Stolarski/Dzienis najlepszą polską załogą w zimowym Rajdzie Sarma.

Topniejący śnieg, lód i ogromne prędkości w takich właśnie warunkach przyszło walczyć o cenne sekundy w Rajdzie Sarma – łączonej rundzie Rajdowych Mistrzostw Łotwy i Mistrzostw Estonii. Załoga Samasz Rally Team w składzie Maciej Stolarski, Bartosz Dzienis w Mitsubishi Lancerze EVO IX zajęła doskonałe 4 miejsce w klasie Lrc1  i 16 w klasyfikacji generalnej rajdu.

 

Na starcie stanęło 88 załóg głównie z krajów nadbałtyckich i Skandynawii.  Uczestnicy mieli do pokonania 8 odcinków specjalnych – w sumie ponad 100km/os. i ok. 300km trasy dojazdowej. Rajd okazał się bardzo wymagający zarówno dla sprzętu jak i załóg, dlatego tylko 45 aut dotarło do mety w Gulbene.

  1. Stolarski: „ Biorąc pod uwagę że był to mój pierwszy w życiu rajd zimowy na oponach kolcowanych, jestem bardzo zadowolony z 4 miejsca w klasie LRC1, tym bardziej że po drugiej pętli byliśmy nawet na podium. Niestety na jednym z zakrętów zbyt głęboko „przyciąłem” i zaparkowaliśmy w bandzie ze śniegu. Spowodowało to stratę 20s i spadek o jedną pozycję w klasyfikacji.

Cel jaki sobie postawiliśmy przed startem to ukończenie  tego niezwykle trudnego rajdu i zebranie doświadczenia na tego typu nawierzchni. Plan udało się zrealizować z nawiązką, co wcale nie było takie proste o czym mogli się przekonać inni dużo bardziej doświadczeni zawodnicy.

Mieliśmy jeden dzień testów na odcinku pokrytym lodem, ale niestety nie odzwierciedlał on warunków panujących na rajdzie –  przyszła odwilż i oesy zamieniły się w śliską  mieszankę śniegu, lodu i błota.

W rajdzie wystartowało  20 takich lancerów jak nasz i aut proto, co w Polsce się nie zdarza. Mogliśmy się porównać do szybkich zawodników w podobnych autach, gdzie o wyniku decydowały umiejętności kierowcy, dlatego w najbliższej przyszłości skupiamy się na tym kierunku i jeszcze nie raz zawitamy w tym regionie Europy. „

Warto dodać że rajd wygrał zaledwie 17- letni syn byłego Mistrza Świata Petera Solberga – Oliwier w  Vw Polo r5.

W tym sezonie to pierwszy start załogi Stolarski/Dzienis, na kolejny przyjdzie nam poczekać do wiosny – 18.05 zapraszamy na Rajd Podlaski.

Onboard:

https://www.youtube.com/watch?v=uxRlyNSLDuk&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0-McHJwG8Bl_vXt4kZsDIUVdCbTm8eBJw9sSTRusrGbQeHnMYd3bvkWq4

inf.pras.