piątek, 16 kwietnia, 2021
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona główna Aktualności 71. edycja Rajdu Polski - zapowiedź

71. edycja Rajdu Polski – zapowiedź

W najbliższych dniach, 26 – 29 czerwca w Polsce i na Litwie odbędzie się długo wyczekiwana przez każdego kibica rajdów 71. edycja Rajdu Polski. Jest to nie lada powód do radości, ponieważ Rajd Polski powrócił w tym roku do kalendarza WRC. To drugi najstarszy po Monte Carlo rajd samochodowy na świecie, który w tym roku będzie siódmą rundą Rajdowych Mistrzostw Świata FIA (FIA World Rally Championship).

71 załóg zgłosiło swoją kandydaturę na 71. Lotos Rajdu Polski. Na malownicze Mazury przyjadą najlepsi kierowcy świata – m.in Sebastian Ogier, Juri-Matti Latvala, Kris Meeke, Mads Ostberg czy też Thiery Neuville. Oczywiście nie zabraknie również polskich kierowców. Na starcie stanie aż jedenaście załóg z Polski, m.in Robert Kubica oraz Krzysztof Hołowczyc.

Nowością podczas tegorocznej edycji Rajdu Polski jest to, że rajd zostanie rozegrany nie tylko na terenie Polski. Po raz pierwszy zawody zostaną rozegrane na terenie dwóch państw – w tym przypadku, zawodnicy na jeden dzień przeniosą się na litewski szuter.

Na czas trwania imprezy przewidziano aż 24 odcinki specjalne o łącznej długości 360 kilometrów. Nie zabraknie również zmagań na doskonale znanym torze Mikołajki, gdzie przejazdy zawodników  odbędą się późnym wieczorem.

Ceremonia otwarcia rajdu odbędzie się nie gdzie indziej jak w urokliwej stolicy Rajdu Polski – Mikołajkach.

5

Zmagania zawodników będziemy oglądać już od czwartkowego poranka, gdzie kibice będą mogli obejrzeć odcinek testowy.  O 15:30 odbędzie się ceremonia startu, po czym zawodnicy udadzą się na pierwsze odcinki specjalne. Czwartkowe popołudnie to dwa odcinki – Miłki i Kruklanki.

Piątek, jest tak zwanym dniem litewskim. Zawodnicy rozpoczną rywalizacje w Polsce, aby następnie udać się na Litwę. Po dwóch OS’ach na Litwie, zawodnicy wracają do Polski – tutaj czeka na nas jeszcze jeden przejazd przez mazurskie szutry, a następnie zmagania na torze w Mikołajkach, które będą zakończeniem drugiego dnia zmagań.

Sobotni dzień jest obfity w liczbę oesowych kilometrów – zawodnicy mają do pokonania 5 odcinków  specjalnych w pierwszej pętli, natomiast w drugiej cztery. Zakończeniem rajdowej soboty jest również przejazd po torze Mikołajki.

Niedziela to ostatni dzień zmagań. Zawodnicy zaczynają od przejazdu dwóch odcinków, które możemy podziwiać również w czwartek – są to ponownie Miłki i Kruklanki. Następnie zmagania na torze w Mikołajkach  i ostatni OS tego radju – Baranowo.

3

Uroczyste zakończenie rajdu oraz dekoracja zwycięzców odbędzie się tym razem na torze Mikołajki.

Miejmy nadzieje, że Rajd Polski pozostanie rundą WRC na kolejne lata. Piękne okolice mazurskich jezior, szutrowe drogi, widowiskowe hopy – czy czegoś więcej może pragnąć każdy rajdowy kibic?

Tekst i fot: Kamil Kotliński

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Duńska przygoda Hyundai Poland Racing

Polski zespół Kowax 2B Rally Team przy współpracy z Hyundai Denmark utworzy Hyundai Rally Team Denmark. Za...

Zdradliwa miejscówka podczas TARMAC MASTERS

Jedno z bardziej wymagających miejsc podczas 1 rundy TARMAC MASTERS Tech-Mol Rally 2021 na OS 5 (Cosmos)....

Kajetanowicz i Szczepaniak rozpoczynają walkę o Mistrzostwo Świata

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak przystępują do kolejnego sezonu Rajdowych Mistrzostw Świata. Pierwszym startem w tym roku...

Rusza Time Attack Poland 2021

1 runda Time Attack Poland na torze Jastrząb odbędzie się zgodnie z planem. Już w sobotę 17...

Marczyk z Orlen Teamem ruszają na podbój Europy

Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk zaprezentowali swoje międzynarodowe plany oraz przede wszystkim barwy Skody Fabii Rally2 Evo! ,,To...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Rajd Monte Carlo 2021: Szykana i tablica w miejscu wypadku Tanaka

Podczas tegorocznej edycji Rajdu Monte Carlo organizatorzy przewidzieli kilka ważnych zmian. Jedną z nich są specjalne środki ostrożności w miejscu ubiegłorocznej kraksy Tanaka. W tym...

Jakub Brzeziński wraca do ścigania i wsiada do Rally4!

„Colin”, czyli Jakub Brzeziński, po roku przerwy od regularnych startów wraca w wielkim stylu. Mistrz Polski w klasie 4WD opowiedział nam o swoich szczegółowych...

Kto i czym pojedzie w RSMP, czyli co już wiemy o roszadach wśród polskich kierowców

Sezon RSMP 2021 rusza za nieco ponad trzy miesiące, ale niektórzy kierowcy już przedstawili swoje częściowe plany na tegoroczny rok zmagań w krajowym czempionacie. Adrian...

Fabia R5 vs Gaz 51, czyli estońska przygoda Zapały

Mariusz Zapała w niecodzienny sposób zakończył udział w Samsonas Rally Rokiskis. Mimo jednego zdarzenia to właśnie druga sytuacja sprawiła o zapadnięciu decyzji o wycofaniu...