poniedziałek, 27 września, 2021
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaAktualności10 rad dla kobiet od Rajdowego Mistrza Europy

10 rad dla kobiet od Rajdowego Mistrza Europy

Kajetan Kajetanowicz zdobył swoje tytuły nie tylko dzięki umiejętności jazdy za kierownicą i ciężkiej pracy, ale również dzięki zachowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa na rajdach. O tym, jak jeździć bezpiecznie kierowcy rajdowi wiedzą najlepiej, bo zgodnie ze znaną w tym sporcie zasadą – zwycięzcy są na mecie. Trudna i fachowa nomenklatura używana w poradnikach dla kierowców często odstrasza kobiety od lektury. Z tego powodu Kajetan Kajetanowicz przygotował dla płci pięknej spis 10 porad, napisanych prostym i przystępnym językiem, które pomogą, każdej Pani dojechać zawsze bezpiecznie do celu.

fot. Kajto.pl (1)

10 kroków do królowej kierownicy

Bezpieczeństwo przede wszystkim – to dewiza, którą Kajetan Kajetanowicz wziął sobie do serca, startując w rajdach. Dzięki temu bezpiecznie dojeżdża do mety i walczy o największe tytuły. Podobnymi zasadami rządzi się jazda w ruchu drogowym. Tu także przestrzeganie kilku podstawowych zasad może ustrzec nas i naszych bliskich, z którymi podróżujemy, a także innych uczestników ruchu przed nieprzyjemnymi konsekwencjami lub nawet tragedią. Kajetan Kajetanowicz postanowił wyjść naprzeciw wszystkim uczestniczkom ruchu drogowego i przygotował 10 porad, które są zrozumiałe i przede wszystkim cenne:

fot. Kajto.pl (2)

1. Szyby, lampy, lusterka – przed jazdą upewnij się, że masz czyste szyby, lusterka, lampy – lepsza widoczność pozwala na szybszą reakcję w chwili zagrożenia, a czasami nawet jego uniknięcie.

2. Fotel – gdy siadasz za kierownicą, sprawdź, czy fotel, lusterka i kierownica są dobrze ustawione – poprawi to komfort Twojej jazdy, będziesz miała także dużo lepszą widoczność.

3. Nie zaglądaj do torebki w czasie jazdy – odwrócenie wzroku przy prędkości 50 km/h na 5 sekund sprawia, że w tym czasie auto może pokonać nawet 80 metrów bez Twojej kontroli!

4. Odpoczynek – jeśli podczas jazdy pokonujesz wiele kilometrów to nie zapomnij o odpoczynku, choćby krótkim. Zmęczenie nie jest dobrym doradcą na drodze.

5. Nie poprawiaj makijażu za kółkiem– rzęsy, paznokcie, usta? Te sprawy, jakże ważne, najlepiej upiększać jednak w domu przed lustrem. To podobnie jak z torebką – w mgnieniu oka samochód przejeżdża naprawdę duży dystans bez kontroli kierowcy.

6. Jedź oszczędnie – używając np. „podpowiadacza”, czyli strzałek na wyświetlaczu deski rozdzielczej. Gdy strzałka kieruje do góry – wrzuć wyższy bieg, gdy w dół – zredukuj go. Jeśli nie masz w samochodzie tego systemu, zmieniaj biegi w okolicach 2,5 – 3 tysięcy obr./min.

7. Nowa ikonka na wyświetlaczu – pomarańczowa lub czerwona? Nie bagatelizuj awarii. Podpowiedzi znajdziesz w książce serwisowej samochodu, jednak jeśli nie czujesz się w tym mocna – po prostu udaj się do serwisu lub zadzwoń do kogoś, kogo podejrzewasz o znajomość tematu.

8. Jakie paliwo do auta? – Choć dla Pań wielu ta kwestia jest oczywista, czasem jadąc pożyczonym samochodem, zastanawiacie się, jakie wlać paliwo. Odpowiedź na to pytanie znaleźć można w dwóch miejscach: po wewnętrznej stronie wlewu paliwa będzie naklejka ze skrótem ON (olej napędowy, diesel) lub PB (czyli benzyna). Drugim miejscem jest dowód rejestracyjny i punkt P.3: benzynę oznacza literka P (Petrol), a olej napędowy literka D (Diesel). Aż wstyd się przyznać – sam się kiedyś pomyliłem .

9. Jeśli musisz użyć telefonu – zrób to za pomocą systemu głośnomówiącego. W wielu nowych samochodach można połączyć telefon z systemem w głośnikach, przez co rozmowa nie rozprasza aż tak mocno. Ale pamiętaj, telefon przeszkadza w jeździe i jeśli nie musisz go wtedy używać, zrób to po zatrzymaniu się. Telefon to moim zdaniem aktualnie największy złodziej czasu w naszym samochodzie.

10. Buty – jasnym jest, że noga w szpilce wygląda oszałamiająco. Z pewnością dodają uroku, ale nie pomagają w jeździe. Warto wrzucić do bagażnika wygodne buty (bez obcasów) przeznaczone do samej jazdy. Zwiększy to pewność w używaniu pedałów gazu, hamulca i sprzęgła, a co za tym idzie – bezpieczeństwo.

„Wśród moich kibiców jest mnóstwo Pań i mam nadzieję, że te 10 prostych porad sprawi, że podróżowanie autem będzie przyjemniejsze i bezpieczniejsze. Często to właśnie Panie podróżują z małymi dziećmi, przez co aspekt bezpieczeństwa na drodze jest jeszcze istotniejszy. Choć w moich ustach może brzmieć to stronniczo, podróżowanie potrafi być bardzo przyjemne. Życzę Wam tyle samo powrotów, ile wyjazdów w poczuciu bezpieczeństwa, ale także wielkiej frajdy z jazdy. Przy okazji chciałbym bardzo podziękować wszystkim moim Kibickom za wparcie i do zobaczenia na rajdach!” – podsumował Kajetan Kajetanowicz, zawodnik LOTOS Rally Team.

fot. Kajto.pl (3)

***

Kajetan Kajetanowicz – kierowca rajdowy (Automobilklub Polski), urodził się 5 marca 1979 r. w Cieszynie, mieszkaniec Ustronia; zawodnik LOTOS Rally Team, dwukrotny Rajdowy Mistrz Europy 2015 i 2016 oraz czterokrotny Rajdowy Mistrz Polski w latach 2010-2013. 

inf.pras.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Samochodowe Igrzyska – 1 runda Nitro Rallycross

W Ameryce wszystko musi być większe i lepsze. Tak samo rallycross. Nie wystarczy formuła rywalizacji bok w...

Simracingowe wyzwanie od Apex One!

W najbliższą środę we wrocławskiej galerii Sky Tower odbędzie się premierowe, simracingowe wyzwanie Apex One. W stolicy...

Rozmawiamy z Tomaszem Poznańskim, pierwszym zwycięzcą polskich eliminacji FIA Rally Star!

Tomasz Poznański, młody kierowca z Dolnego Śląska, jako pierwszy w historii przeszedł polskie eliminacje FIA Rally Star,...

Oesowe ściganie na Mazowszu w ramach KJS i SKJS

Przed nami pierwsza jeśli nie jedyna w tym roku impreza na Mazowszu, która odbędzie się na zamkniętych...

Dokładny model Lamborghini Sian FKP 37 z klocków LEGO w skali 1:1 w Warszawie

LEGO po wprowadzeniu Lamborghini Sian FKP 37 jako kolejny model kultowego samochodu z linii LEGO Technic postanowiło...

NAJPOCZYTNIEJSZE