Aleksander Ruta rozpoczyna sezon kartingowy w Hiszpanii

16

Fabryczny zawodnik włoskiego Pantano Teamu, 15-letni Aleksander Ruta rozpoczął intensywny sezon 2024 od zawodów Iame Winter Cup, które odbyły się w hiszpańskiej Walencji. 

Do rywalizacji w kategorii X30 Senior stanęło aż 126 zawodników z całego świata, w tym wielu kierowców fabrycznych. Reprezentujący Automobilklub Radomski 15-latek, dla którego sezon 2024 jest dopiero drugim na torze, nie miał więc łatwego zadania.

Ruta pokazał się jednak z bardzo dobrej strony, jednocześnie rozpoczynając swój drugi sezon startów jako fabryczny zawodnik włoskiej marki Pantano.

Mimo świetnego tempa w treningach, drobny błąd podczas czasówki oznaczał dla młodego Polaka dopiero 110. miejsce w stawce 126 zawodników, ale Ruta widowiskowo przebijał się następnie do przodu podczas sobotnich finałów.

Po sześciu biegach kwalifikacyjnych 15-latek zyskał w sumie aż 63 pozycje. Najwięcej, bo aż 18, podczas czwartego wyścigu.

Zapewniło mu to wysokie, dziesiąte pole startowe do tzw. „finału pocieszenia”, który młody Polak ukończył następnie na solidnym, dziewiątym miejscu.

Już za miesiąc Ruta stanie do walki w zawodach Winter Cup we włoskim Lonato, a następnie wróci do Hiszpanii na wyścigi Iame Euro Series na torze Zuera.

Podobnie jak w sezonie 2023, za wsparcie techniczne Aleksandra Ruty odpowiadać będzie radomska ekipa Motorsport Solutions, która w tym sezonie rywalizować będzie jako oficjalny, polski oddział Pantano Teamu.

Poza Iame Euro Series, zespół Jakuba Wysockiego planuje także starty w mistrzostwach Polski i serii Rok Cup Poland oraz w wybranych rundach Rok Cup Italia i tak prestiżowych imprezach, jak Iame World Finals oraz Rok Superfinal. Pełen skład ekipy ogłoszony zostanie wkrótce.

„Świetnie było wreszcie rozpocząć mój drugi sezon rywalizacji w kartingu i to od razu od tak wymagających zawodów w tak licznej i niesamowicie silnie obsadzonej stawce – mówi Aleksander Ruta. – Popełniłem co prawda mały, ale bardzo kosztowny błąd podczas czasówki, ale reszta weekendu przebiegała zgodnie z planem. Przejechałem bez przygód sześć czystych biegów kwalifikacyjnych i we wszystkich zyskiwałem sporo pozycji. Czuję, że nie tylko wiele się nauczyłem, ale także zrobiłem duże postępy względem mojego debiutanckiego sezonu. Bardzo dziękuję całej ekipie i nie mogę się doczekać kolejnych zawodów”. 

„Olek zaimponował nam w ten weekend swoją szybką i dojrzałą jazdą, a także ogromnymi postępami względem ubiegłego roku – dodaje założyciel Motorsport Solutions i manager Aleksandra Ruty, Jakub Wysocki. – Bardzo mały błąd podczas czasówki, która trwała zaledwie cztery minuty, nie pozwolił nam przełożyć świetnego tempa Olka na wynik, który oddawałby jego potencjał, ale jego jazda zrobiła na wszystkich duże wrażenie. Jestem pewien, że zarówno przed nim, jak i przed całym zespołem, bardzo ekscytujący sezon. Dla nas jako ekipy to także kolejny etap naszej współpracy ze słynną marką Pantano, pod której nazwą będziemy startować w tym roku zarówno w kraju, jak i w zawodach międzynarodowych”.