W RMPST już wszystko jasne

Tomasz Białkowski i Dariusz Baśkiewicz wygrali ostatnią rundę Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych. W Baja Europe wyprzedzili duety Molgo/Jandrowicz oraz Stocerz/Marton. Tytuł mistrzowski już wcześniej zapewnili sobie Miroslav Zapletal z Markiem Sykorą.

Rozgrywana w okolicach Żagania Baja Europe kończyła sezon rajdów terenowych w Polsce. Na trasie o dystansie nieco ponad 200 km zawodnicy mieli do pokonania cztery odcinki specjalne. Białkowski z Baśkiewiczem w Can-Am Maverick wygrali tylko jeden z nich, ale to wystarczyło by zwyciężyć z przewagą niespełna dwóch minut nad Molgo i Jandrowiczem. Załoga Forda F-150 zwyciężyła w rywalizacji samochodów, a drugie miejsce w Baja Europe przesądziło też o tym, że zdobyli wicemistrzostwo Polski w klasyfikacji generalnej.

Jeszcze przed Baja Europe tytuł zapewniony miał czesko-słowacki duet Miroslav Zapletal – Marek Sykora, który wygrał dwie z pięciu rund w tym sezonie, a w pozostałych dojeżdżał na podium. Ich, mimo wcześniejszego zgłoszenia, na odcinkach specjalnych wokół Żagania zabrakło. Trzecie miejsce w Baja Europe zajęli Mirosław Stocerz z Rafałem Martonem (Can-Am Maverick) i na tej samej lokacie zakończyli sezon w klasyfikacji generalnej. Zdobyli za to ponownie tytuł mistrzów Polski w grupie UTV.

Rywalizację w grupie TH w Baja Europe wygrał duet Jacek Soboń/Przemysław Markowski, który tym samym przypieczętował mistrzowski tytuł w tej kategorii. Załoga Nissana Navara wygrała wszystkie sześć rund RMPST w grupie TH. Z kolei rywalizację na drogach wokół Żagania w grupie T2 wygrali Tomasz Piec z Michałem Marczewskim (Toyota Land Cruiser) i zostali wicemistrzami Polski. W tej kategorii już po Baja Szczecinek pewny tytuł mieli Grzegorz Szwagrzyk i Jakub Moliter.

Brodnicki utrzymał prowadzenie

Baja Europe była także areną zmagań załóg w Rajdowym Pucharze Polski Samochodów Terenowych. Po raz piąty równych sobie nie mieli Michał Goczał z Szymonem Gospodarczykiem (Can-Am Maverick). W Dacia Duster Elf Cup triumfowali Maciej Grabowski z Adamem Biniędą, a na drugim miejscu rywalizację w Baja Europe ukończył Pascal Brodnicki pilotowany przez Ernesta Góreckiego. Słynny kucharz przed finałowymi zmaganiami Dusterów w węgierskim Raid of Champions jest liderem klasyfikacji generalnej pucharu.

W Pucharze Polski w Rajdach Baja w rywalizacji motocyklistów najszybszy był Tomasz Wikowicz, a tytuł powędrował w ręce Tomasza Dąbrowskiego, trzeciego na mecie w Żaganiu. Ireneusz Ostafin wygrał z kolei w kategorii quadów, a pewny już tytułu Marcin Talaga był drugi.

Zwycięzcy sezonu 2019 w RMPST:

Klasyfikacja generalna: Miroslav Zapletal/Marek Sykora

Grupa T1: Miroslav Zapletal/Marek Sykora

Grupa TH: Jacek Soboń/Przemysław Markowski

Grupa UTV: Mirosław Stocerz/Rafał Marton

Grupa T2: Grzegorz Szwagrzyk/Jakub Moliter

inf.pras.