28 Polaków we Włoszech. Podium Daniela Zająca

Rok Cup Italia podium Expert Rok-
fot. Rok Cup Italia

Przed nami start polskiego sezonu Rok Cup, a za nami pierwsza runda włoskiej edycji serii Rok, w której licznie wystąpili polscy kierowcy. Daniel Zając stanął na podium w kategorii Expert Rok.

Jedynym polskim kierowcą, który stanął na podium zawodów otwierających sezon Rok Cup Italia był weteran torów kartingowych Daniel Zając. W finale polski kierowca finiszował na trzeciej pozycji przed Australijczykiem Tylerem Greenburym i Włochem Andreą Sorbellą, który wygrał kategorię Expert Rok. Daniel Zając wykonał znakomitą robotę w finale, bo przesunął się względem startu o dziewięć pozycji!
W finale zobaczyliśmy również drugiego z Polaków Adriana Marcinkiewicza, który finiszował na 9. miejscu.

W kategorii Mini Rok bardzo blisko podium znalazł się Błażej Kostrzewa, który został sklasyfikowany na czwartej pozycji (strata do trzeciego zawodnika na mecie finału to 7,5 sekundy). W finale wystartowało jeszcze pięciu innych polskich zawodników. Aleksander Pelikański zajął 11. pozycję, Jan Chojnacki był 22., Kacper Kluk 23, a Dominik Wójcik 24., a Stanisław Grabowski 27. Wygrał Achille Rea z Włoch.

Wśród juniorów w finale wystąpiło siedmiu Polaków. Niestety żaden z nich nie znalazł się w ścisłej czołówce stawki. Miłosz Smuk zajął 12. miejsce, po brawurowej jeździe w finale i zdopbyciu 17 pozuycji. Tuż za nim uplasowali się Mateusz Wal (13. miejsce) i Tomasz Cichoracki (P14), Borys Błaszczyk (P16, +10), Oskar Hildebrański (P18), Natan Rybczyński (P21) oraz Antoni Kosiba (P32). Rywalizację juniorską wygrał Włoch Federico Sbardellati.

W finale kategorii Senior Rok wystartowało czterech Polaków. Najwyżej sklasyfikowany został Piotr Protasiewicz, który finiszował na 6. pozycji (+P10). 12. był Franciszek Czapla, 15. Franciszek Lassota, a 26. Piotr Orzechowski. Triumfatorem wśród seniorów został Andrea Giudice z Włoch.

Z kolei jedynym zawodnikiem w kategorii biegowej z Polski był Adrian Łabuda, który w Shifter Roku uplasował się na 29. pozycji, nie kończąc rywalizacji. Wygrał Ricardo Rigodanza z Włoch. W kategorii Super Rok tym razem zabrakło polskich zawodników, a zwycięzcą został Włoch Brando Pozzi.

Pozostali polscy zawodnicy, których zabrakło w wyścigach głównych swój udział zakończyli na kwalifikacjach. Polacy, którzy uczestniczyli w zawodach:

Mini Rok: Błażej Kostrzewa, Nikodem Osiecki, Tymoteusz Pięta, Kacper Kluk, Aleksander Pelikański, Dominik Wójcik, Jan Chojnacki, Mikołaj Gawlikowski, Stanisław Grabowski

Junior Rok: Miłosz Smuk, Natan Rybczyński, Borys Błaszczyk, Mateusz Wal, Tomasz Cichoracki, Antoni Kosiba, Oskar Hildebrański. Michał Czyżewicz, Julia Angerlard, Michał Zając

Senior Rok: Colin Ważny, Aleksander Ruta, Franciszek Lassota, Piotr Orzechowski, Franciszek Czapla, Piotr Protasiewicz

Expert Rok: Daniel Zając, Adrian Marcinkiewicz

Shifter Rok: Adrian Łabuda

Kolejną rundę Rok Cup Italia zaplanowano na połowę kwietnia w Jesolo.

fot. Rok Cup Italia