Abu Dhabi Desert Challenge na półmetku

459
fot. abudhabidesertchallenge.com

Trzeci etap Abu Dhabi Desert Challenge wyznaczył półmetek rajdu i był drugą częścią etapu maratońskiego dla motocyklistów. Meta w Abu Zabi już za dwa dni.

Toby Price (KTM) wygrał etap w kategorii motocykli i znalazł się z powrotem na podium, za Adrienem Van Beverenem i innym zawodnikiem HRC, Pablo Quintanillą.

Nasser Al-Attiyah, prowadzący w kategorii samochodów, rolował 10 km przed metą odcinka, ale zdołał go ukończyć i wygrać. Uszkodzenia klatki bezpieczeństwa w jego Toyocie zmusiły go jednak do wycofania się z rajdu.

Odpadnięcie lidera sprawia, że o wygraną w ADDC, drugiej rundzie mistrzostw, powalczą Yazeed Al-Rajhi (Overdrive Racing), Martin Prokop (Benzina Orlen Team) i Denis Krotow (X-raid Mini JCW) .

 FIM:  Price wygrywa, ale Honda pozostaje na czele

Pablo Quintanilla (Monster Energy Honda) ponownie zabłysnął w środę. Chilijczyk przyjechał na metę jako zwycięzca, ale otrzymał 2-minutową karę za przekroczenie prędkości, co zepchnęło go na drugie miejsce, zaledwie 16 sekund za Toby’ego Price’a (Red Bull KTM Factory Racing). Skyler Howes (Husqvarna Factory Racing) zajął trzecie miejsce, ze stratą 19 sekund do zwycięzcy. Trzech zawodników zmieściło się w 20 sekundach! Adrien Van Beveren, piąty tego dnia ze stratą 1′03″, obronił prowadzenie i ma 43 sekundy przewagi nad swoim kolegą z zespołu Pablo Quintanillą. Price wrócił na podium i traci 2′56″ do lidera. Całe podium w barwach Hondy wciąż jest możliwe, bo Chilijczyk Nacho Cornejo, który rozpoczął etap tracąc sekundę do podium, pozostaje zaledwie 4 sekundy za kierowcą KTM, a Honda wciąż ma trzech zawodników w pierwszej czwórce.

W kategorii Rally2 Paolo Lucci (BAS World KTM Racing) zwyciężył z przewagą 6′37″ nad Jean-Loupem Lepan (Duust Diverse Racing). Włoch pozostaje liderem swojej kategori, utrzymując ponad 23 minuty przewagi w stawce mistrzostw nad Francuzem i ponad 33 minuty nad trzecim Konradem Dąbrowskim, który ukończył etap na piątym miejscu. Na drugiej pozycji w rajdzie pozostaje Tobias Ebster, nie punktujący w W2RC.

W rywalizacji quadów Abdulaziz Ahli (Abu Dhabi Team) wrócił na zwycięską ścieżkę, wygrywając etap z przewagą 2 minut nad Laisvydasem Kanciusem (AG Dakar School)  i  24 minut nad Rodolfo Guilliolim, jednak Włoch otrzymał 5-godzinną karę za niedozwoloną pomoc, która zepchnęła go na koniec stawki w klasyfikacji etapu i 4. miejsce w rajdzie. W klasyfikacji generalnej Litwin traci prawie 45 minut do zawodnika z Emiratów, a na najniższym stopniu podium znalazł się inny litewski zawodnik, Antonas Kanopkinas, tracący do lidera ponad 4 godziny. Paweł Otwinowski po wtorkowych problemach z quadem powrócił na trasę i ukończył etap na 5. pozycji. W klasyfikacji rajdu Polak zajmuje 6. miejsce.

FIA: Nasser Al-Attiyah poza rajdem

Nasser Al-Attiyah (Toyota Gazoo Racing) ponownie pokonał Sébastiena Loeba (Bahrain Raid Xtreme), wygrywając etap w kategorii samochodów. Nawet rolowanie na ostatnich kilometrach nie powstrzymało Katarczyka przed przekroczeniem linii mety z 48 sekundami przewagi nad drugim na tym oesie Loebem. Gdy jednak Al-Attiyah dotarł na biwak, komisja techniczna FIA uznała, że nie może on powrócić na trasę z powodu poważnego uszkodzenia klatki bezpieczeństwa. W rezultacie Katarczyk nie doda do swojego dorobku w mistrzostwach świata 85 punktów. Sébastien Loeb ma szansę na dalsze zdobywanie punktów na każdym etapie, aby obronić i powiększyć przewagę po rajdzie… o ile dotrze do mety. Po wcześniejszym wycofaniu się Guerlaina Chicherita, który zajmował trzecie miejsce w mistrzostwach, Francuz ma komfortową przewagę dzięki wynikom w Dakarze. Saudyjczyk Yazeed Al-Rajhi objął prowadzenie w ADDC i ma prawie 10 minut przewagi nad Martinem Prokopem oraz dwukrotnie większą nad Denisem Krotowem. Magdalena Zając i Jacek Czachor ukończyli etap na 13. pozycji w T1 i 42. wśród wszystkich aut.

W T3 Mattias Ekström wydawał się jechać po zwycięstwo, dopóki silnik w jego pojeździe nie uległ awarii na 66. kilometrze odcinka. Etapowa wygrana trafiła w ręce Mitcha Guthrie, finiszując przed Cristiną Gutiérrez i Sethem Quintero, który nadal prowadzi w klasyfikacji generalnej z przewagą 27’06” nad swoim kolegą z zespołu Red Bull Off-Road Jr Team USA, Austinem Jonesem. Claude Fournier, pilotowany przez Szymona Gospodarczyka, dotarł do mety etapu z 16. czasem w T3 i 33. w całej stawce samochodowej.

W klasie T4 Rokas Baciuška (Red Bull Can-Am Factory) ponownie wyszedł zwycięsko z pojedynku z Pau Navarro (FN Speed), zwiększając przewagę nad Katalończykiem o 9 minut, do łącznie 18.

Program na czwartek 2.03.:

– Etap ze startem i metą w Qasr Al Sarab

– Calkowita długość etapu: 457 km

– Dojazdówki A+B: 149 km

– Odcinek specjalny: 308 km (najdłuższy odcinek w rajdzie)

– Czas startu:

  • FIM – 8:00
  • FIA – 9:35

 

*czas lokalny – GMT+4

 

Wyniki etapu 4 można śledzić tutaj: https://www.abudhabi.live.worldrallyraidchampionship.com/fr/