Słynne rajdowe Toyoty w grach wideo

Toyota Yaris WRC ma za sobą już 8 rund Rajdowych Mistrzostw Świata, w tym jedną wygraną i dwa drugie miejsca. Jesienią zadebiutuje kolejna edycja oficjalnej gry mistrzostw – WRC 7 – dzięki której każdy gracz będzie mógł sprawdzić się za kierownicą 380-konnej rajdówki Toyoty. W oczekiwaniu na nową wersję hitu zniecierpliwieni gracze mogą odkurzyć joysticki rodziców i odwiedzić cyfrowe światy klasycznych tytułów, popularnych w poprzednich dekadach.

celicagtrally colin_mcrae_dirt_toyota_tacoma

V-Rally

V-Rally obchodzi w tym roku 20. urodziny. Debiutująca w 1997 roku gra ustanowiła nowy standard dla gier rajdowych na konsole, wprowadzając podzielony na dwie części ekran, umożliwiający ściganie się dwóm graczom. W V-Rally można było wybrać jeden z 11 oficjalnych samochodów WRC, w tym nową Toyotę Corollę WRC, łatwo rozpoznawalną dzięki oklejeniu Castrol.

Związek V-Rally z Corollą WRC zacieśnił się w 1999 roku, kiedy na samochodzie Martina Brundle’a i Arne Hertza jako element oficjalnego oklejenia pojawiło się logo V-Rally 2. W drugiej edycji gry do gamy samochodów została dodana Celica GT-Four.

 richard_burns_rally_ae86_580 sega_rally_castrol_celica_gt_four_01

Sega Rally Championship

Niemal każdy fan gier samochodowych zna wydaną 1994 roku grę Sega Rally Championship. Castrol Toyota Celica GT-Four była jednym z dwóch modeli dostępnych dla graczy. Samochód sprawdził się szczególnie kiedy deweloperzy wprowadzili zmiany nawierzchni, które wpłynęły na prowadzenie samochodu.

 sega_rally_castrol_celica_gt_four_02 toyota_ae86_goodwood_2015_small

Toyota Celica GT Rally

W 1990 roku rynek komputerów osobistych był wciąż niszowy, mimo to Toyota postanowiła zaznaczyć swoją obecność w świecie cyfrowym z grą Toyota Celica GT Rally.

Na okładce widniała rajdowa Celica GT-Four ST165 zespołu Team Toyota GB, jednak podczas gry prawie nie było widać samochodu. Cyfrowa Celica była kierowana joystickiem lub myszką, a trasy wiodły przez płaskie tereny Wielkiej Brytanii, Finlandii i Meksyku. Gra była przeznaczona na komputery ZX Spectrum oraz Amiga, dlatego dziś już raczej nie jest dostępna.

 toyota_tacoma_pikes_peak_1998_99 v_rally_corolla_wrc

Richard Burns Rally

Wielu doświadczonych graczy uważa Richard Burns Rally za jedną z najlepszych gier rajdowych w historii, która jako pierwsza dała użytkownikom odczucia niemal jak na prawdziwym rajdzie. Wydana w 2004 gra zapewniła jak dotąd najbardziej realistyczne odczucia z jazdy Toyotą Corollą WRC z 1997 roku na 36 odcinkach specjalnych.

Richard Burns Rally ma do dziś wierne grono fanów, które rośnie wraz z kolejnymi modyfikacjami, którymi fani-deweloperzy wprowadzają kolejne samochody i trasy. Wśród dodanych przez programistów-amatorów modeli znalazły się m.in. Celica GT-Four ST205 i Corolla GT AE86.

 wrc_celica_gt_four_st165 wrc_corolla_wrc_1997_ind1

Colin McRae DiRT

Colin McRae DiRT była przełomową grą, pierwszą z serii Codemasters DiRT. Do gamy samochodów została włączona m.in. Celica GT-Four z klasycznym rajdowym oklejeniem. Duże wrażenie na graczach zrobił sposób, w jaki świat gry został rozbudowany, aby uwzględnić inne wydarzenia off-roadowe. Użytkownicy mogli wziąć udział w rajdzie terenowym Toyotą Tundrą albo siąść za kierownicą słynnych samochodów Pikes Peak Roda Millena – Celiki GT lub Tacomy.

 wrc_toyota_celica_gt_four_1995_115_02 wrc6_yaris_wrc

WRC 6

W aktualnej edycji oficjalnej gry Rajdowych Mistrzostw Świata, WRC 6, dostępna do pobrania jest pierwsza, testowa wersja aktualnego samochodu WRC Toyoty. Do czasu publikacji WRC7 jesienią tego roku jest to jedyna szansa, żeby siąść za kierownicą Yarisa WRC. Chyba że ktoś nazywa się Jari-Matti Latvala, Juho Hänninen lub Esapekka Lappi.

wrc6_yaris_wrc_1 yaris_wrc_78 yaris_wrc_1213_03_l yaris_wrc_1213_04_l yaris_wrc_car10jari_mattilatvalamiikkaanttila_2_10

inf.pras.

Dodaj komentarz