Alpine w końcu pokazało nowy samochód. Ma kierownicę inspirowaną F1

Fot. Alpine Cars

Oferta francuskiej marki Alpine przez długi czas była bardzo ograniczona. Sportowe coupé A110 jest produkowane od 2017 roku i od tamtej pory było jedynym autem dostępnym w salonach. To niedługo się zmieni, bowiem marka w końcu pokazała nowy model – A290.

Premiera elektrycznego hatchbacka odbyła się w Le Mans, na kilka dni przed tegorocznym 24-godzinnym wyścigiem. W ten sposób mogli w niej uczestniczyć kierowcy i szefowie obu zespołów fabrycznych producenta – Formuły 1 i WEC.

Jak zapowiada Alpine, A290 to pierwszy z modeli przyszłej, w 100% elektrycznej gamy „Dream Garage”, na którą składać się będzie także crossover GT (segment C) i następca A110. A290 ma sprawiać wrażenie A110 w nadwoziu auta miejskiego i wykorzystuje elektryczną platformę opracowaną przez firmę Ampere. W jej centrum znajduje się silnik elektryczny zapewniający moc 180 lub 220 koni mechanicznych – w zależności od wersji – oraz 300 Nm momentu obrotowego. Pozwoli on rozpędzić samochód do 100 km/h w 6,4 sekundy.

Ciekawą opcją jest przycisk «wyprzedzania» rodem z Formuły 1, umieszczony na kierownicy mocno inspirowanej samochodami wyścigowymi. Naciskając czerwony guzik z napisem OV można uzyskać dodatkową moc przez okres maksymalnie 10 sekund. Z poziomu kierownicy można też zmieniać ustawienia hamowania rekuperacyjnego.

Fot. Alpine Cars

W komunikacie producenta możemy przeczytać, że „A290 zostało zaprojektowane z myślą o zdobywaniu nowej klienteli, zarówno męskiej, jak i kobiecej, po części nastawionej na wysokie osiągi, a po części poszukującej aut o niebanalnej stylistyce”. Produkcja zarówno samochodu, silnika jak i akumulatora będzie odbywać się we Francji. Bateria o pojemności 52 kWh ma zapewnić zasięg 380 km, a szybkie ładowanie przez zaledwie 15 minut ma pozwolić na przejechanie 150 km.

Philippe Krief, dyrektor generalny Alpine, powiedział: „Alpine A290 jest pierwszym modelem nowej generacji samochodów elektrycznych, zapoczątkowującym w idealny sposób naszą gamę „Dream Garage”. To sportowe miejskie auto jest symbolem otwarcia Alpine na szerszą grupę klientów i wskrzeszenia zapomnianej kategorii „hot hatchy”, tak niegdyś cenionych za przyjemność jazdy, jaką oferowały”.

Fot. Alpine Cars

Najbardziej ekskluzywną wersją Alpine A290 będzie GTS Premiere Edition, która powstanie w ilości tylko 1955 egzemplarzy – liczba ta symbolizuje rok założenia marki Alpine przez Jeana Rédélé’a.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata motorsportu, obserwuj serwis RALLY and RACE w Wiadomościach Google.