Udany debiut Kasperczyka i Sytego w Rajdzie Akropolu

2 dni rywalizacji, 12 bezlitosnych dla sprzętu odcinków specjalnych i 231 kilometrów oesowych – tak w skrócie można scharakteryzować zakończony dziś Rajd Akropolu, trzecią rundę Rajdowych Mistrzostw Europy (ERC). Udany debiut w tej trudnej imprezie mogą świętować Tomek Kasperczyk i Damian Syty z Tiger Energy Drink Rally Team. Polska załoga ukończyła rajd na 7. miejscu w klasyfikacji generalnej.

 kas29

Rajd Akropolu to klasyk znany z trudnych technicznie, szutrowych i kamienistych tras bezlitosnych dla sprzętu. W tym roku 81 załóg rywalizowało w Grecji na odcinkach znanych niegdyś z tras Rajdowych Mistrzostw Świata. Rywalizacja rozpoczęła się w sobotę rano, 25-cio kilometrowym odcinkiem New Gravia, który nie był dla załogi Tiger Energy Drink Rally Team udany – na skutek przegrzania, w drugiej części oesu załoga podróżowała bez hamulców, efektem czego była znaczna strata czasowa. Kolejne odcinki pokonywane były przez załogę Kasperczyk/Syty bez kosztownych błędów i w dobrym tempie, dzięki czemu zespół zakończył pierwszy dzień na 9. miejscu w klasyfikacji generalnej. Dobre tempo zostało też utrzymane w niedzielę. Po pierwszej pętli awansowali o jedną pozycję w generalce, kolejną załoga odrobiła na drugiej pętli. Tiger Energy Drink Rally Team ukończył zameldował się na mecie rajdu na 7. miejscu w klasyfikacji generalnej.

Tomasz Kasperczyk: Rajd jak najbardziej zaliczamy do udanych, kończymy go na 7. miejscu w generalce. W pierwszej dziesiątce są cztery polskie załogi, wszystkim warto pogratulować dobrego występu. Wielka szkoda pierwszego oesu, gdzie zanotowaliśmy sporą stratę, którą potem trzeba było odrabiać. Od drugiego oesu złapałem rytm i konsekwentnie przyspieszaliśmy. Na trasie było sporo roboty do wykonania, Trasa jest kręta, techniczna, wchodzi się z jednego zakrętu w drugi. Nie jest to super szybki rajd, jednak bardzo łatwo popełnić kosztowny błąd. Na ostatnim sobotnim odcinku spadł deszcz – tutaj jest specyficzny rodzaj szutru, który w połączeniu z deszczem tworzy warstwę śliskiej gliny, a my jechaliśmy ten oes na twardych oponach. Z niedzielnego etapu na pewno na długo zapamiętam najdłuższy, ponad 33-kilometrowy odcinek, przejechanie go płynnie i z zachowaniem pełnej koncentracji było sporym wyzwaniem. Rajd Akropolu to kolejne bezcenne doświadczenie, myślę, że jesteśmy o krok bliżej w rajdowej nauce.

 kas46

Damian Syty: To był bardzo dobry weekend. Najtrudniejsze w Rajdzie Akropolu jest ustrzeżenie się błędów, co udało się nam zrealizować, choć nie było proste – na linii jazdy samochodu znajduje się mnóstwo kamieni, które mogą zakończyć ściganie. Patrząc po średnich prędkościach nie jest to szybki rajd, jednak na oesach jest do wykonania mnóstwo pracy: z jednego zakrętu wchodzi się praktycznie w następny, jest sporo wspinania się pod górę, jest co robić od startu do mety. To trudna technicznie impreza, która dała nam kolejną porcję cennego doświadczenia.

Załogę Tiger Energy Rally Team tworzą Tomasz Kasperczyk i Damian Syty. Tomasz Kasperczyk urodził się w 1992 roku w Myślenicach. Profesjonalną przygodę z rajdami rozpoczął w roku 2011 od startów w wybranych rundach Rajdowego Pucharu Polski oraz Rally Vsetin w Czechach. Rok 2012 to pełny sezon Rajdowego Pucharu Polski oraz czeski Rajd Kostelec. W kolejnym sezonie Tomasz Kasperczyk zadebiutował w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski, zdobywając tytuł II Wicemistrza Polski w klasie 6. Kolejny – 2014 rok to zmiana samochodu i walka o punkty w klasyfikacji generalnej Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.  Nowy samochód i bardzo intensywny program treningowy zaowocował 6 miejscem w klasyfikacji generalnej RSMP i pierwszym podium w tym cyklu podczas Rajdu Dolnośląskiego. Duet Tomasz Kasperczyk/Damian Syty zajął znakomite, drugie miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu. Sezon 2015 to kolejny rok startów w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski oraz wybranych rundach Rajdowych Mistrzostw Europy w Fordzie Fiesta R5. W sezonie 2016 zespół postawił na zbieranie doświadczeń w europejskim czempionacie – zobaczymy go w 7 z 10 rund ERC. Sezon 2016 załoga rozpoczęła od 10. miejsca w klasyfikacji generalnej Rajdu Wysp Kanaryjskich. Oprócz Rajdu Akropolu załogę będzie można jeszcze oglądać podczas Rajdu Azorów w Portugalii, Rajdu Estonii, łotewskiego Rajdu Liepaja, Rajdu Rzeszowskiego i Rajdu Barum w Czechach.

Dodatkowe informacje na temat załogi Tiger Rally Team:

Oficjalna strona: www.tigerrally.pl

Fanpage na Facebooku: https://www.facebook.com/tigerrallyteam

Kanał YouTube: https://www.youtube.com/user/TigerRallyTV

inf.pras.

Dodaj komentarz