poniedziałek, 27 września, 2021
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaAktualności81 samochodów na start – mocna obsada 2. rundy OPONEO Mistrzostw Polski...

81 samochodów na start – mocna obsada 2. rundy OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross

W Toruniu pierwszy weekend maja upłynie pod znakiem wysokooktanowych emocji, jakie wywołają zacięte, kontaktowe pojedynki szybkich kierowców ścigających się na szutrowo-asfaltowym torze toruńskiego Motoparku. Właśnie na tym obiekcie odbędzie się kolejna odsłona walki o punkty w tegorocznej edycji OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross. W zaplanowanych na 6-7 maja zawodach wystartuje aż 81 kierowców. Liczną stawkę krajowego czempionatu uzupełnią także zawodnicy zagraniczni, ponieważ impreza w Toruniu będą jednocześnie rundą Mistrzostw Strefy Europy Centralnej (FIA CEZ). Emocjonującą rywalizację zderzak będzie można obejrzeć za darmo, bowiem wstęp na tor jest bezpłatny.

 1runda_mprc_9_04_2017_1

W związku z wysoką liczbą zgłoszeń harmonogram 2. rundy OPONEO MPRC obejmuje dwa dni – sobotę i niedzielę (6 i 7 maja). Na sobotnie popołudnie zaplanowano biegi treningowe i pierwsze wyścigi kwalifikacyjne. Niedziela to cały dzień motoryzacyjnych wrażeń i emocji – zawodnicy wyjadą na tor już o 8:30, a w każdej z sześciu klas kibice będą mogli śledzić rywalizację w biegach kwalifikacyjnych, półfinałowych i finałach. Podobnie jak w przypadku poprzedniej rundy cyklu, także w Toruniu wstęp na zawody będzie bezpłatny.

 dariusz_topolewski_1runda_mprc_09_04_2017_(2)

Obrona prowadzenia w klasyfikacji najbardziej widowiskowej kategorii SuperCars – przed tym zadaniem w Toruniu stanie Tomasz Kuchar. Urzędujący Mistrz Polski w Rallycrossie zaliczył świetny start do obecnego sezonu. Podczas inauguracyjnej rundy na Autodromie Słomczyn, kierowca żółtego Citroena C4 zwyciężył w finale i zgromadził w sumie 24 punkty. Ledwie 4 punkty mniej niż Kuchar ma na swoim koncie Marcin Gagacki, którego także nie zabraknie w Toruniu, więc kibice mogą liczyć na powtórkę ze Słomczyna, gdzie pojedynki Kuchara z Gagackim były ozdobą zawodów. Łącznie w najmocniejszej klasie SuperCars organizatorzy przyjęli 8 zgłoszeń.

 final_gagacki_kuchar_1runda_mprc_09_04_2017

Imponująco prezentuje się lista pretendentów do triumfu w kategorii SuperNationals. O zwycięstwo w tej klasie powalczy aż 27 kierowców. W licznej grupie zgłoszonych zawodników nie mogło zabraknąć triumfatora tej klasy z rundy w Słomczynie, czyli Łukasza Zolla. Lider punktacji kategorii SuperNationals Open będzie odpierał ataki m.in. Pawła Melona. Kierowca, który rok temu wywalczył tytuł wicemistrzowski w tej klasie, z pewnością będzie chciał sobie powetować niezbyt udany start w otwierających sezon zawodach. W Słomczynie Melon miał problemy ze Skodą Fabią, więc w Toruniu zobaczymy go już za kierownicą innego samochodu, czyli BMW e46. Apetyty na zwycięstwo w klasie SuperNationals mają także kierowcy, którzy w Słomczynie pokazali się z dobrej strony, czyli Jakub Wyszyński (Citroen C2) oraz Konrad Kacprzak (Opel Astra) i znany ze startów w KIA LOTOS Race Rafał Berdys (Citroen Saxo). Oprócz polskiej czołówki w zawodach w Toruniu wystartują także kierowcy z Czech, Węgier, Słowacji i Austrii rywalizujący w rallycrossowych Mistrzostwach Strefy Europy Centralnej (FIA CEZ). Wśród nich będą m.in. Roman Castoral (Opel Astra) – wielokrotny triumfator cyklu FIA CEZ w klasie SuperNationals S2000, a także Miroslav Pospichal (Volkswagen Polo) i Karl Schadenhofer (Volkswagen Golf) – czołowa dwójka sezonu 2016 FIA CEZ w kategorii SuperNationals OPEN.

 klasa_e36_1runda_mprc_9_04_2017

W klasie BMW e36 organizatorzy otrzymali 15 zgłoszeń, ze zwycięzcą pierwszej rundy Przemysławem Wójcickim na czele. W kolejnej z klas „markowych”, czyli Seicento Cup, do rywalizacji także stanie 15 zawodników, a pierwszego miejsca w punktacji będzie bronił Łukasz Grzybowski, który w Słomczynie wywalczył 30 punktów. Listę zgłoszeń uzupełnia piątka kierowców toczących pojedynki w klasie Fiata 126p oraz pięciu najmłodszych adeptów rallycrossu, ścigających się w konstrukcjach typu buggy zbudowanych na podzespołach małego Fiata.

