +3:49,7 s

 

Rajd Śląska – nieoficjalna klasyfikacja RSMŚl po OS 1

 

1. Piotr Baran/Michał Paciej (Honda Civic) 01:56,5

2. Maciej Matysiak/Karolina Baćkowska (Citroen Saxo) 02:00,4

3. Tomasz Marek/Grzegorz Szczęsny (Honda Civic) 02:00,7

4. Damian Kostka/Piotr Pochroń (Honda Civic) 02:01,9

5. Konrad Strzeżysz/Olga Goźlińska (Honda Civic) 02:02,3

6. Kamil Makuchowski/Wojciech Habuda (Honda Civic) 02:02,7

7. Mateusz Gołek/Radosław Ćwięczek (Renault Clio) 02:03,2

8. Maciej Sordyl/Krystian Korzeniowski (Honda Civic Type R) 02:03,9

9. Michał Różycki/Paweł Słaboń (Honda Civic) 02:04,4

10. Adam Sroka/Krystian Woźniak (Citroen Saxo) 02:04,4

Patronat honorowy nad Rajdem Śląska 2017 objął Marszałek Województwa Śląskiego. Zawody są współfinansowane z budżetu Województwa Śląskiego.

Partnerami imprezy są: Inter Cars (sponsor tytularny Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, RCU Ubezpieczenia, ibudhaus, AVIA, miasto Mikołów, miasto Żory, miasto Chorzów, Auto Zięba, Stadion Śląski, Park Śląski, AZT Events oraz Time4.Organizator imprezy: Automobilklub Ziemi Tyskiej. Atrakcje dla dzieci przygotował partner wydarzenia – portal SilesiaDzieci.pl

 

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska – informacje:

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska 2017 dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego, a honorowy patronat nad cyklem objął Marszałek Województwa Śląskiego. Kalendarz mistrzostw tworzy 5 rund, w których zawodnicy ścigają się po asfaltowych odcinkach specjalnych:

 

  • Rajd Zamkowy – 13-14 maja, Będzin
  • Rajd Ziemi Bocheńskiej – 2-3 czerwca, Bochnia
  • Rajd Wisły – 22-23 września, Wisła
  • Rajd Śląska – 14-15 października, Chorzów
  • Rajd Barbórka Cieszyńska – 24-25 listopada, Cieszyn

inf.pras.

Dodaj komentarz