Śledzone uważnie przez ostatnie kilka dni prognozy pogody nie napawały optymizmem. W tygodniu słońce, na weekend planowane załamanie aury i opady deszczu. Organizatorzy już na samym początku rajdowego kalendarza stanęli przed nie lada wyzwaniem – odwołać, czy jedziemy? Internetowa sonda i wsparcie toruńskiej ekipy RC Noobs odsunęły na bok pesymistyczne prognozy i ostatecznie 5 Rajd Katarzynki doszedł do skutku. Chęć jazdy i sportowych emocji zwyciężyły.

W niedzielny poranek, jeszcze słoneczny, kilkuosobowa ekipa przystąpiła więc prężnie do budowy trasy. Blisko ośmiotysięczny obszar toruńskiej polany zamienił się w rajdowy odcinek specjalny. Trasa biegła głównie piaszczystymi alejkami, choć te po kilku opadach deszczu zamieniły się w zbite i lekko błotniste szlaki. Niektóre modele nie miały łatwo – ciężki piasek dodawał im sporej nadwagi, a ta dość szybko odcinała napięcie w regulatorze zatrzymując rajdówkę na trasie. Mimo braku kurzu i letniego słońca, frekwencja na starcie sezonu dopisała.

Cieszę się, że choć przy tak niesprzyjających prognozach, na Katarzynce mogliśmy oglądać aż 17-cie terenowych rajdówek. To naprawdę dużo, mimo, że na liście zgłoszeń widniało 28 nazwisk. Rozumiem jednak tych, co mieli do Torunia kawał drogi. Istniało zbyt duże ryzyko, że w trakcie rywalizacji przyjdzie nam odwołać rajd – mówi Michał Jasiński, organizator imprezy. – Mamy jeszcze jeden powód do radości – wysoka frekwencja toruńskich kierowców, niespotykana od dawna. Rośniemy w siłę i to jest powodów do dumy.

Faktycznie, na starcie 5 Rajdu Katarzynki z liczby 17 kierowców, aż 15-tu było z Torunia. Z „zagranicy” przyjechał aktualny drugi wice-Mistrz Polski Artur Dąbrowski z najmłodszym swoim następcą – synkiem Maksem. Czy jednak „miejscowi” zdominowali tabele?

W tym sezonie organizatorzy przygotowali kilka zmian. Kierowcy nie będą już walczyli w klasyfikacji generalnej, a „tylko” w klasach. Rozszerzył się też zakres kar – teraz każde przewrócenie bramki kończy się otrzymaniem sekund karnych. Dla niektórych kierowców, również tych z mistrzowskimi tytułami, nie było to łatwe zadanie, ale na wszystkich wymusiło czystszą i bardziej „przemyślaną” jazdę.

Od osesowego zwycięstwa 5 Rajd Katarzynki rozpoczął Marcin Godzina (4WD ShortCourse) z toruńskiej ekipy RC Freaks Toruń. Artur Dąbrowski (4WD Buggy) na tak dużym dystansie stracił zaledwie 44 sekundy. Wysoka forma obu kierowców, mimo długiej przerwy od rajdowych zmagań, gwarantowała piękne emocje do samego końca zawodów. O takim szczęściu, już na początku rajdu, nie mógł mówić Szymon Pietrasiński (4WD ShortCourse) z zespołu RC Noobs. Człowiek, dzięki któremu niedzielny rajd doszedł do skutku, już na pierwszym oesie musiał skorzystać z systemu SuperRally (uszkodzona zębatka napędowa). Do grona pechowców zaliczyć musimy też Tomka Kmiecia (4WD ShortCourse), który swój debiut w toruńskich zawodach rozpoczął od awarii Slasha (uszkodzona wtyczka akumulatora). Warto jednak podkreślić, że doświadczony modelarz (modelarstwo redukcyjne) wystartował od razu w dwóch klasach – gdy dojeżdżał do mety Slashem, robił błyskawiczną przesiadkę do amerykańskiego Unlimited Desert Racera. Szybko i czysto pojechał kolejny debiutant w toruńskich imprezach Daniel Pokorowski (BSD Racing) notując na pierwszym oesie siódmy czas i wyprzedzając bardziej doświadczonych kolegów. Pierwsze koty za płoty.

