sobota, 13 sierpnia, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaNA TOPIE90. Rallye Monte - Carlo harmonogram

90. Rallye Monte – Carlo harmonogram

Pierwszą  rundą  World  Rally  Championship  2022 będzie 90. Rallye  Monte  –  Carlo.  Rozpocznie się w czwartek   20  stycznia  a  zakończy  w  niedzielę  23 stycznia. Najlepsi rajdowi kierowcy świata będą mieli do przejechania 17 etapów obejmujących  296,03  km  w cztery dni. Po raz pierwszy w historii WRC wystartują auta hybrydowe.

90. edycja słynnego Rajdu Monte Carlo rozpocznie tegoroczny historyczny i wyjątkowy sezon w WRC, w którym po raz pierwszy wystartują auta z napędem hybyrowym. Rajd ten uchodzi za jeden z najbardziej nieprzewidywalnych w całym kalendarzu Rajdowych Mistrzostw Świata. Kręte trasy we francuskich Alpach, które o tej porze roku często pokryte są nie tylko śniegiem, ale i lodem są bardzo wymagające i zdradliwe. Przekonał się o tym już nie jeden kierowca z królewskiej klasy WRC.

Zobacz też: Listę startową 90. Rallye Monte – Carlo

Shakedown i najdłuższy kultowy nocny odcinek na początek

Czwartkowy poranny shakedown rozpocznie rajdowe zmagania we Francuskich Alpach. Pierwszy OS wystartuje wieczorem tego samego dnia. Załogi przejadą pierwsze dwa odcinki w zupełnej ciemności. Pierwszy z  Lucéram do Lantosque (SS1) ma 15,20 km. Drugi  z La Bollène-Vésubie do Moulinet (SS2) to 23,25 km i jest to jedna z kultowych lokalizacji WRC. Kibice będą mogli podziwiać zawodników pokonujących szczyt góry. W nocy panuje tam niesamowita atmosfera, zwłaszcza gdy pada śnieg. Czwartek daje nam łącznie 38,45 km bez odcinka testowego.

fot. wrc.com

Harmonogram pierwszego dnia rajdu Monte – Carlo 2022 / fot. acm.mc

Prawie 100 km trasy w piątek

Piątek to już prawdziwy rajdowy dzień WRC o łącznej długości OSów niespełna 100 km. Załogi kierują się dalej na północ do Parku Narodowego Mercantour w którym do pokonania będą mieli trzy odcinki przejeżdżane dwukrotnie. Poranne i popołudniowe przejazdy przez  Roure -Beuil (SS3, SS6), Guillaumes – Péone – Valberg (SS4. SS7) i  Val-de-Chalvagne – Entrevaux (SS5, SS8) oddzielone są zmianą opon w Puget-Théniers.

Harmonogram drugiego dnia rajdu Monte – Carlo 2022 / fot. acm.mc

Zobacz koniecznie: Dosłowne połączenie Imprezy WRX z Lancerem Evo IX

W sobotę pięć odcinków specjalnych

Akcja przenosi się na zachód do Alpes-de-Haute-Provence. Tego dnia odbędzie  się  pięć etapów o łącznej długości  92,46 km. Pierwszy sobotni odcinek to Le Fugeret – Thorame-Haute (SS9).  Następne dwa odcinki przejeżdżane są dwukrotnie: Saint Jeannet – Malijai (SS10, SS12) i Saint-Geniez – Thoard (SS11, SS13).

Harmonogram trzeciego dnia rajdu Monte – Carlo 2022 / fot. acm.mc

fot. wrc.com

Niedzielny finał wraca do Alpes-Maritimes

Ostatni dzień rajdu to cztery odcinki o łącznej długości 67,26 km. Dwie trasy przejeżdżane dwukrotnie, najpierw odcinek  La Penne – Collongues (SS14, SS16) następnie Briançonnet – Entrevaux (SS15, SS17 – Power Stage). Ostatni odcinek niedzieli jak i całego rajdu to Power Stage w którym do zdobycia są dodatkowe punkty:

Harmonogram czwartego dnia rajdu Monte – Carlo 2022 / fot. acm.mc

Wszystkie mapki odcinków specjalnych zobaczysz TUTAJ

Na filmie poniżej skrót najlepszych momentów z poprzedniego rajdu Monte – Carlo 2021. To tylko przedsmak tego co może nas czekać w tym roku.

Marcin Maksymiuk
Miłośnik i wielki fan imprez amatorskich, w szczególności KJS/SKJS, rajdów regionalnych i rallycrossu. Zaczynał w KJSach na prawym fotelu. Fotograf i reporter wydarzeń motorsportowych.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Spece od gleby zabierają się za rajdowego klasyka – Gadanie kontrolne

Audi Quattro Stance works - gadanie kontrolne
Kojarzycie StanceWorks? Ekipa, która naprawdę wie co to znaczy dobrze zglebić auto rusza z nowym projektem! Jeśli...

Vlog Mikołaja Marczyka z Rajdu Finlandii WRC

Mikołaj Marczyk udostępnił w sieci swój kolejny vlog, tym razem aktualny mistrz Polski RSMP zabiera nas w...

Toyota GR86 staje w płomieniach… tuż po odebraniu z serwisu

Możesz pozwolić sobie na zakup małego, sportowego samochodu. Wybierasz więc uroczą i naprawdę mocną Toyotę GR86. Chcesz...

24. Grand Prix Sopot Gdynia GSMP 2021 – Action by MaxxSport [archiwum]

GSMP Sopot video
24. Grand Prix Sopot Gdynia GSMP 2021 - Action by MaxxSport to podsumowanie zeszłorocznej rywalizacji na trójmiejskiej...

Neuville cieszy się z powrotu na rodzime oesy

Sezon 2022 nie układa się po myśli kierowcy Hyundaia... Thierry Neuville cieszy się więc z powrotu na...

NAJPOCZYTNIEJSZE