Tanak w Portugalii, Al Attiyah w Kazachstanie. Czy Alonso wygra w Le Mans?

Toyota Gazoo Racing ma za sobą weekend pełen sukcesów. W niedzielę Ott Tanak dojechał jako pierwszy na metę Rajdu Portugalii, 7. rundy WRC, skracając dystans do prowadzącego w tabeli Sébastiena Ogiera do zaledwie 2 punktów. W sobotę Nasser Al Attiyah wygrał Rajd Kazachstanu w mistrzostwach świata cross-country, pokonując Stephane’a Peterhansela i Jakuba Przygońskiego. Za tydzień rusza wyścigowe święto na torze Le Mans. Czy Fernando Alonso wpisze się w dobrą passę Toyoty?

TOYOTA GAZOO Racing.
Le Mans 24 Hours Race, 11th to 17th June 2018
Circuit de la Sarthe, Le Mans, France.

Czy to Yaris na szutrach Portugalii, czy Hilux na pustkowiach Kazachstanu, kierowcy Toyota Gazoo Racing pokazali w ten weekend dobrą formę. W bardzo wymagającym Rajdzie Kazachstanu Nasser Al Attiyah (Katar) i jego pilot Mathieu Baumel (Francja) zajęli pierwsze miejsce. Zbudowana w RPA rajdowa Toyota Hilux dojechała do mety 5 m 21 s przed Stephane’em Peterhanselem i jego żoną Andreą oraz prawie 48 minut przed Jakubem Przygońskim pilotowanym przez Timo Gottschalka. Załogi na drugim i trzecim miejscu podium prowadziły terenówki Mini.

TOYOTA GAZOO Racing.
Le Mans 24 Hours Test, 1st to 3rd June 2018
Circuit de la Sarthe, Le Mans, France.

W tym rajdzie musieliśmy naprawdę bardzo się postarać” – skomentował Al Attiyah po dotarciu do mety. – „Po niebezpiecznym 5. oesie, kiedy straciliśmy mnóstwo czasu, nie mogliśmy sobie pozwolić na żaden błąd. Na szczęście na 6. odcinku samochód jechał bardzo dobrze, Mathieu świetnie sobie poradził z nawigacją i udało nam się utrzymać przewagę nad Stephane’em”.

Było to drugie zwycięstwo Al Attiyah w Kazachstanie oraz drugie w tym sezonie. Katarczyk wysunął się na prowadzenie w tabeli kierowców FIA World Cup for Cross-Country Rallies, ale Peterhansel wciąż jeszcze może zagrozić mu w walce o tytuł mistrza świata. Wszystko rozstrzygnie się w dniach 4-8 października w Rajdzie Maroka.

TOYOTA GAZOO Racing.
Le Mans 24 Hours Race, 11th to 17th June 2018
Circuit de la Sarthe, Le Mans, France. Fernando Alonso (ESP) , Sebastien Buemi (SUI) and Kazuki Nakajima (JPN) Mike Conway (GBR) Kamui Kobayashi (JPN) and Jose Maria Lopez (ARG) on the podium.

Ostatni, 6. odcinek specjalny wygrał inny kierowca Toyoty, Bernhard ten Brinke (Holandia) wspólnie z pilotem Tomem Colsoulem (Belgia). Był to ich pierwszy sukces na odcinku specjalnym w Kazachstanie. Al Attiyah i Baumel wygrali pierwsze trzy OS-y, zaś trzeci team wystawiony przez Toyota Gazoo Racing SA, Yazeed Al Rajhi i Dirk von Zitzewitz, dojechali jako pierwsi na oesach czwartym i piątym. W ten sposób Toyota zdominowała rywali na wszystkich sześciu odcinkach specjalnych trzeciej rundy mistrzostw.

Niestety zarówno Ten Brinke i Colsoul, jak i Al Rajhi oraz Von Zitzewitz, nie ukończyli wszystkich OS-ów, otrzymując duże kary. W konsekwencji Al Rajhi i Von Zitzewitz zajęli w całym rajdzie 8. miejsce, a Ten Brinke i Colsoul ukończyli rundę na 19. miejscu.

W lipcu Toyota Gazoo Racing SA przeniesie się w głąb kontynentu azjatyckiego. Załogi Al Attiyah/Baumel oraz Ten Brinke/Colsoul wystartują w Silk Way Rally, na liczącej 5000 km trasie z Rosji przez Mongolię do Chin.

Rajd Portugalii

Sukces Otta Tanaka w Rajdzie Portugalii, siódmej rundzie sezonu WRC, przybliżył go do upragnionego pierwszego miejsca w tabeli kierowców i umocnił Toyotę na drugim miejscu w zestawieniu producentów. W ubiegły weekend Estończyk powtórzył wynik z Rajdu Chile, stając na najwyższym podium po raz drugi z rzędu i trzeci w tym sezonie. Tänak jest w tym roku obrońcą tytułu mistrza świata i wielką nadzieją Toyoty w walce o mistrzostwo producentów. Tegoroczny Rajd Portugalii składał się z 20 odcinków o łącznej długości prawie 300 km szutrowych dróg. Tänak objął prowadzenie już na trzecim OS-ie i utrzymał się na czele stawki do końca imprezy. Estończyk oraz jego koledzy z pozostałych dwóch Yarisów WRC – Jari-Matti Latvala i Kris Meeke mają przed sobą jeszcze 7 rund na zdobywanie punktów.

Wyścig Le Mans 24h

Już w połowie czerwca Toyota Gazoo Racing zmierzy się z kolejnym spektakularnym wyzwaniem. W sobotę, 15 czerwca o godz. 15:00 rozpocznie się słynny długodystansowy wyścig w Le Mans, którego zwycięzców poznamy 24 godziny później. Będzie to ostatnia runda supersezonu WEC 2018/19. Faworytami w tym wyścigu są Fernando Alonso, Kazuki Nakajima i Sébastien Buemi, kierowcy Toyoty TS050 HYBRID #8, którzy już w po zwycięstwie w poprzedniej rundzie na torze Spa zapewnili sobie tytuł mistrzów świata wyścigów długodystansowych. Jeśli Toyota TS050 Hybrid dojedzie do mety jako pierwsza, będzie to wspaniałe ukoronowanie serii sukcesów Fernando Alonso w mistrzostwach świata wyścigów długodystansowych. Po wielkim finale sezonu 2018/19 WEC hiszpański mistrz Formuły 1 podejmie się kolejnych wyzwań w innych dziedzinach motorsportu, a w zespole Toyoty w WEC zastąpi go Brendon Hartley.

TOYOTA GAZOO Racing.
World Endurance Championship. Le Mans Test
31st May – 2nd June 2019
Le Mans, France

inf.pras.