czwartek, 8 grudnia, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaWyścigiAfera finansowa w F1 nadal niewyjaśniona. Znamy nowy termin rozstrzygnięcia

Afera finansowa w F1 nadal niewyjaśniona. Znamy nowy termin rozstrzygnięcia

Afera finansowa w F1 miała zostać wyjaśniona w środę (5 października 2022 r.). FIA nie opublikowała ostatecznego werdyktu w sprawie przestrzegania limitu wydatków przez zespoły F1 w sezonie 2021. Znamy nowy termin zamknięcia sprawy.

Afera finansowa w F1 rozkręciła się kilka dni temu. Najpierw pojawiły się spekulacje w sprawie dwóch zespołów, które rzekomo przekroczyły limit wydatków w sezonie 2021. Za takie przewinienie przewidziano surowe kary. Niedługo później do mediów wyciekło, że chodzi o zespoły Red Bull Racing i Aston Martin.

Oficjalny werdykt w tej sprawie miał zapaść w środę (5 października) FIA miało opublikować certyfikaty potwierdzające, że dany zespół zmieścił się w pułapie budżetowym w ubiegłym sezonie. Cały motorsportowy świat oczekiwał rozwiązania tej palącej kwestii. Jednak kilka godzin temu FIA wydała komunikat, że w tym dniu nie ogłosi decyzji.

Zobacz: Fani Ferrari tworzą petycję w sprawie zwolnienia Binotto

Federacja poinformowała, że zakończono postępowanie wobec wszystkich zespołów, ale cały czas trwa analiza dokumentów finansowych. W związku z tym certyfikaty zostaną wydane dopiero w nadchodzący poniedziałek – 10 października 2022 r.

To oznacza, że w najbliższy weekend Grand Prix Japonii stanie pod znakiem dyskusji na temat budżetów i potencjalnych konsekwencji, jakie mogą ponieść oba zespoły. W przypadku Red Bulla sprawa rozbija się o interpretację prawną kosztów dotyczących pracowników znajdujących się na zwolnieniach lekarskich.

Red Bull nie zaliczył wydatków na pensje pracowników znajdujących się na zwolnieniu do budżetu. Dlatego, że ich opłacenie nie leżało w gestii zespołu. Natomiast FIA doliczyła koszty na rzecz zespołów. W przypadku interpretacji korzystnej dla zespołu, ekipa Red Bulla znalazłaby się 4 mln dolarów poniżej limitu (145 mln dolarów).

Przeczytaj koniecznie: Aston Martin traci szefa. Pokłócił się z „papieżem” i musiał odejść

Zgodnie z regulaminem F1 „drobne naruszenia”, a do takich zalicza się przekroczenie limitu wydatków o mniej niż 5 proc. (w tym przypadku ok. 7 mln dolarów) skutkuje nałożeniem kary finansowej lub odjęciem punktów w klasyfikacji konstruktorów. W przypadku przekroczenia tego pułapu w grę wchodzi: wykluczenie z mistrzostw, obniżenie limitu wydatków w przyszłym sezonie, a także ograniczenie dostępu do tunelu aerodynamicznego.

FIA do momentu zakończenia całego procesu nie zamierza komentować spekulacji dotyczących złamania regulaminu.

Jędrzej Stoner
Redaktor. Lubi wysokie obroty, sztywne zawieszenia, krótkie przełożenia, kosmiczne przyspieszenia.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Tor Poznań ugości… wyścigi ciężarówek FIA ETRC

FIA ETRC
To już oficjalna wiadomość. Na Tor Poznań zawitają... wyścigi ciężarówek! Obiekt w wielkopolsce zostanie gospodarzem czwartej rundy...

Maserati odsłoniło Tipo Folgore – swój pierwszy, elektryczny bolid

Stało się. Maserati przeszło już na elektryczną, motorsportową stronę mocy. W Modenie pokazano światu malowanie elektrycznego bolidu...

Thierry Neuville przesiadł się do BMW M3 E30

Reprezentant Hyundaia nie może już doczekać się startu kolejnego sezonu WRC, więc aby nie wyjść z wprawy,...

60 Rajd Barbórka 2022 – action wideo

Zapraszamy na obszerne filmowe podsumowanie przejazdów podczas 60 Rajdu Barbórka 2022.

Oficjalnie, Ott Tanak wraca do M-Sportu

Ott
Białe plamy na mapie przyszłorocznego sezonu WRC zapełniają się coraz szybciej. M-Sport potwierdził, że Ott Tanak ponownie...

NAJPOCZYTNIEJSZE