Rajd Szwecji pada łupem Bogdanowicza!

Sezon VRC 2019 nabiera tempa! Końcem lutego kawalkada kierowców startujących w wirtualnych Mistrzostwach odwiedziła Szwecję, gdzie odbyła się druga runda naszego czempionatu. W tym roku warunki pogodowe nie były idealne, bowiem dodatnie temperatury sprawiły, że na niektórych oesach spod śniegu wyłaniał się szuter. Niewątpliwie dodawało to smaczku rywalizacji, bowiem jazda w takich warunkach na długim kolcu nie zawsze zachęcała do deptania w pedał gazu. Tegoroczna edycja Rajdu Szwecji zgromadziła na starcie blisko 300 kierowców z całego świata. Jednak trudne warunki panujące na trasach wokół Karlstad sprawiły, że metę ujrzało zaledwie 182 zawodników. Kto poradził sobie najlepiej? A dla kogo rajd zakończył się przedwcześnie? Czy Killaz Motorsport znów zwyciężył? Zapraszam na podsumowanie rywalizacji!

Wach, Bogdanowicz, Bogdanowicz, Wach… Te dwa nazwiska od kilku lat przewijają się w każdym podsumowaniu rajdów VRC. Oczywiście w Szwecji nie mogło być inaczej. Tomasz Wach (Citroen C3 WRC 2017) od samego początku zacięcie walczył ze swoim głównym przeciwnikiem – Jurkiem Bogdanowiczem (Ford Fiesta WRC 2017) – o miano najszybszego kierowcy rajdu. Po 11 odcinkach specjalnych ta sztuka udawała się zawodnikowi Automobilklubu Polskiego, bowiem Wach wyprzedzał Bogdanowicza o 5 sekund. Jednak na kolejnej próbie aktualny Mistrz VRC popełnił błąd i rozbił swojego Citroena. Ta sytuacja sprawiła, że Jurek ze spokojem dotarł do mety Rajdu Szwecji pewnie zwyciężając w imprezie. Kibice nie mogli narzekać na brak wrażeń, bowiem świetne widowisko zaprezentowała nam kolejna dwójka kierowców, którzy stoczyli świetny bój o 2. lokatę. Amerykanin Tyler Buck (Ford Fiesta WRC 2017) pokonał Rosjanina Antona Kochetkova (Citroen C3 WRC 2017) o niespełna 9 sekund. Buck nie krył na mecie zaskoczenia: „Wow what a rally. I havent had a battle like this in a long time. I dont think there was ever more than 10s between Anton and I. Thanks for the rally and thanks Anton for the battle.”

Wydawać by się mogło, że walka o niższe lokaty nie jest już tak ciekawa jak pojedynki o podium. Nic bardziej mylnego! Na 4. pozycji zawody ukończył Piotr Sajdak (Hyundai I20 Coupe WRC 2017), który wyprzedził Mateusza Przyszlakowskiego (Hyundai I20 Coupe WRC 2017) o 10 sekund. Mateusz z kolei wyszarpał 5. pozycję Marcinowi Zmysłowskiemu (Hyundai I20 Coupe WRC 2017) na oesie kończącym zmagania w Szwecji, pokonując byłego kolegę zespołowego o niespełna 2 sekundy!

Przejdźmy teraz do rywalizacji w klasie VRC2, gdzie brylują samochody w specyfikacji R5. Tu bezkonkurencyjny okazał się Adrian Sadowski (Citroen DS3 R5), który zapisał na swoje konto drugą wygraną z rzędu w tym sezonie. Adrian do samego końca musiał odpierać ataki Mariusza Chraściny (Ford Fiesta R5), który finalnie stracił 5 sekund do kierowcy Killaza. Mariusz po raz drugi musiał zadowolić się 2. lokatą. Na najniższym stopniu podium zameldował się Jakub Hoffmann (Citroen DS3 R5), który stracił do zwycięzcy 20 sekund.

Klasa VRC3 to popis jazdy w wykonaniu Daniela Frajdy (Honda Civic Type R). Szef Killaz Motorsport zdystansował rywali i pewnie sięgnął bo zwycięstwo w klasie. Za plecami Daniela na mecie pojawi się Fin Janne Laahanen (Citroen DS3 R3), a podium uzupełnił Rafał Majka (Honda Civic Type R), który obronił się przed atakującym go w bliźniaczym samochodzie – Tomaszem Moskałą.

Równych sobie w klasie VRC4 nie miał Mateusz Sznajderski (Opel Adam R2). Mateusz za swoimi plecami utrzymał kolejnych zawodników jadących Oplami Adamami R2 a byli to kolejno- Dawid Janeczko i Artur Hazuka, którzy nie znaleźli sposoby by wyprzedzić Mateusza i tym samym zajęli odpowiednio drugą i trzecią lokatę.

Zdecydowanie najbardziej zróżnicowane podium było w klasie VRC Historic, bowiem na czołowych miejscach rajd ukończyli kierowcy z Łotwy, Portugalii i Niemiec. Klasą sam dla siebie był Łotysz Raivo Dabins (Mitsubishi Lancer RS Evo), który pokonał Portugalczyka Oscara Esteveza (Toyota Celica ST205 GT4) o blisko 40 sekund. Podium skompletował Caterham (Toyota Celica ST205 GT4), który na mecie powiedział kilka słów do naszych kamer: „yes ! i am in finish, thats what i want after unlucky crash at the Monte. thx for this great championship and the brillant track modding — cu at CCup :)”.

Zwycięstwo w klasyfikacji zespołowej pada łupem Killaz Motorsport. Zawodnicy Daniela Frajdy wygrali we wszystkich klasach i z kompletem 100 punktów umacniają się na fotelu lidera. Drugie miejsce po zaciętej walce przypada tym razem dla kierowców AK – Sport WRT, którzy zgromadzili 52 punkty. Trzecie miejsce z dorobkiem 48 oczek zajęli przedstawiciele 2B Rally RBR Team.

Od Rajdu Szwecji uruchomiliśmy wirtualną telewizję vr.TV. Gorąco zachęcamy do subskrybowania naszego kanału, gdzie będą pojawiać się video podsumowania i inne ciekawe filmiki dotyczące rywalizacji na wirtualnych trasach RBRa.

Rajd Szwecji – video podsumowanie

Zawodnicy pakują swoje rajdówki i przenoszą się na malownicze Azory, gdzie już 25.03 rozpocznie się 3. Runda VRC – Rajd Azorów! Do zobaczenia na oesach.

Mateusz Przyszlakowski

inf.pras.