wtorek, 30 listopada, 2021
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaRajdy30-lecie Rajdu Rzeszowskiego

30-lecie Rajdu Rzeszowskiego

Tegoroczna odsłona Rajdu Rzeszowskiego, rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Poslki, będzie jubileuszową, trzydziestą już edycją tego rajdu. Zatem przybliżmy historię tej imprezy.

Historia Rzeszowskiego rozpoczęła się 8 kwietnia 1978 roku, kiedy to wystartował pierwszy Rajd Rzeszowski i od razu były to zawody w randze Mistrzostw Polski. Wówczas na starcie stanęło 90 załóg. Pierwsze dwie edycje nosiły nazwę Nocny Rajd Rzeszowski. Była to jedyna znaczna zmiana nie licząc Rajdu Stomil. Właśnie ten rajd chwilowo zastąpił Podkarpacki klasyk w latach 1972 – 1979. Później impreza zyskała nazwę Rajd Rzeszowski i tak zostało do dziś. Natomiast Rajd Stomil poszedł w odstawkę, aż do 2019 roku. Wtedy też reaktywowaną tą imprezę, a na starcie stanęli m.in Miko Marczyk i Tomasz Kasperczyk.

Przez wiele lat Rajd Rzeszowski w swojej nazwie zyskiwał po jednym nowym wyrazie. Były także edycja pod nazwą Platynowy i Karpacki Rajd Rzeszowski. Ranga była oczywista, runda RSMP oraz przez kilka sezonów Puchar PZM. Na starcie wielokrotnie stawali zawodnicy rywalizujący w pucharach markowych typu: Opel Cup, Ford Fiesta Trophy, Citroen Racing Trophy czy Daewoo Lanos Cup.

Rajd Rzeszowski – rekordziści: Bouffier i Grzyb

Największą ilość zwycięstw na koncie ma Bryan Bouffier ( 5 triumfów w klasyfikacji generalnej ). Z kolei najwięcej razy na podium stawał Grzegorz Grzyb ( 10 ), który ma także najwięcej startów w tej imprezie ( 22 ). Warto wspomnieć, że dla tego zawodnika to rajd rodzinny, stąd tak dobra zjanomość okolicznych tras.

Rajd Rzeszowski przez lata zyskał uznanie nie tylko polskich załóg, ale i zagranicznej czołówki. Przez trzy lata posiadał rangę rundy ERC co było dużym wyróżnieniem dla organizatorów. Na ten moment owa runda RSMP jest stałą częścią cyklu Mistrzostw Europy Centralnej i Mistrzostw Słowacji. Tegoroczna rywalizacja ruszy w dniach 6 – 8 sierpnia i będzie (przynajmniej takie są plany) czwartą eliminacją RSMP 2021.

Dominik Reda
Rajdy samochodowe są jego całym życiem. Interesuje go wszystko co z nimi jest związane – ciekawostki, statystyki, historia. W Rally and Race Dominik będzie Wam przybliżał wszystko co związane jest z tą dyscypliną motorsportu.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Śnieżne testy Hyundai i20 Rally1 WRC 2022

Testy nowego hybrydowego Hyundaia i20 Rally1 WRC 2022 w prawdziwych zimowych warunkach. Za kierownicą Ott Tanak.

Wyniki Show Pucharu Toru Modlin

W sobotę na torze w Modlinie odbyła się impreza dla zawodników z licencją Tor Modlin Rally Show....

Finał Mistrzostw Świata Rallycross na Nürburgring

Skrót najciekawszych wydarzeń na ostatniej rundzie sezonu w Mistrzostwach Świata Rallycross na Nürburgringu. Finałowa batalia pomiędzy dwoma...

Polacy na mecie portugalskiego klasyka!

Zespół BOMBA Rally Raid Team, w składzie Adam Bomba, Jacek Soboń, Mikołaj Otto, Łukasz Zoll oraz Pedro...

NAJPOCZYTNIEJSZE