Tomek Kasperczyk i Damian Syty na ósmym miejscu w Rally Liepaja

Rajd Lipawy stanowił przedostatnią rundę Rajdowych Mistrzostw Europy (ERC) 2016. Na mecie łotewskiej imprezy Tomek Kasperczyk i Damian Syty z Tiger Energy Drink Rally Team zameldowali się nako ósma załoga.

 kasperczyk 1day7

Rajd Lipawy to dla zawodników ponad 200 kilometrów podzielonych na 13 odcinków specjalnych. Pierwszy raz impreza jest rozgrywana jesienią, dotychczas w kalendarzu ERC funkcjonowała jako rajd zimowy. W związku z nowym terminem organizatorzy zmienili też większość tras, aż cztery z ośmiu oesów stanowiły nowe odcinki. Rajd rozpoczął krótki, liczący 4,65 kilometra odcinek kwalifikacyjny, którego wyniki decydowały o kolejności wyboru pozycji startowych na sobotni etap. Załoga Kasperczyk/Syty w Fieście R5 pokonała go z jedenastym czasem, a sobotnie odcinki przejeżdżała jako piąty zespół. Pierwszy dzień rywalizacji rozpoczął się od niewielkich problemów z samochodem, na pierwszych porannych odcinkach tracił moc. Podczas serwisu mechanikom udało się usunąć usterkę i załoga kontynuowała sobotnią rywalizację bez przeszkód sprzętowych kończąc dzień na trzynastym miejscu. W niedzielę, jadąc pewniejszym tempem, bez poważniejszych błędów i wykorzystując te, popełnione przez rywali zespół Tiger Energy Drink Rally Team awansował o pięć pozycji, finiszując jako ósma najszybsza załoga.

Tomasz Kasperczyk: Jestem zadowolony z naszego występu na Łotwie, na szutrach czujemy się coraz pewniej. W porównaniu z naszymi poprzednimi startami na luźnej nawierzchni, poprawa tempa jest zauważalna, na kilometrze tracimy coraz mniej do rywali – to jeden z naszych celi na ten sezon, więc progres bardzo cieszy. Odcinki nie należały do łatwych, jeśli chciało się przejechać ten rajd na limicie swoich możliwości, łatwo było o popełnienie kosztownego błędu. Organizatorzy przygotowali bardzo szybkie trasy, specyfiką przypominają nieco odcinki znane nam z Rajdu Estonii. Bawiliśmy się tutaj świetnie, wyjeżdżamy z Łotwy z kolejną porcją solidnego, rajdowego doświadczenia.

Damian Syty: Trasy jesiennego Rajdu Liepaja okazały się bardzo szybkie, były zarówno długie, proste partie na których można było jechać do odcięcia, jak i bardziej techniczne, z wieloma szczytami i mocnymi zakrętami. Trzeba być bardzo pewnym swojego opisu, wiedząc z jaką prędkością przejechać każdą partię, bardzo łatwo popełnić tu błąd. Rajd na pewno możemy zaliczyć do udanych, cały czas pracujemy nad tempem, zbieramy kolejne kilometry doświadczenia.

 kasperczyk 1day26

Zespół Tiger Energy Drink Rally Team powstał w 2012 roku, od samego początku jego trzon stanowi załoga Tomasz Kasperczyk/Damian Syty. Rok 2012 to pełny sezon Rajdowego Pucharu Polski oraz czeski Rajd Kostelec. W kolejnym sezonie Tomasz Kasperczyk zadebiutował w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski, zdobywając tytuł II Wicemistrza Polski w klasie 6. Kolejny – 2014 rok to zmiana samochodu i walka o punkty w klasyfikacji generalnej Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.  Nowy samochód i bardzo intensywny program treningowy zaowocował 6 miejscem w klasyfikacji generalnej RSMP i pierwszym podium w tym cyklu podczas Rajdu Dolnośląskiego. Duet Tomasz Kasperczyk/Damian Syty zajął znakomite, drugie miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu. Sezon 2015 to kolejny rok startów w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski oraz wybranych rundach Rajdowych Mistrzostw Europy w Fordzie Fiesta R5. W 2016 roku zespół rywalizuje w wybranych rundach rajdowych Mistrzostwach Europy. Rajdową bronią Tiger Energy Drink Rally Team jest Ford Fiesta R5 serwisowany przez kielecką stajnię rajdową C-Rally. Sponsorem strategicznym zespołu jest Tiger Energy Drink.

 inf.pras.

Dodaj komentarz