poniedziałek, 5 czerwca, 2023
Strona głównaRajdy50 lat historii – jubileuszowa edycja Rajdu Festiwalowego

50 lat historii – jubileuszowa edycja Rajdu Festiwalowego

 

  • Mistrzostwa Śląska w Opolu – zawody organizowane przez Automobilklub Opolski będą II rundą popularnego cyklu rajdowego.
  • Pół wieku historii – Rajd Festiwalowy to jedna z najstarszych imprez w polskich sportach motorowych.
  • Impreza tradycyjnie będzie towarzyszyć Krajowemu Festiwalowi Polskiej Piosenki w Opolu.
  • Blisko 45 kilometrów rywalizacji na trasach, które nie były wcześniej wykorzystywane.

W dniach 15-16 czerwca odbędzie się jubileuszowa, 50. edycja Rajdu Festiwalowego. Niezwykła impreza, która od 1970 roku łączy świat sportu motorowego z show-biznesem, dołączy do elitarnego grona zaledwie kilku rajdów w Polsce, które były rozgrywane 50 lub więcej razy. Tegoroczna odsłona jak zwykle będzie towarzyszyć Krajowemu Festiwalowi Polskiej Piosenki w Opolu, więc na trasie należy spodziewać się ciekawych, znanych i lubianych postaci.

W tym roku Rajd Festiwalowy po raz pierwszy będzie zaliczany do Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska. W harmonogramie znalazły się trzy odcinki specjalne – prolog w samym centrum Opola, który zostanie rozegrany w sobotę 15 czerwca, a także dwa, trzykrotnie pokonywane odcinki specjalne. Z nimi zawodnicy zmierzą się kolejnego dnia. Zwycięzców poznamy w niedzielę, kilka minut przed godziną 17:00, kiedy załogi pojawią się na mecie ulokowanej na Rynku w Opolu.

Warto przy tym dodać, że tegoroczne odcinki Festiwalowego nigdy nie były wykorzystywane w jakimkolwiek rajdzie, więc dla każdego z zawodników będą zupełną nowością. Choć impreza jest rozgrywana nieprzerwanie od 50 lat, to organizatorom udało się wyszukać nieodkryte jeszcze drogi w okolicach Opola, które dodadzą jeszcze więcej smaku zaciętej rywalizacji toczącej się w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Śląska.

Oczywiście i w tym roku rajd będzie towarzyszył Krajowemu Festiwalowi Polskiej Piosenki w Opolu, więc należy spodziewać się, że na trasie – czy to w roli kierowców, czy pilotów – zobaczymy znane postacie show-biznesu. W przeszłości w imprezie brali udział m.in. Michał Wiśniewski, DJ Adamus czy też Radosław Bielecki z kabaretu Neo-Nówka. Organizatorzy będą stopniowo odkrywać karty i budować napięcie powoli zdradzając obsadę tegorocznej edycji. Można być zatem pewnym, że także tym razem lista zgłoszeń będzie nadzwyczaj interesująca.

Tomasz Gołdys, dyrektor Rajdu Festiwalowego:
– W tym roku oesy wiodą po drogach powiatu opolskiego, jak i w samym Opolu, zatem otoczenie będzie zróżnicowane i nie zabraknie na nich zdradliwych partii i małych wzniesień. Należy jednak pamiętać, że drogi Opolszczyzny należą do szybkich, więc na odcinkach będą partie pokonywane z gazem w podłodze. Ci kierowcy, którzy wolą kręte fragmenty będą mogli zaprezentować kibicom swoje umiejętności podczas prologu w centrum Opola. To będzie techniczna, ciekawa i widowiskowa próba. Jak zawsze rajd jest imprezą towarzyszącą Krajowemu Festiwalowi Polskiej Piosenki w Opolu, więc na pewno będziemy mieli ciekawych gości.

Harmonogram 50. Rajdu Festiwalowego – 2. rundy RSMŚl 2019

Sobota, 15 czerwca
18:30 – honorowy start (Opole, Rynek)
18:48 – OS1: Debiuty (1,38 km)

Niedziela, 16 czerwca
7:40 – Serwis A: 30 min. (Opole, Polaris Emea Support Center)
8:33 – OS2: Superjedynki (7,03 km)
9:21 – OS3: Premiery (7,50 km)
10:36 – Serwis B: 30 min. (Opole, Polaris Emea Support Center)
11:44 – OS4: Superjedynki (7,03 km)
12:32 – OS5: Premiery (7,50 km)
13:47 – Serwis C: 30 min. (Opole, Polaris Emea Support Center)
14:55 – OS6: Superjedynki (7,03 km)
15:43 – OS7: Premiery (7,50 km)
16:57 – ceremonia mety (Opole, Rynek)

Łączna długość odcinków specjalnych 44,97 km.

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska – informacje:

RSMŚl to cykl rajdów okręgowych, organizowanych przez automobilkluby zrzeszone w Polskim Związku Motorowym (ZO Katowice). Rundy zaliczane do RSMŚl to jednodniowe rajdy, o łącznej długości odcinków specjalnych od 25 do 50 km. Mogą brać w nich udział kierowcy posiadający licencję RN (licencja rajdowa I stopnia), oraz piloci posiadający licencję R, RN, lub R-codriver. Kierowcy z licencją R (licencja rajdowa II stopnia) mogą startować tylko w klasie Gość. Do zawodów dopuszczone są samochody posiadające aktualną lub wygasłą licencję FIA/PZM oraz samochody klasy Open. Wszystkie pojazdy i zawodnicy muszą posiadać wyposażenie bezpieczeństwa zgodne z regulaminem mistrzostw.

Kalendarz mistrzostw tworzy sześć rund, w których zawodnicy ścigają się po asfaltowych odcinkach specjalnych:

  • 17-18 maja: 1. Rajd Ziemi Głubczyckiej (Głubczyce)
  • 15-16 czerwca: 50. Rajd Festiwalowy (Opole)
  • 6-7 września: Rajd Mikołowsko-Żorski 2019 (Chorzów)
  • 27-28 września: 65. Rajd Wisły (Wisła)
  • 12-13 października: 5. Rajd Grodzki (Gorlice)
  • 15-16 listopada: 45. Rajd Cieszyńska Barbórka (Cieszyn)

inf.pras.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Kajetanowicz i Szczepaniak stają na podium WRC2 w Rajdzie Sardynii

Świetny debiut w nowym samochodzie rajdowym zaliczyli Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak, którzy rywalizowali w ostatnich dniach...

Damian Litwinowicz wygrywa 2 rundę ERX w Portugalii

Damian Litwinowicz zapisuje na swoje konto kolejną rundę Mistrzostw Europy Rallycross. Polak tryumfuje na Portugalskim torze Montalegre....

42 Rajd Podlaski 2023 | ACTION by MotoRecords.pl

Grzegorz Grzyb i Adam Binięda wygrywają 42. Rajd Podlaski
42. Rajd Podlaski wygrała załoga Grzegorz Grzyb i Adam Binięda. Zobaczcie jak rywalizacja podczas 3 rundy RSMP...

WRC Rajd Sardynii 2023! – „Jumps & max attack!!”

Rajd Sardynii 2023
Opada kurz po szutrach Rajdu Sardynii! Na włoskich odcinkach specjalnych najszybsi byli Thierry Neuville i Martijn Wydaeghe....

Wielki szlem Verstappena w Grand Prix Hiszpanii

Verstappen_Grand Prix Hiszpanii
Max Verstappen odniósł bezapelacyjne zwycięstwo w Grand Prix Hiszpanii na torze Barcelona-Catalunya. Holender po starcie z pole...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here