 konrad_kacprzak_1runda_mprc_09_04_2017

Dla kibiców, którzy nie będą mogli osobiście pojawić się na zawodach w Toruniu sponsor tytularny cyklu – firma OPONEO – przygotował internetową transmisję na żywo z wyścigów półfinałowych i finałowych. Relacja będzie dostępna na kanale Oponeo Motorsport w serwisie YouTube.

 kuchar_gagacki_1runda_mprc_9_04_2017

W sezonie 2017 sponsorem tytularnym Mistrzostw Polski Rallycross jest OPONEO. Organizacją cyklu zajmują się stowarzyszenie OPONEO Motorsport i Automobilklub Rzemieślnik przy współpracy Automobilklubu Kujawsko-Pomorskiego oraz LKT Wyczół, pod patronatem Polskiego Związku Motorowego.

 lukasz_grzybowski_1runda_mprc_09_04_2017

Wypowiedzi przed 2. rundą OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross:

Mikołaj Otto, Automobilklub Polski (Klasa SuperCars – Mitsubishi Lancer):

– Nie jestem zwolennikiem zmian, jakie obiekt w Toruniu przechodził na przestrzeni lat. Nie miałem jeszcze okazji poznać najnowszej konfiguracji tego obiektu, ale mam nadzieję, że miło mnie zaskoczy. Dla mnie jednak ma to drugorzędne znaczenie, bo tor będzie taki sam dla wszystkich kierowców, a najważniejsze jest to żeby się ścigać. Po rundzie w Słomczynie zrobiliśmy kilka korekt w zawieszeniu mojego Lancera, by poprawić jego prowadzenie. Przed samymi zawodami będziemy jeszcze sprawdzać rezultaty tych zmian, a w weekend okaże się czy będę szybszy od konkurentów czy nie. Ścigam się z myślą o wygranych, więc oczywiście chciałbym być przed rywalami, choć nie będzie to łatwe, bo wiele zespołów poszło mocno do przodu w porównaniu z nami.

 lukasz_zoll_1runda_mprc_09_04_2017

Rafał Berdys, Automobilklub Rzemieślnik (Klasa SuperNationals – Citroen Saxo):

– Mój cel na zawody w Toruniu jest taki sam, jak na rundę w Słomczynie – chcę walczyć o zwycięstwo w swojej klasie. Moja forma i rezultaty z pierwszej rundy mocno mnie zmotywowały i podbudowały, nawet jeśli finałowy wyścig nie ułożył się po mojej myśli. W Toruniu stawiałem swoje pierwsze kroki w rallycrossie. W 2015 roku wystartowałem tam za kierownicą Fiata Seicento, więc tor znam dość dobrze. Już nie mogę się doczekać, kiedy znowu na niego wyjadę, zwłaszcza że na węższym i bardziej krętym obiekcie w Toruniu mój samochód powinien spisywać się lepiej niż w Słomczynie. Dodatkowo na drugą rundę mistrzostw będę miał gotowy mocniejszy silnik, więc brak mocy nie powinien mi doskwierać tak, jak podczas pierwszych zawodów. Konkurencja jest mocna, ale czuję, że ja też mam szanse na wygraną i postaram się je wykorzystać.

 marcin_gagacki_1runda_mprc_09_04_2017

Paweł Melon, Automobilklub Polski (Klasa SuperNationals – BMW e36):

– Moje auto miało być gotowe już na inaugurację sezonu, ale zabrakło nam czasu. Dlatego też w Słomczynie wystartowałem wypożyczoną Skodą Fabią, która była samochodem klasy SuperCars przystosowanym do regulaminu kategorii SuperNationals. Fabia bez przedniego napędu okazała się kłopotliwa w prowadzeniu. Nie było to wymarzone auto do rywalizacji w klasie SuperNationals i w efekcie pierwsza runda nie była dla nas zbyt udana. Na szczęście w Toruniu będę miał już do dyspozycji BMW e46, które budujemy od listopada. Mam nadzieję, że efektem naszych prac będzie konkurencyjny samochód, który pozwoli mi walczyć o miejsca na podium. Nie ukrywam, że mam spore nadzieje związane z 2. rundą OPONEO MPRC, bo lubię obiekt w Toruniu, nie tylko dlatego, że wygrałem na nim w poprzednim sezonie. Cieszę z tego, że frekwencja będzie jeszcze lepsza niż w Słomczynie. Rywalizacja w rallycrossie najlepiej smakuje, gdy dopisują konkurenci. Co więcej, w mocnej stawce wszyscy kierowcy są zmotywowani do tego, by podnosić swoje umiejętności.

