W kalendarzu WRC 2021 pojawiła się zupełnie nowa impreza na śniegu i lodzie. Odbędzie się w Rovaniemi w dniach 26-28 lutego i zastąpi odwołany Rajd Szwecji. Będzie to jedyne (pomijając warunki panujące obecnie w Monte Carlo) jedyna czysto zimowa runda tegorocznych Rajdowych Mistrzostw Świata.

Fiński Arctic Rally w kalendarzu WRC 2021 oznacza, że w tym roku ten kraj będzie gospodarzem aż dwóch rund WRC. Oprócz lutowej imprezy kierowcy światowej czołówki pojawią się także na Rajdzie Finlandii, który odbędzie się na kultowych szutrowych drogach wokół Jyväskylä – w dniach 29 lipca – 1 sierpnia 2021 roku.

Rovaniemi, w którego okolicach odbywa się Arctic Rally, to stolica najbardziej wysuniętej na północ prowincji Laponii w Finlandii, która leży tuż za kołem podbiegunowym. Zawody odbędą się w okresie, kiedy w tamtejszym regionie temperatury spadają poniżej -30 °C.

Rovaniemi znane jest nie tylko z Arctic Rally, skuterów śnieżnych i zorzy polarnej, ale także z tego, że uznaje się je za dom Świętego Mikołaja (lub Joulupukki, jak go nazywa się w Finlandii).

WRC 2021 – plan Arctic Rally

Rajd rozpocznie się w piątek 26 lutego porannym shakedownem. Następnie wieczorem kierowcy ruszą na pierwsze odcinki specjalne. W sobotę odbędą się trzy próby przeprowadzone dwukrotnie przed niedzielnym finałem, który kończy się na Wolf Power Stage. Podczas imprezy odbędzie się 10 etapów łacznej długości 260 km.

Być może impreza zagości na dłużej w kalendarzu, bo przy aktualnych warunkach klimatycznych, to jedno z niewielu miejsc, które jeszcze gwarantuje prawdziwą aurę zimową. Trzymamy kciuki za Finów.