1995 rok – 6 runda MP Rallycross w programie Pełnym Gazem

242

Wspaniały archiwalny materiał z programu „Pełnym Gazem” realizowany przez zespół Marcina Kwiatkowskiego. Zawody Mistrzostw Polski Rallycross na torze w Słomczynie z 1995 roku.

Koniec sezonu w Rallycrossie, który bądź co bądź dopiero zadebiutował jako nowa dyscyplina w Polsce, zapowiadał się niezwykle ciekawie. Oczywiście najbardziej widowiskowa rywalizacja miała miejsce w klasie 1, Fiaty 126p i w klasie 5, w której startowały najmocniejsze samochody 4×4. Wśród najmniejszych aut prym wiódł Antoni Skudło i po zaciętej rywalizacji z Cezarym Zaleskim to on zapewnił sobie tytuł.

W klasie 5 podczas ostatniego wyścigu najszybszy był Robert Herba w znanym z rajdowych tras Mitsubishi Lancer Evo II, ale finalnie tytuł powędrował do regularnie startującego Jerzego Dyszego w małym Renault Clio. Prawdziwą ucztą był jednak wyścig handicapowy, do którego przystąpili zawodnicy wszystkich klas. Najpierw startowały samochody najsłabsze, po nich, w odstępach 10 sek. na trasę ruszały kolejne klasy aż do najmocniejszych potworów klasy 5. W tym wyścigu najszybszy był Andrzej Dziurka w Fordzie Fiesta, który na ostatnim okrążeniu wyprzedził Cezarego Zaleskiego w Fiacie 126p.

Petter Furinen