30. rocznica śmierci Ayrtona Senny – obchody także w Polsce

Fot. Tomasz Kubiak/ŚwiatWyścigów.pl

1 maja to wyjątkowy dzień w sporcie samochodowym, który na zawsze będzie związany z osobą Ayrtona Senny. Tego dnia w 1994 roku trzykrotny mistrz świata zginął w wypadku na torze Imola.

Grand Prix San Marino 1994 to tragiczny weekend w historii sportów motorowych i Formuły 1. Dzień wcześniej życie stracił inny kierowca wyścigowy Roland Ratzenberger, jednak to śmierć Senny wstrząsnęła światem i na zawsze zmieniła wyścigi, czyniąc kwestię bezpieczeństwa absolutnie bezkompromisowym priorytetem.

Tak, jak pogrzeb Senny w jego rodzinnym São Paulo odbył się przy udziale 200 tysięcy osób, każda rocznica jego śmierci jest czczona przez fanów Formuły 1, a przypadające w tym roku 30-lecie będzie szczególnie obchodzone.

Fot. Tomasz Kubiak/ŚwiatWyścigów.pl

Od São Paulo po Imolę

Domowym torem Ayrtona Senny był zlokalizowany w São Paulo Interlagos, na którym wygrywał dwukrotnie: w latach 1991 i 1993. 1 maja jest w Brazylii świętem narodowym, dlatego organizowany jest wtedy Ayrton Senna Racing Day.

Jest to bieg w imieniu wielkiego mistrza, który odbędzie się po raz pierwszy od pięciu lat. Dorośli będą mogli współzawodniczyć na dystansie 5, 10 lub 21 kilometrów, natomiast dla dzieci od 2 do 12 lat przewidziano dystans od 50 do 400 metrów.

Fot. Tomasz Kubiak/ŚwiatWyścigów.pl

W miejscowości Imola obchody już się rozpoczęły. 21 marca, w dzień urodzin kierowcy, w centrum miasta otwarto wystawę 94 niepublikowanych wcześniej zdjęć Senny, pod nazwą MAGIC. Ayrton Senna – Imola 1994-2024. W tym samym czasie odbywają się także dwie inne wystawy, a ulice zostały przyozdobione plakatami, instalacjami oraz neonami przedstawiającymi wizerunek lub kask Brazylijczyka.

Fot. Tomasz Kubiak/ŚwiatWyścigów.pl

1 maja obchody przeniosą się na tor wyścigowy, wewnątrz którego zlokalizowany jest pomnik Senny. W ten dzień bramy obiektu zostaną otwarte za darmo dla wszystkich, natomiast o 13:30 w zakręcie Tamburello odbędzie się uroczystość z udziałem przedstawicieli zarówno lokalnych jak i międzynarodowych urzędników.

Ceremonia przeniesie się następnie do zakrętu Villeneuve’a, gdzie zostaną złożone kwiaty dla Rolanda Ratzenbergera, a zakończy się minutą ciszy. Następnie w biurze prasowym odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego Petera Levaya o Ratzenbergerze oraz prezentacja książki Franco Nugnesa Senna. The Truths.

Memoriał Ayrtona Senny

Pamięć trzykrotnego mistrza świata zostanie uczczona także w Polsce. 1 maja na Autodromie Słomczyn odbędzie się Memoriał Ayrtona Senny – pierwsza runda cyklu Kart Masters w sezonie 2024.

Kart
fot. Kart Masters

Zawody zostaną rozegrane pod patronatem Instytutu Ayrtona Senny, który przekazał nagrody rzeczowe, w tym pamiątkowe dyplomy dla zwycięzców klas.

Imprezę można będzie oglądać nie tylko na torze, lecz również poprzez internetową transmisję na żywo. Zawody skomentują Mikołaj Sokół i Robert Smoczyński, którzy poświęcą czas również na spotkanie z fanami.

Pełne wprowadzenie do Kart Masters przeczytacie w niedanym materiale na naszej stronie. Relację z imprezy również przeczytacie w internetowym wydaniu RALLY and RACE.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata motorsportu, obserwuj serwis RALLY and RACE w Wiadomościach Google.