Zamiast egzaminu był rajd

Dość nietypową oprawę miał 8 Rajd Sponsora, rozgrywany na terenie toruńskiego WORDu. Place manewrowe zamieniły się w odcinki specjalne w małej skali. Na podium zawodów stanął po raz pierwszy gość z zagranicy – Josef Vacek.

8 Rajd Sponsora 1

Toruńskie rajdy modeli RC już wszystkich zdążyły przyzwyczaić do wysokiej frekwencji niemal na każdej rundzie. 8 Rajd Sponsora, rozgrywany w ostatnią niedzielę września, wprowadził jednak pewne zaskoczenie. Na liście startowej po raz pierwszy w historii rajdów RC pojawiło się zagraniczne nazwisko. Josef Vacek, utytułowany czeski modelarz, zawitał do Torunia ze swoją elektryczną maszyną, Fordem Fiesta WRC i bez kompleksów nawiązał walkę z czołówką polskich rajdowców.

8 Rajd Sponsora 4

 

8 Rajd Sponsora 3

Odcinki specjalne 8 Rajdu Sponsora po raz pierwszy w tym sezonie rozrysowano na asfaltowych nawierzchniach. Areną zmagań kierowców elektrycznych rajdówek był Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Toruniu, który pomógł w organizacji przedostatniej rundy Rajdowych Mistrzostw Torunia modeli RC. Szczególnie ciekawie wyglądała pierwsza próba sportowa, biegnąca alejkami miasteczka rowerowego – były więc przejścia dla pieszych, sygnalizacje świetlne i pasy zieleni. Zdradliwe okazały się białe pasy zrywające dość niebezpiecznie przyczepność małych rajdówek. Niemal każdy odejmował gazu, aby auto nie wpadło w niekontrolowany poślizg.

8 Rajd Sponsora 5

Na starcie 8 Rajdu Sponsora pojawiło się 30. kierowców elektrycznych maszyn. Pierwszy oes, bez niespodzianek, należał do aktualnego lidera klasyfikacji generalnej, Bartka Blachowskiego. Bardzo pechowo niedzielne zawody rozpoczął Michał Wieczorkowski. Awaria elektroniki w modelu na dość długo zatrzymała kierowcę ze Stolicy na oesie. Mimo to popularny „Młody” na kolejnych próbach mocno zaatakował rywali wygrywając największą liczbę odcinków. Bardzo dobre tempo utrzymywał Igor Stasz nie pozwalając sobie na odrobinę szaleństwa na śliskich partiach toru. Ciasno pokonywane nawroty i równa jazda zapewniły kierowcy z Chełma aż cztery oesowe zwycięstwa. Bardzo dobrze na toruńskich zawodach odnalazł się debiutujący Josef Vacek. Prezentujący nieco odmienny styl jazdy czeski kierowca wygrał jeden oes, a na pozostałych trzymał się bardzo blisko tylnych zderzaków faworytów. Brak awarii i tremy przed kolegami pozwoliły „gościowi z zagranicy” zająć ostatecznie trzecie miejsce na podium.

8 Rajd Sponsora 6

 

8 Rajd Sponsora 2

Z pewnym niedosytem 8 Rajd Sponsora zakończył się Krzysztofa Świtajskiego. Waleczny kierowca, który już nie raz zajmował miejsca na najwyższych stopniach podium, tym razem nie mógł złapać swojego rytmu i nawiązać walki z czołówką. Ponownie z bardzo dobrej strony zaprezentowali się kierowcy z najsłabszej klasy S1600. Piotr Wróblewski, Kacper Dorobek i Filip Ziembikiewicz odważnie wbili się pomiędzy królewskie „wurce” i zajęli odpowiednio 6,7 i 8 miejsce w klasyfikacji generalnej.

8 Rajd Sponsora 7

Kierowców elektrycznych modeli RC czeka jeszcze w tym sezonie ostatni rajd, który zaplanowano na ostatni weekend października. Będzie to impreza 2-dniowa, rozgrywana 24-25.10 na Motoarenie. Jaka będzie nawierzchnia, tego nie wiadomo, bowiem jeszcze przed rajdem RC pojawią się tam drifterzy budując trasy z asfaltu. Wkrótce wszystko się wyjaśni.

8 Rajd Sponsora 8

Partnerzy 8 Rajdu Sponsora: Miasto Toruń, WORD Toruń.

Klasyfikacja generalna 8 Rajdu Sponsora

1. Bartek Blachowski  PL, WRC
2. Igor Stasz PL, S2000
3. Josef Vacek  CZ, WRC
4. Michał Wieczorkowski PL, WRC
5. Waldek Blachowski PL, WRC
6. Piotr Wróblewski PL, S1600
7. Kacper Dorobek PL, S1600
8. Filip Ziembikiewicz PL, S1600
9. Krzysztof Świtajski PL, S2000
10. Tomasz Nyc PL, S2000
11. Mikołaj Cieślik PL, S1600
12. Marek Słupczewski PL, WRC
13. Radosław Schenker PL, WRC
14. Michał Jasiński PL, WRC
15. Piotr Słupczewski PL, S2000
16. Jan Struszek PL, WRC
17. Tomek Wieczorkowski PL, WRC
18. Łukasz Bilinkiewicz PL, N
19. Marek Rauchfleisz PL, N
20. Adam Rzymyszkiewicz PL, WRC
21. Piotr Żelisławski PL, WRC
22. Karol Bilinkiewicz PL, WRC
23. Szymon Mączkowski PL, S2000
24. Oskar Nyc PL, N
25. Jarosław Żurek PL, WRC
26. Paweł Grabowski PL, S1600
27. Dawid Bilinkiewicz PL, N
28. Kamil Najdrowski PL, S1600
29. Wiktor Foks PL, WRC
30. Filip Świtajski PL, N

8 Rajd Sponsora 9

Tekst i zdjęcia: Michał Jasiński

inf.pras.

Dodaj komentarz