Al-Rajhi w drodze po zwycięstwo

fot. abudhabidesertchallenge.com

Gęsta warstwa mgły pokryła w czwartek rano trasę przedostatniego etapu Abu Dhabi Desert Challenge, opóźniając start motocyklistów o 2 godziny i skracając odcinek specjalny dla samochodów do 173 kilometrów.

Luciano Benavides (Husqvarna) odniósł swoje drugie zwycięstwo w kategorii motocykli, zaś Pablo Quintanilla, który rozpoczął etap na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej, jest poza rywalizacją po tym, jak jego Honda odmówiła współpracy po 250 km odcinka specjalnego. Jego kolega z zespołu, Adrien Van Beveren, nadal prowadzi w rajdzie.

Sébastien Loeb (Bahrain Raid Xtreme) wygrał etap w kategorii samochodów. Lider klasyfikacji Yazeed Al-Rajhi (Overdrive Racing) ma ponad 10 minut przewagi nad Martinem Prokopem (Benzina Orlen Team) i 20 minut nad Denisem Krotowem (X-raid Mini JCW).

 FIM: Van Beveren wciąż na czele

Luciano Benavides (Husqvarna Factory Racing) odniósł drugie zwycięstwo etapowe, dominując na odcinku specjalnym od startu do mety. Adrien Van Beveren (Monster Energy Honda), który dwa dni wcześniej objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej, zajął na odcinku drugie miejsce ze stratą 3′22″ do zwycięzcy. Ross Branch (Hero MotoSports) zajął trzecie miejsce (+4′06″). Toby Price (Red Bull KTM Factory Racing), otwierający trasę był siódmy (+9′01″). Po awarii motocykla z rajdu odpadł dotychczasowy wicelider Pablo Quintanilla, dzięki czemu Benavides awansował w klasyfikacji generalnej i jest teraz najbliższym rywalem Van Beverena ze stracą 2′58″ do lidera. Chilijczyk Nacho Cornejo w końcu umieścił swoją Hondę na tymczasowym podium, 6′14″ za prowadzącym w rajdzie kolegą z zespołu. Ross Branch (Hero MotoSports) jest czwarty ze stratą 6′38″. Skyler Howes (Husqvarna Factory Racing) zajmuje piąte miejsce (+7′16″). Toby Price spadł na szóstą pozycję i traci do lidera 8′35″. Ricky Brabec (Monster Energy Honda) jest siódmy (+8′52″). Czołową siódemkę dzieli mniej niż 9 minut. Benavides rozpocznie ostatni etap tuż przed liderem klasyfikacji generalnej – pozycja nie do pozazdroszczenia dla Argentyńczyka. W grze o ostateczne zwycięstwo jest też pięciu kolejnych zawodników, którzy tracą do Francuza tylko od 6 do 9 minut. Czołowa siódemka powalczy o wygraną na odcinku liczącym ponad 200 km.

W kategorii Rally2 Paolo Lucci, lider od pierwszego dnia, stracił sporo czasu po wypadku 20 kilometrów przed metą. Zawodnik BAS World KTM Racing oddał prowadzenie zwycięzcy czwartkowego etapu, Jean-Loupowi Lepan (Duust Diverse Racing) i ma teraz prawie 11 minut straty do Francuza. Lucci jest na drugim miejscu w klasyfikacji W2RC, ale przed nim jest Tobias Ebster. Tymczasowe podium W2RC uzupełnia Toni Mulec. Ten etap nie był niestety łaskawy dla Konrada Dąbrowskiego, który nie dotarł do mety odcinka, a kara za nieukończony etap zepchnęła go na 22. pozycję w rajdzie, ale w W2RC zajmuje piąte miejsce.

W rywalizacji quadów Abdulaziz Ahli (Abu Dhabi Team) odniósł swoje trzecie zwycięstwo, pokonując o ponad 16 minut Laisvydasa Kanciusa (AG Dakar School). Zawodnik z Emiratów powiększył swoją przewagę w klasyfikacji generalnej i jest bardzo blisko swojego trzeciego zwycięstwa z rzędu w ADDC. Na najniższym stopniu tymczasowego podium znajduje się Litwin Adomas Gancierius. Paweł Otwinowski, szósty na czwartkowym etapie, jest również szósty w klasyfikacji generalnej.

FIA: Al-Rajhi coraz bliżej swojej pierwszej wygranej w ADDC

Sébastien Loeb (Bahrain Raid Xtreme) wygrał swój pierwszy etap w ADDC, finiszując przed Henkiem Lateganem i Mansourem Al-Helei. Yazeed Al-Rajhi, który przejął prowadzenie w klasyfikacji generalnej po wycofaniu się Nassera Al-Attiyah, zajął szóste miejsce, wyprzedzając swoich dwóch najbliższych rywali, Martina Prokopa (Benzina Orlen Team) i Denisa Krotowa (X-raid Mini JCW). Kierowca Overdrive Racing zwiększył swoją przewagę do ponad 10 minut nad Czechem i ponad 20 nad kierowcą Mini. Wygląda na to, że Al-Rajhi w piątek zdobędzie swoje pierwsze zwycięstwo w ADDC. Magdalena Zając i Jacek Czachor ukończyli przedostatni etap rajdu na 12. pozycji w T1 i 36. w całej stawce samochodowej.

W T3 Seth Quintero (Red Bull Off-Road Jr Team USA) wygrał odcinek specjalny, finiszując przed João Ferreirą (X-raid Yamaha) i swoim kolegą z zespołu, Austinem Jonesem. Quintero nadal zajmuje pierwsze miejsce w tej kategorii, mając ponad pół godziny przewagi Jonesem. Na podium utrzymuje się najszybsza z kobiet, Aliyyah Koloc (Buggyra ZM Racing). Claude Fournier i Szymon Gospodarczyk zameldowali się na mecie czwartkowego odcinka z 13. czasem w T3 i 26. wśród wszystkich załóg samochodowych.

W T4 pojedynek Rokasa Baciuški (Red Bull Can-Am Factory) z Pau Navarro (FN Speed) zakończył się kolejnym zwycięstwem Litwina, który prowadzi teraz nad Katalończykiem z przewagą 23′30″. Tymczasowe podium uzupełnia Japończyk Shinsuke Umeda.

Sébastien Loeb może powiększyć swoją przewagę w mistrzostwach, jeśli w piątek dotrze do mety rajdu. Kolejna etapowa wygrana (5 punktów) zwiększyłaby jego dorobek w ADDC do 14 punktów, dając mu łącznie 101 punktów w mistrzostwach, przy 85 punktach Nassera Al-Attiyah. Bez względu na to, jak potoczy się piątkowa rozgrywka, Abu Dhabi Desert Challenge 2023, podobnie jak w zeszłym roku, jest prawdziwym rollercoasterem dla dwóch największych gwiazd W2RC.

 

Program na piątek 3.03.:

– Etap z Qasr Al Sarab do Abu Zabi

– Calkowita długość etapu: 370 km

– Dojazdówki A+B: 164 km

– Odcinek specjalny: 206 km

– Czas startu:

  • FIM – 7:30
  • FIA – 9:05

*czas lokalny – GMT+4

 

Wyniki etapu 5 można śledzić tutaj: https://www.abudhabi.live.worldrallyraidchampionship.com/fr/