57. Rajd Portugalii: perfekcyjna rozgrzewka Hyundaia

Portugalii
fot. Dani Sordo - oficjalny profil Facebook

Podopieczni Cyrila Abiteboula zdominowali oficjalną rozgrzewkę przed Rajdem Portugalii. Najszybsi okazali się Daniel Sordo i Candido Carrera, którzy pokonali Tanaka i Jarveoję oraz Neuville’a i Wydaeghe. Kłopoty techniczne dopadły ekipę Gazoo Racing – awaria systemu hybrydowego zwolniła Rovanperę i Halttunena.

Areną porannej rozgrzewki był blisko pięciokilometrowy oes „Baltar” – sprawdzian znany z poprzednich edycji Vodafone Rajdu Portugalii. Znaczna część trasy prowadziła przez leśną i krętą partię, zwieńczoną widowiskowym przejazdem po miejscowym torze rallycrossowym.

Pierwszymi liderami shakedownu zostali urzędujący mistrzowie świata – Kalle Rovanpera i Jonne Halttunen (2:52:700). Finowie pokonali Sordo i Carrerę o zaledwie cztery dziesiąte sekundy, zaś wirtualne podium uzupełnili Katsuta oraz Johnston (półtorej sekundy straty). Decydujący okazał się drugi przejazd. Hiszpanie skorzystali na problemach drużyny Gazoo Racing (awaria systemu hybrydowego), wspinając się na czoło tabeli z wynikiem 2:51:200. Tanak i Jarveoja byli wolniejsi o pół sekundy, a Neuville i Wydaeghe stracili kolejne cztery dziesiąte. Belgowie skończyli trening w nieco gorszych nastrojach – podczas pierwszego z trzech przejazdów trafili bowiem na zdezorientowanego psa który wpadł pod koła ich auta.

Zobacz też: „Francuski łącznik” – Hubert Kowalczyk o wyborze Renault Clio Rally3

Wśród załóg dysponujących maszynerią Rally2 najszybsi okazali się Gus Greensmith oraz Jonas Andersson (2:57:700). Podopieczni Toksportu o trzy dziesiąte sekundy wyprzedzili Loubeta i Pascauda, którzy zaliczyli o jeden przejazd więcej. Trzecie miejsce zajął faworyt tegorocznej odsłony Vodafone Rajdu Portugalii, Oliver Solberg. Szwed prowadzony przez Elliotta Edmondsona zameldował się na mecie lotnej ze stratą ośmiu dziesiątych sekundy.

Szutrowa pocztówka z Portugalii

Widowiskowy finisz na Circuito Rallycross de Baltar był jedynie przedsmakiem czekających nas, szutrowych emocji. Na godzinę 18:00 polskiego czasu zaplanowano ceremonię startu, a o 20:05 rozpocznie się właściwa rywalizacja. Stawka 57. edycji Vodafone Rajdu Portugalii zmierzy się z krótkim (raptem trzy kilometry), asfaltowym superoesem „Figueira da Foz”.

Korzystając z okazji zachęcamy Was do sprawdzenia oferty Motowizji. Jak przed rokiem, rywalizacja na trasach Rajdowych Mistrzostw Świata oraz Mistrzostw Starego Kontynentu trafia na antenę rodzimej stacji telewizyjnej. Motowizja pokaże wszystkie oesy WRC i ERC 2024 na żywo, z komentarzem ekspertów i zaproszonych do studia gości. Poza relacjami live, na kanale znajdziecie także szczegółowe zapowiedzi rajdów, podsumowania każdego etapu, czy wywiady z zawodnikami. Szczegóły oferty znajdziecie na stronie motowizja.pl.

Wszystkie informacje o 57. Rajdzie Portugalii znajdziecie na oficjalnej stronie imprezy. Po więcej wieści z odcinków Rajdowych Mistrzostw Świata zapraszamy Was na rallyandrace.pl.

W Rally and Race cenimy sobie zdanie naszych czytelników. Zachęcamy Was do wyrażania własnych opinii i dyskusji w mediach społecznościowych. Jesteśmy też otwarci na wymianę argumentów. Wspólnie budujmy i wspierajmy społeczność kibiców oraz polski motorsport!