Zimowy na start

Toruńska pustynia „Stawki” będzie miejscem inauguracji nowego rajdowego sezonu na bezdrożach. Blisko 40-tu kierowców elektrycznych maszyn rozpocznie walkę o pierwszego w historii Mistrza Polski Modeli RC w Rajdach Terenowych.

3. Rajd Zimowych Bezdroży otwiera kalendarz pierwszych w historii Mistrzostw Polski Modeli RC w Rajdach Terenowych. Już w najbliższą niedzielę, 3. marca do Torunia przyjedzie ponad 40-tu zawodników z różnych zakątków kraju. Na liście zgłoszeń nie brakuje zarówno znanych i utytułowanych nazwisk, jak również sporej liczby debiutantów. Jeśli tylko pogoda nie pokrzyżuje planów, zapowiada się niezwykle emocjonująca niedziela.

Po raz kolejny mistrzowskiego tytułu bronić będzie Jakub Matuszewski z Poznania (a trzeba dodać, że ta sztuka udała mu się dwukrotnie z rzędu). W tym roku to zadanie okazać się może jednak trudniejsze, bowiem już od samego początku do walki włącza się Jacek Jachowski z Gdyni. Kierowca z Pomorza pokazał w ostatnim roku niezwykle wysoki poziom i skuteczność na toruńskich bezdrożach, przekazując „talent” również synowi Wojtkowi – wielokrotnemu zwycięzcy klasy Offoradowego Juniora. Z wielkimi nadziejami przyjeżdża do Torunia także Kamil Lepczyński. W walce o podium bydgoskiemu zawodnikowi ma pomóc przesiadka do nowej rajdówki – Arrma Typhon 6S. Na starcie „Zimowego” zabraknie niestety dwóch doświadczonych kierowców – Tomka Czepiela i Michała Jasińskiego. Czy ich nieobecność rozdzieli miejsca na podium pomiędzy wspomnianą wyżej trójką zawodników?

Trudno dzisiaj spekulować, bowiem część zawodników pojawi się z nowymi modelami, a druga część może nas miło zaskoczyć w roli debiutantów. Niektórych kierowców, dla których jazda w rajdowym stylu była nowością, mogliśmy oglądać choćby podczas grudniowej Gali na Fosie Zamkowej. Widowiskowy styl jazdy Michała Kochańskiego (Traxxas Slash) może się podobać, a zawodnik z pewnością kryje w sobie doskonały materiał na walkę o podium. Ciekawie zapowiada się też debiut pozostałych członków nowopowstałej grupy RC Freaks Toruń. Choć na co dzień ich styl jazdy mocno odbiega od technicznej jazdy rajdowej, to opanowanie modeli na szybkich zakrętach czy… w locie mają wypracowane do perfekcji. Szczególnie liczymy na dobry występ Daniela Barczykowskiego, startującego od razu w dwóch klasach (Traxxas Slash Ultimate 3S oraz Traxxas E-Revo V2 6S) oraz Przemka Lubańskiego (Traxxas Slash 4×4 VXL). Z zaciekawieniem obserwować będziemy zmagania kierowców z tej grupy.

Ponownie najliczniej obsadzona została klasa 4WD Short Course, z dominacją modeli Traxxas Slash. Rodzynkiem w tej grupie będzie Krystian Czarnowski z Gdańska, który zaprezentuje się modelem HPI WR8 – sami jesteśmy ciekawi jak ta konstrukcja, znana choćby z budowy wspaniałych replik Forda Fiesty WRC Kena Blocka, sprosta off-roadowym odcinkom specjalnym. W nowopowstałej klasie 4WD Buggy zobaczymy aż ośmiu zawodników, dziewięciu walczyć będzie w największej grupie Monster Truck, a sześciu stanie do walki o najlepszego kierowcę tylnonapędowej terenowej rajdówki. Ciekawe zmiany widać też w klasie Juniorów. Nie możemy jeszcze zdradzać wszystkich szczegółów, ale wiemy już, że Martynka Jasińska przesiada się z Jeepa do Arrmy Big Rock (Monster Truck), a… o innych napiszemy później 🙂

Bardzo nas cieszy tak wielkie zainteresowanie zawodników naszymi rajdami. Choć są trudne i wymagające – zarówno dla sprzętu jak i samego kierowcy – coraz więcej osób chce się z nami wspólnie bawić – mówi nowy dyrektor zawodów, Rafał Malach. – W tym roku sprawa jest może poważniejsza, bo walczymy o pierwszego Mistrza Polski, ale mamy nadzieję, że klimat i atmosfera na zawodach nadal pozostanie wesoła i towarzyska. Jak widać czeka nas kilka nowości (ranga Mistrzostw Polski, nowy dyrektor…), więc nowością jest też przeniesienie inauguracji sezonu z „Katarzynki” na piękne wydmy Stawek. Byliśmy tu rok temu, jak było ciepło. Nie jest to łatwy teren do jazdy modelami, ale daliśmy radę. Ciekawi jesteśmy jak będzie teraz, po zimie, po ostatnich śniegach. Czy będzie przyczepnie czy pierwszy zawodnik zakopie się już po starcie. Ważne, że bardzo stęskniliśmy się za rajdami, więc na pewno jazda sprawi nam wiele radości. Teren jest mocno zróżnicowany, każdy więc znajdzie tutaj odpowiedni fragment dla siebie – do szybkiej jazdy, do wyskoków, do jazdy w głębokim piasku.

Start do pierwszego oesu zaplanowano na godzinę 10:00. Organizatorzy, z uwagi na tak wysoką frekwencję (a wiemy, że mimo zamknięcia listy www przychodzą kolejne zgłoszenia) planują skrócenie odstępów między startującymi kierowcami z 1-minuty do 30. sekund. Jest więc spora szansa na więcej jazdy i więcej zabawy.

Wstęp dla kibiców wolny. Miejsce rajdu – pustynia „Stawki” w Toruniu, wjazd od ulicy Łódzka / Stara Droga.

Mistrzostwa Polski Modeli RC w Rajdach Terenowych wspierają: Toyota Bednarscy, ŚwiatReklamy, Modelmania.pl, Miasto Toruń, Rally and Race, Driving Experience.

Więcej informacji na stronie rc-motorsport.pl

inf.pras.