 mikolaj_otto_1runda_mprc_09_04_2017

Konrad Kacprzak, Automobilklub Rzemieślnik (Klasa SuperNationals – Opel Astra):

– Przed drugą rundą mistrzostw pracowaliśmy nad samochodem, ale nie było szans na sprawdzenie go na torze w Toruniu. Wywalczyłem na tym obiekcie kilka pucharów, ale po raz ostatni ścigałem się tam ponad dwa lata temu, więc jestem ciekawy czy konfiguracja toru się zmieniła, a sam Motopark przeszedł jakieś modyfikacje. Oczywiście chciałbym powalczyć w tej rundzie o jak najlepszy rezultat, ale zdaję sobie sprawę z tego, jak mocna jest konkurencja. Mamy jeszcze drobny problem techniczny, z którym musimy się uporać, ale nie zmienia to faktu, że jestem dobrej myśli i już czekam na zielone światło nad torem!

 przemyslaw_wojcicki_1runda_mprc_09_04_2017

Harmonogram 2. rundy OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross (Motopark Toruń)

6 maja 2017, sobota:

 

 • 16:40-17:15: treningi
 • 17:30-19:00: I bieg kwalifikacyjny

 

7 maja 2017, niedziela:

 

 • 8:30-8:50: treningi
 • 8:50: biegi kwalifikacyjne II, III i IV
 • 12:30: biegi półfinałowe A i B
 • 15:00: biegi finałowe
 • 16:45: wręczenie nagród

Kierowcy startujący w rundach OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross otrzymują punkty za wyniki wywalczone w biegach kwalifikacyjnych, półfinałowych i finałowym. Tym samym praktycznie każdy z wielu wyścigów rozgrywanych w czasie zawodów jest wypełniony licznymi pojedynkami o każdą sekundę i każdy centymetr toru.

 tomasz_kuchar_1runda_mprc_09_04_2017

Punktacja klasy SuperCars przed 2. rundą OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross:

1. Tomasz Kuchar 24 pkt.

2. Marcin Gagacki 20 pkt.

3. Dariusz Topolewski 17 pkt.

Punktacja klasy SuperNationals S2000 przed 2. rundą OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross:

1. Jakub Wyszyński 25 pkt.

2. Konrad Kacprzak 21 pkt.

3. Michał Nowicki 20 pkt.

3. Rafał Berdys 20 pkt.

Punktacja klasy SuperNationals OPEN przed 2. rundą OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross:

1. Łukasz Zoll 30 pkt.

2. Daniel Krzysiak 12 pkt.

3. Paweł Melon 9 pkt.

3. Kamil Urbaczewski 9 pkt.

Punktacja klasy BMW e36 przed 2. rundą OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross:

1. Przemysław Wójcicki 30 pkt.

2. Maciej Pula 25 pkt.

3. Dawid Struensee 21 pkt.

3. Łukasz Sawicki 21 pkt.

Punktacja klasy Seicento przed 2. rundą OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross:

1. Łukasz Grzybowski 30 pkt.

2. Maciej Cywiński 26 pkt.

3. Damian Litwinowicz 23 pkt.

Kalendarz OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross 2017:

 

 • 9 kwietnia 2017 – Autodrom Słomczyn
 • 6-7 maja 2017 – OPONEO Motopark Toruń
 • 25 czerwca 2017 – Sobiesław Zasada Centrum Bednary
 • 22-23 lipca 2017 – Vilkyciai Rallycross Litwa
 • 27 sierpnia 2017 – Sobiesław Zasada Centrum Bednary
 • 17 września 2017 – OPONEO Motopark Toruń
 • 8 października 2017 – Autodrom Słomczyn

inf.pras.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Samochodowe Mistrzostwa Tychów runda VII – ZAPISY

SMT
50 zgłoszeń w dwie godziny po uruchomieniu zapisów! To SMT, czyli Samochodowe Mistrzostwa Tychów runda VII. Zawody...

2 runda EXIDE Puchar Toru Słomczyn 2021 – ZAPISY

Puchar Toru Słomczyn
Ruszyły zapisy na 2 rundę EXIDE Puchar Toru Słomczyn 2021, która odbędzie się 09.10.2021. Wpisowe 200 zł...

Samochodowe Igrzyska – 1 runda Nitro Rallycross

W Ameryce wszystko musi być większe i lepsze. Tak samo rallycross. Nie wystarczy formuła rywalizacji bok w...

Simracingowe wyzwanie od Apex One!

W najbliższą środę we wrocławskiej galerii Sky Tower odbędzie się premierowe, simracingowe wyzwanie Apex One. W stolicy...

Rozmawiamy z Tomaszem Poznańskim, pierwszym zwycięzcą polskich eliminacji FIA Rally Star!

Tomasz Poznański, młody kierowca z Dolnego Śląska, jako pierwszy w historii przeszedł polskie eliminacje FIA Rally Star,...

NAJPOCZYTNIEJSZE