Druga próba pokonania tej samej trasy u większości kierowców zaowocowała lepszymi czasami na mecie. Artur Dąbrowski wciąż był najszybszy w klasie 4WD Buggy, a reprezentant RC Freaks z ponad minutową przewagą królował w najpopularniejszej klasie 4WD Short Course. Za odrabianie strat wziął się Szymon Pietrasiński awansując aż o 6 oczek w nieoficjalnej „generalce” i wskakując na trzecie miejsce w klasie Short Course, którego nie oddał już do końca rajdu. O pięć pozycji w głównej tabeli przesunął się Tomek Kmieć za kierownicą UDRa (klasa Open), spychając nieco najmłodszych kierowców i debiutantów ze swoich miejsc. Karuzela zaczynała się kręcić coraz szybciej.

Kolejne oesowe zwycięstwo odnotował Marcin Godzina, a Tomek Kmieć znowu musiał wracać Slashem pod pachami. Czwarty odcinek specjalny to triumf bydgoskiego kierowcy Artura i początek dramatu Piotra Kropidłowskiego (Arrma Granite). Awaria zębatki odbierającej w Monster Trucku niestety nie pozwoliła młodemu kierowcy ukończyć swojego pierwszego w życiu rajdu w małej skali. Mimo pecha, debiutujący w modelarskich zawodach kierowca już szykuje swój model do kolejnego rajdu. Jak mówi – bardzo mu się to spodobało, i nie zamierza się tak szybko poddawać.

Mimo przelotnych opadów i coraz trudniejszych warunków na trasie, kierowcy nabierali tempa. Niestety, piąty oes to wielki dramat Artura Dąbrowskiego – kłopoty z zasilaniem spychają lidera na drugą pozycję w swojej klasie. Blisko minutowa strata do Marcina Godziny wydaje się być w tym momencie niemożliwa do odrobienia. Wicemistrz jednak łatwo się nie poddaje i już na kolejnej próbie wykręca najlepszy czas, zmniejszając dystans o 12 sekund. Kolejne dwa oesowy zwycięstwa zbliżają Artura do lidera w 4WD Buggy na kilkanaście sekund, ale ten do końca rajdu kontroluje swoją pozycję i nie pozwala zepchnąć się z tronu. Ostatecznie zwycięża więc Marcin Godzina, przed Arturem Dąbrowskim i debiutującym Tomkiem Snopkiem (BSD Dune Racer).

W klasie 4WD Short Course świetnie prezentuje się Michał Kochański z RC Freaks Toruń, który kończy niedzielne zawody tuż za tylnym zderzakiem swojego klubowego kolegi Marcina Godziny. Trzeci jest wspomniany wcześniej Szymon Pietrasiński. Liderem, pod nieobecność mocnych graczy Rafała Malacha i Marka Kaczorowskiego, w klasie 2WD zostaje młodziutki, świętujący dzień wcześniej swoje 9-te urodziny, Kacper Pietrasiński (Traxxas Ford Raptor 2WD). Reprezentant RC Noobs triumfuje też w klasie 4WD Monster Truck za kierownicą Rustlera 4×4, wyprzedzając Jeremiego Glazińskiego (Traxxas E-REVO) i Antka Kochańskiego (Traxxas Rustler VXL 4×4).

Kolejna runda Mistrzostw Polski Modeli RC w Rajdach Terenowych 18. kwietnia między murami toruńskiego Zamku Krzyżackiego, czyli 5. Rajd Krzyżacki.

Rajdy w małej skali wspierają: Toyota Bednarscy, iParts.pl, ŚwiatReklamy, Rallyshop, RC Freaks Toruń, L&L Transport, Traxxas, Modelmania.pl.

Więcej informacji o zawodach na stronie www.rc-motorsport.pl

Link do tabeli z wynikami -> WYNIKI 5 Rajdu Katarzynki