Rok Cup Poland w Bydgoszczy

Druga runda tegorocznej serii Rok Cup Poland odbędzie się na torze w Bydgoszczy. Już niemal tradycyjnie, ze względu na dostępność toru, wyścigi półfinałowe i finałowe zostaną rozegrane w sobotę.

Bydgoski kartodrom, zlokalizowany w dzielnicy Bartodzieje przy ulicy Fordońskiej 116, niedaleko rzeki Brdy, należy do najbardziej „zasłużonych” tego typu obiektów w naszym kraju. Pierwsze zawody rozegrano na nim w 1977 roku i aż dwukrotnie goszczono tutaj Kartingowe Mistrzostwa Europy (w 1977 i 1979 roku). Po zmianach ustrojowych, w 1994 roku zorganizowano na tym obiekcie Kartingowe Mistrzostwa Świata Formuły C, a w gronie uczestników tamtych zawodów znalazł się Włoch Jarno Trulli, późniejszy kierowca Formuły 1 (startował m.in. w zespołach Prost, Renault, Toyota i Lotus), który w 2004 wygrał wyścig o Grand Prix Monako.

M4UU8724

Po problemach z prawem własności do jednej z działek, na której leży tor, obiekt został przebudowany i od 2012 roku w znacznie zmienionej konfiguracji z powodzeniem służy kartingowcom i nie tylko. Obecnie liczy 1017 m długości i 8-10 m szerokości, a pochylenia niektórych zakrętów dochodzą do 7%.

Druga runda Rok Cup Poland, podobnie jak cały tegoroczny sezon, odbędzie się przy współpracy ze strategicznym sponsorem serii – koncernem PKN Orlen. Dodatkowo najlepsi kartingowcy zostali objęci programem wsparcia Akademii Orlen Team, w ramach której otrzymują nie tylko cenne nagrody rzeczowe, ale także mogą wziąć udział w programie specjalistycznych szkoleń, testów i obozów przygotowawczych, prowadzonych przez czołowych trenerów i instruktorów.

A jak przedstawia się klasyfikacja generalna po pierwszej rundzie, którą rozegrano w Toruniu? W kategorii Baby Rok prowadzi Jan Przyrowski (A. Leszczyński/Elite Racing Development) -72 pkt., drugie miejsce zajmuje Mikołaj Kania (A. Wielkopolski/Elite Racing Development)- 67, a trzecie Franciszek Czapla (A. Leszczyński/Bambini Racing) – 63. W klasie Mini Rok na czele znajduje się Piotr Protasiewicz (Wallrav Racing Club) – 83, przed Karolem Pasiewiczem (A. Wielkopolski/V-Kart Racing Team) – 70 i Jakubem Szablewskim (A. Leszczyński/KRT Exprit Polska) – 54.
Klasyfikację Junior Rok otwiera Adrian Janicki (A. Zielonogórski Duet/Jastrzębski Racing)- 85, natomiast drugą lokatę zajmują ex aequo Filip Zagórski (A. Wielkopolski/ACR) i Adam Szydłowski (A. Leszczyński/D&D Motorsport), którzy zgromadzili po 51 pkt.
W Rok GP14 prowadzi Igor Lejko (Wallrav Racing Club/AMO Racing Team) – 84, przed Szymonem Urbaniakiem (A. Szczeciński) – 67 i Hubertem Kowalczykiem (A. Zielonogórski Duet/AMO Racing Team) – 53. Natomiast w Rok GP25 liderem jest znany z rajdów samochodowych Ariel Piotrowski (A. Kujawsko-Pomorski/ Lenartowicz Motorsport) – 73, drugą pozycję zajmuje Daniel Zając (Wallrav Racing Club/D&D Motorsport) – 71, a trzecią Mariusz Szymczak (A. Leszczyński) – 53.
Wreszcie w klasie Shifter Rok prowadzi Wojciech Grzyb (A. Wielkopolski/MG Racing Team) – 80, przed Michałem Grzybem (A. Wielkopolski/MG Racing Team) – 65 i Dominikiem Zającem (Wallrav Racing Club) – 54 pkt.

W piątek, po oficjalnych treningach zaplanowano dwie serie wyścigów kwalifikacyjnych. Uroczyste otwarcie drugiej rundy Rok Cup Poland odbędzie się w sobotę (27 maja) o 9:15, natomiast o 10:10 rozpoczną się biegi półfinałowe, a od 12:15 zawodnicy wystartują do wyścigów finałowych. Na 14:50 zaplanowano ogłoszenie oficjalnych wyników, natomiast o 15:00 odbędzie się ceremonia rozdania nagród.

inf.pras.