Tom Kristensson i Andreas Johansson (Hyundai i20 R5) wygrali zakończoną dziś 67. edycję Rajdu Wisły. W Beskidach Szwedzi wywalczyli komplet punktów, po tym jak zwyciężyli również na Power Stage – dodatkowo punktowanym, finałowym odcinku rajdu.

Rajd Wisły wrócił w tym roku do mistrzostw Polski po siedmioletniej przerwie. Zawody z bazą w Istebnej stanowiły siódmą, przedostatnią rundę RSMP. Załogi rywalizowały na dziesięciu odcinkach specjalnych o łącznej długości 110,94 km.

Warunki na trasie były niezwykle wymagające. Kręte, wąskie, a miejscami także bardzo dziurawe odcinki w okolicach Wisły, Ustronia, Istebnej, Milówki i Rajczy zmoczył deszcz, mnożąc liczbę pułapek i zdradliwych miejsc.

Zawody zakończyły się pewnym zwycięstwem szwedzkiej załogi Kristensson/Johansson. Podczas piątkowego etapu rajdu liderzy punktacji mistrzostw wygrali dwa z czterech oesów, a w sobotę byli najszybsi na wszystkich sześciu próbach i na mecie zameldowali się z ponad minutową przewagą nad rywalami. To trzecie w tym sezonie zwycięstwo Szwedów w rundzie RSMP. Poprzednio byli najlepsi w Rajdzie Podlaskim i Rajdzie Żmudzi na Litwie. Kristensson i Johansson wygrali także Power Stage – kończący zmagania, dodatkowo punktowany odcinek rajdu i dopisali do swojego konta komplet punktów (35) za Rajd Wisły.

Na drugim miejscu finiszowali Grzegorz Grzyb i Adam Binięda (Skoda Fabia Rally2 evo), przedłużając tym samym szanse na pokonanie Kristenssona i Johanssona w wyścigu po mistrzostwo Polski. Trzecie miejsce wywalczyli Kacper Wróblewski i Jakub Wróbel (Skoda Fabia Rally2 evo), którzy w sobotę zmagali się z problemami technicznymi. Załoga ORLEN Team straciła drugie miejsce na dwa oesy przed końcem rywalizacji.

Wyniki Rajdu Wisły oznaczają, że w grze o mistrzostwo Polski pozostają już tylko Kristensson (200 pkt) i Grzyb (186 pkt). Szweda nie zdoła już wyprzedzić Wróblewski (158 pkt). O tym kto założy mistrzowską koronę zdecydują zatem wyniki Rajdu Koszyc (22-23 października) – finałowej rundy RSMP 2022. Do końcowej klasyfikacji mistrzostw liczy się siedem najlepszych wyników.

W klasyfikacji samochodach z napędem na jedną oś Rajd Wisły wygrali Adam Sroka i Patryk Kielar (Peugeot 208 Rally4), co jest ich trzecim triumfem w tym sezonie krajowego czempionatu. Na 10 odcinkach specjalnych wypracowali blisko 3,5 minuty przewagi nad kolejną z załóg – Markiem Nowakiem i Adamem Grzelką (Opel Corsa Rally4). Najniższy stopień podium zajęli Jacek Sobczak i Michał Marczewski (Porsche 911 GT3, +3:53,5 s). Sroce i Kielarowi do przypieczętowania tytułu mistrzów Polski w klasie 2WD zabrakło dwóch punktów, więc również w tym przypadku decydujące będą wyniki Rajdu Koszyc.